2017-04-10T14:31:03+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Warsztaty wielkanocne dla przedszkolaków z Dylewa [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG w Kadzidle
REKLAMA
0
0
0
W ramach przedświątecznych przygotowań w Przedszkolu Samorządowym w Dylewie odbyły się warsztaty zdobienia pisanek, których celem było propagowanie i kultywowanie tradycji kurpiowskich.

Zajęcia dla przedszkolaków poprowadziła twórczyni ludowa Renata Domian, która podczas spotkania w łatwy i przystępny sposób zapoznała dzieci z tradycją zdobienia pisanek - jednej z najbardziej charakterystycznych ozdób wielkanocnych. Maluchy poznały technikę tzw. batikową, która polega na delikatnym nanoszeniu na jajku lub wydmuszce wzoru za pomocą specjalnego "pisadełka" zanurzonego w roztopionym pszczelim wosku. Do "pisania" można także wykorzystać narzędzie zrobione ze szpilki wbitej w patyczek. Gdy napisany ornament zastygnie można jajko zanurzyć w letnim barwniku, a następnie po wysuszeniu wosk należy delikatnie zetrzeć.

Po prelekcji pod czujnym okiem pani prowadzącej warsztaty dzieci miały możliwość tworzenia własnych pisanek. Dzięki takim właśnie zajęciom przedszkolaki poznają polskie zwyczaje i tradycję swojego regionu, a przy tym rozwijają własną kreatywność.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również