eOstroleka.pl
Region,

W hołdzie Żołnierzom Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
REKLAMA

Pomnik poświęcony Żołnierzom Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej został odsłonięty 20 września 2016 roku w Łomży. Uroczystość, z licznym udziałem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Stanisława Stefanka.

Wydarzenie uświetnił także wykład Leszka Żebrowskiego poświęcony działalności Narodowych Sił Zbrojnych.
Pomysł postawienia pomnika zrodził się wśród członków Okręgu Łomżyńskiego Związku Narodowych Sił Zbrojnych. – Związane to było z tym, że w wielu kościołach kombatanci ufundowali pamiątkowe tablice swoim poległym kolegom i wszystkim ludziom, działającym  w szeroko rozumianym podziemiu narodowym. Brakowało jednak takiego pełnego upamiętnienia tych osób – wyjaśniał ideę powstania pomnika Dariusz Syrnicki ze Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego. - Dlatego przyszedł nam do głowy pomysł, by właśnie przy Szkole Muzycznej, gdzie było jedno z większych więzień już za czasów caratu, miejscu kaźni mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, powstał ten pomnik – mówił Dariusz Syrnicki wyjaśniając, że również data jego odsłonięcia jest  nieprzypadkowa. Tego bowiem dnia w 1942 roku utworzone zostały Narodowe Siły Zbrojne.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w okolicznościowym przemówieniu przypomniał, że w działaniach Narodowych Sił Zbrojnych na Ziemi Łomżyńskiej nie brakowało spektakularnych akcji. - Jedną z nich było uwolnienie 400 więźniów z więzienia w Łomży w zamian za czterech aresztowanych wysokiej rangi oficerów i urzędników niemieckich – mówił Prezydent podkreślając, że tego typu akcja nie miała odpowiednika  w historii okupowanej Europy. - Warto też wspomnieć bitwę w Czerwonym Borze, gdzie dzięki oddziałom narodowego podziemia, dowodzonym przez kpt. Antoniego Kozłowskiego pseudonim „Biały”, udało się uratować większość partyzantów Armii Krajowej, znajdujących w okrążeniu żołnierzy niemieckich, a także akcję odbicia trzydziestu AK-owców z okolic Kolna – dodawał Prezydent dziękując tym, którzy dbają o naszą lokalną historię i przyczynili się do powstania pomnika Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej. Mariusz Chrzanowski podziękował również wszystkim weteranom i ich rodzinom za walkę o wolną i niepodległą Polskę. - To przede wszystkim dzięki Wam możemy dowiadywać się dziś o osobach i wydarzeniach, o których chciano, abyśmy nie pamiętali – mówił Prezydent Mariusz Chrzanowski.  

– Narodowe Siły Zbrojne były drugą co do liczebności formacją Wojska Polskiego w podziemnym państwie polskim. Były najlepiej zakonspirowaną strukturą Polskiego Państwa Podziemnego i jedyną dużą strukturą, w której nie udało się usadowić Niemcom swojej agentury – mówił Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek. Podkreślał, że na terenie Ziemi Łomżyńskiej działał jeden z najliczniejszych okręgów NSZ zarówno w czasie niemieckiej, jak i sowieckiej okupacji. Przyznał również, że obecnie do Związku wstępuje dużo młodych osób, które kultywują ideały Narodowych Sił Zbrojnych, a Okręg Łomżyński, zasilony przez kolejne pokolenia, staje się jednym z najaktywniejszych okręgów w kraju. - Celem związku jest upamiętnianie naszych bohaterów narodowych z Polskiego Państwa Podziemnego, z Narodowych Sił Zbrojnych. Uważamy, że te ideały, wartości i postawy Narodowych Sił Zbrojnych, zarówno wobec  jednego, jak i drugiego okupanta, to są właśnie te wartości, w których powinniśmy wychowywać nowe polskie społeczeństwo i młode pokolenie Polaków – podsumował Karol Wołek.

Pomnik poświęcony Żołnierzom Podziemia Narodowego Ziemi Łomżyńskiej został wykonany w Łomży przez artystę rzeźbiarza Leszka Barowicza, według projektu Roberta Sokołowskiego. - Został on zrealizowany ze składek kilkudziesięciu rodzin,  mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Jest to o tyle cenna inicjatywa, że nie ma tu pieniędzy żadnych instytucji czy też samorządów – podkreślał Dariusz Syrnicki.

Warto dodać, że w trakcie uroczystości medalem 25-lecia Związku Narodowych Sił Zbrojnych odznaczony został Biskup Stanisław Stefanek.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×