eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Umowy na dofinansowanie prac konserwatorskich zabytków sakralnych podpisane [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 6901

Sześć parafii z Powiatu Ostrołęckiego otrzymało dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie bądź roboty budowlane. Uroczyste podpisanie umów w obecności proboszczów, zarządu powiatu, radnych a także ks. biskupa Janusza Stepnowskiego odbyło się 9 października w Starostwie Powiatowym.  Dotację otrzymały kościoły z terenu powiatu, wpisane do rejestru zabytków. Stosowną uchwałę podjęli radni powiatu na sesji 28 września.

Fundusze na rewitalizację obiektów sakralnych i zabytkowych otrzymają: kościół parafialny pw. Św. Anny w Dąbrówce - prace konserwatorskie przy pokryciu dachowym (40 tys.), kościół pw. Św. Michała Archanioła w Czarni na wymianę pokrycia dachowego zabytkowego budynku kościoła (50 tys. zł.), kościół pw. Św. Wawrzyńca w Kleczkowie na roboty remontowo-konserwatorskie zabytkowych murów obronnych wokół kościoła oraz zagospodarowanie terenu (50 tys. zł), kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie na prace konserwatorskie i restauratorskie dwóch bliźniaczych ołtarzy mniejszych (50 tys. zł), kościół Ducha Świętego w Kadzidle - odnowienie i całkowite odtworzenie rynien i rur spustowych na dachu zabytkowego kościoła (60 tys. zł), kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Lipnikach na remont kościoła parafialnego (50 tys. zł).

- Pomysł programu narodził się wtedy, kiedy część z proboszczów skarżyła się, że trudno im korzystać ze środków zewnętrznych, do których sięgnięcia namawialiśmy - marszałka, z ochrony zabytków, ministra kultury czy też z Funduszu Kościelnego - mówił starosta Stanisław Kubeł. - Z tego względu, że brakuje im na wymagany wkład własny, często w wysokości 50 proc. dofinansowania. Nasze dotacje być może nie są aż tak duże, by odegrały istotną rolę w renowacji zabytków, ale miały na celu uzupełnienie wkładu własnego parafii, by umożliwić im starania o  środki zewnętrzne. I takie też od samego początku było przesłanie naszego programu. Nie ma on charakteru rocznego, ale ciągły Jeśli wprowadziliśmy go do budżetu powiatu, to będziemy się starać, by w nim już funkcjonował.

Starosta także tłumaczył, że program ogranicza się do zabytków, ponieważ  ze względów formalnych nie może objąć kościołów, które zabytkami nie są.

Parafie, które dotacje z powiatu otrzymały, złożyły wnioski na ogłoszony wcześniej konkurs. - Chciałem podziękować księżom proboszczom, że podjęli się  trudu renowacji zabytków. Nie każdy ma taką odwagę. Dziękuję zwłaszcza tym księżom, którzy niedawno objęli swoje funkcje i mieli  obawy.

Głos zabrał także biskup.

- Obowiązek dbania o zabytki, o dobra kulturalne czy religijne jest wpisane w konstytucję, spoczywa także na państwie polskim. Dziękuję księżom proboszczom, którzy podjęli się tego dzieła.  Biskup Janusz Stepnowski zauważył, że najwięcej wśród zabytków jest obiektów sakralnych -  kościołów, cmentarzy. - Stanowią istotną architekturę przestrzeni, w której żyjemy. Trudno byłoby choćby wyobrazić sobie Kadzidło bez kościoła św. Ducha czy Kleczkowa bez pięknej, gotyckiej świątyni, która leży pośród łąk i pól. Dbanie o zabytki jest obowiązkiem nas wszystkich i strony kościelnej, i samorządów. Często bowiem to jedyne elementy związane z historią. Dziękuję samorządowi powiatu za zaangażowanie na rzecz naszych zabytków.

Źródło: powiatostrolecki.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×