eOstroleka.pl
Polska,

Uroczyste Zgromadzenie Narodowe z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków Państwa Polskiego

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. Paweł Kulafot. Paweł Kula
REKLAMA

W Poznaniu odbyło się dziś pierwsze w historii wyjazdowe posiedzenie Zgromadzenie Narodowego, zorganizowane dla uczczenia jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Przed połączonymi Izbami parlamentu oraz licznie zgromadzonymi gośćmi z kraju i zagranicy specjalne orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. - W 966 roku dokonało się jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych w dziejach Polski i Polaków. Książę poznański i gnieźnieński Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając obrady w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym.

W swoim wystąpieniu marszałek Sejmu podkreślił, że decyzja Mieszka I zmieniła  na wieki ład moralny, życie codzienne i publiczne oraz stosunki społeczne na naszych ziemiach. - Państwo Polskie oraz jego mieszkańcy zostali  wówczas trwale połączeni z chrześcijańską Europą oraz Rzymem - stolicą papiestwa i centrum cywilizacji europejskiej. Losy Polski i Polaków zostały powiązane z dziejami Kościoła powszechnego - przypomniał Marek Kuchciński. Jak dodał, Kościół stał się instytucją, na której została oparta budowa państwa i narodu. - Polacy walcząc o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą bronili równocześnie wiary i Kościoła (…) - mówił marszałek Kuchciński. Wskazał na symbole polskiej pamięci historycznej mocno zakorzenione w chrześcijaństwie, wśród których wymienił bitwę pod Wiedniem z 1683 r. i bitwę pod Warszawą w 1920 r.

Marek Kuchciński mówił także o obecnym znaczeniu wiary rzymskokatolickiej, nadającej tożsamość Polakom, polskiej wspólnocie i rodzinom nie tylko w skali państwa, ale i poza jego granicami. Jak powiedział, „władze niepodległej Rzeczpospolitej wywodzące się z tradycji Solidarnościowej sięgają dzisiaj do fundamentów naszej państwowości, nierozłącznie związanej z chrześcijaństwem”. - Łączy nas, współczesnych Polaków, przekonanie, że zarówno chrzest dokonany w 966 r., jak i Millenium obchodzone w 1966 r., są kamieniami milowymi w naszych dziejach, wyrazem historycznej mądrości, sukcesu i odpowiedzialności za Państwo oraz jego mieszkańców – zaznaczył.

Podczas historycznego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego marszałek Senatu Stanisław Karczewski uroczyście odczytał tekst uchwał w 1050. rocznicę Chrztu Polski, podjętych wcześniej przez Sejm i Senat - pełny tekst dokumentu.

O wielkim znaczeniu chrztu i chrześcijańskiego dziedzictwa dla kształtowania losów Polski i Polaków mówił w swoim orędziu prezydent Andrzej Duda. - Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - podkreślił. Prezydent zaznaczył, że w 966 r. Polska narodziła się do nowego, chrześcijańskiego życia. - Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna - powiedział Andrzej Duda.

W ocenie prezydenta przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło polską tożsamość. - Powiedzieliśmy wtedy „tak” wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie – mówił Andrzej Duda. Jak dodał prezydent, udało się zbudować wspólnotę „na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności”.

Przyjęcie chrztu przez naszych przodków było, w opinii Andrzeja Dudy, rdzeniem, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród. Prezydent określił rok 966 „najważniejszą cezurą w naszych dziejach”, zaś trwające obecnie obchody jubileuszowe „świętowaniem 1050. urodzin naszego narodu i ojczyzny”. - To wielkie święto polskości, która jest źródłem naszej dumy i radości. I będziemy je kontynuować przez kolejne miesiące w całym kraju. Jego kulminacją stanie się zaś pierwsza wizyta w Polsce ojca świętego papieża Franciszka i Światowe Dni Młodzieży – mówił prezydent.

- Drzemie w nas olbrzymia moc, której źródłem jest właśnie wspólna tożsamość narodowa, chrześcijańska. Moc, która kilkakroć w ostatnich stuleciach ujawniała się w naszej historii. Moc, która pomagała nam przetrwać najgorsze doświadczenia, utratę wolności obywatelskich i niepodległego państwa, próby wynarodowienia i dechrystianizacji. Moc, dzięki której w konfrontacji z nieprzyjaciółmi, zaborcami, okupantami potrafiliśmy zwyciężyć i wyjść z tych doświadczeń jeszcze silniejsi i jeszcze bardziej zjednoczeni - podkreślał Andrzej Duda. Z tego niezłomnego ducha narodowego, jak zaznaczył, Polacy zawsze byli, są i będą dumni, i chcą z tego bogactwa dalej czerpać.

W swoim wystąpieniu prezydent przywołał słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział on przed wejściem Polski do Unii Europejskiej: „Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy”. - Dlatego też oddając hołd naszym dalekowzrocznym poprzednikom sprzed 1050 lat, pragnę z całą mocą wyrazić przekonanie, że idąc za wskazaniem naszego wielkiego rodaka, Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości – zaznaczył Andrzej Duda.

Według prezydenta Dudy wejście w krąg cywilizacji chrześcijańskiej w obrządku łacińskim było prawdziwym przełomem. - Trzy filary tej cywilizacji stały się też filarami polskiej tożsamości i kultury - powiedział. Wśród tych filarów Andrzej Duda wymienił grecką filozofię, umiłowanie mądrości, prymat obiektywnej prawdy oraz precyzyjne narzędzia poznawania i analizowania rzeczywistości. Drugi fundament to zdaniem prezydenta rzymska myśl prawna i ustrojowa, idea rządów prawa, koncepcja republiki oraz etos obywatelski. Natomiast trzeci filar wymieniony przez Andrzeja Dudę to Stary i Nowy Testament, Dekalog i Ewangelia.

- Nie jesteśmy tutaj na zawsze, ale mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i naszej kultury. Mamy obowiązek budowania silnego państwa, także jako wielkiej wspólnoty naszego narodu, opierając się na tym, na czym wyrośliśmy, na czym nas wychowano (…) – tłumaczył Andrzej Duda. Przypomniał, że „wychowano nas w tradycji budowania silnej Polski, nie tylko dla nas i dla naszych bliskich, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń”. - Głęboko wierzę w to, że sprostamy temu zadaniu – podkreślił prezydent.

W dzisiejszym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, obok głowy państwa i parlamentarzystów, uczestniczyli także m.in.: Rada Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - metropolity poznańskiego, kardynał Pietro Parolin - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i legat papieski oraz przedstawiciele najważniejszych polskich instytucji państwowych, parlamentów europejskich, korpusu dyplomatycznego i Polonii.

Po uroczystym posiedzeniu uczestnicy wysłuchali prawykonania przez Filharmonię Poznańską „Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich została także odsłonięta tablica upamiętniająca wyjątkowe obrady Zgromadzenia Narodowego – w ceremonii wziął udział m.in. prezydent RP oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

W ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński, będą jeszcze uczestniczyć m.in. w uroczystej Mszy św. w Katedrze Poznańskiej.

Źródło: sejm.gov.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×