eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W Ostrołęce wystartował II Ogólnopolski Kongres Karty Szkolnej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Gra uliczna „Testament Czwartaka”, wykład Kuby Wesołowskiego czy koncert poezji śpiewanej – tak wyglądał pierwszy dzień odbywającego się w Ostrołęce II Ogólnopolskiego Kongresu Karty Szkolnej.

W odbywającym się w tym roku II Ogólnopolskim Kongresie Karty Szkolnej udział bierze kilkaset zaproszonych gości. Organizatorami kongresu poświęconego zwiększeniu bezpieczeństwa w szkołach przy użyciu Karty Szkolnej są Bank Zachodni WBK oraz samorząd Ostrołęki z prezydentem Januszem Kotowskim na czele. Kongres odbył się w Zespole Szkół Zawodowych nr 1.

Założeniem projektu jest zwiększenie bezpieczeństwa w szkole i wsparcie szkół w edukacji ekonomicznej. Bank wydaje karty szkolne oraz wyposaża szkoły w oprogramowanie i urządzenia kontrolujące dostęp do pomieszczeń szkolnych. Projekt integruje na jednej karcie dwie podstawowe funkcje: karty dostępowej i karty płatniczej. Składając propozycję uczestnictwa w programie Bank Zachodni WBK pokrył wszelkie koszty związane z wdrożeniem systemu elektronicznego dostępu i monitoringu pobytu ucznia w szkole. Ogółem zainwestował w sprzęt o wartości ponad 650 tysięcy złotych, w tym w montaż systemu, instalację oprogramowania, szkolenia, zamówienia i personalizację kart z wizerunkiem szkoły.

W efekcie młodzież i pracownicy placówek stali się posiadaczami kart o wielofunkcyjnym zastosowaniu. Przede wszystkim mogą one występować w roli identyfikatora szkolnego, kontrolując wejścia i wyjścia na terenie placówki. System kontrolowanego dostępu zainstalowano w wejściach do szkoły. Każde wejście i wyjście osoby z „kartą szkolną” zostanie w nim odnotowane. Istnieje także możliwość zintegrowania karty z dziennikiem elektronicznym lub innym systemem ewidencji uczniów, a także np. biletem komunikacji miejskiej. Po zintegrowaniu systemu z dziennikiem elektronicznym, nauczyciele i rodzice będą mogli sprawdzić przez internet czy dany uczeń znajduje się w szkole. To ciekawe rozwiązanie, gdyż szkoła odpowiada za bezpieczeństwo ucznia w czasie jego pobytu w placówce. Tworzy się zatem system uniemożliwiający osobie z zewnątrz dostanie się do szkoły bez wiedzy osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów.

W ramach odbywającego się w Ostrołęce dwudniowego kongresu uczestnicy wysłuchali m.in. udział w wykładzie gościa specjalnego – znanego aktora Kuby Wesołowskiego oraz wzięli udział w koncercie poezji śpiewanej w Ostrołęckim Centrum Kultury. Elementem wzbogacającym kongres była gra uliczna „Testament Czwartaka”, w której udział wzięły zgłoszone wcześniej drużyny składające się z młodzieży szkolnej. Do udziału w grze zarejestrowało się łącznie około 80 drużyn.

Gra „Ostrołęka 1831–Testament Czwartaka”, poświęcona tematyce powstania listopadowego, została dedykowana 4 Pułkowi Piechoty Liniowej Królestwa Polskiego tzw. Czwartakom, który odegrał kluczową rolę w obronie Ostrołęki 26 maja 1831 roku.

Jest to już druga edycja gry dedykowanej 4 ppl. Pierwsza jej odsłona odbyła się w 2013 roku i była organizowana przez ostrołęckie muzeum we współpracy z harcerzami i OSH „Czwartacy”. Tym razem drugie wydanie przedsięwzięcia, to zmodyfikowany scenariusz zawierający kilkanaście zadań i zagadek, które musieli rozwikłać uczestnicy, aby odnaleźć tytułowy testament.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×