eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wilki atakują na Kurpiach. Coraz częstsze przypadki zagryzienia bydła

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Problem atakowania zwierząt gospodarskich na Kurpiach przez wilki był jednym z tematów poniedziałkowego "Teleexpressu Extra". Największe straty z powodu ataku dzikich zwierząt ponosi gmina Baranowo.

Wilk pod ścisłą ochroną. Wójt ostrzega

Wójt gminy Baranowo Henryk Toryfter apeluje do rolników o zachowanie szczególnych środków ostrożności przy wypasaniu bydła na pastwiskach. - Prosi się o nie pozostawianie bydła na noc na pastwiskach, jednocześnie przypomina się, że jeżeli wilki zagryzą bydło, które przebywa nocą na pastwisku ewentualne odszkodowanie z budżetu państwa nie przysługuje - informuje w swoim komunikacie. Jak podkreślił na antenie TVP, wilk jest zwierzęciem chronionym i jego odstrzał w prywatnym zakresie jest karalny.


Henryk Toryfter


Wilk objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Zabrania się więc umyślnego zabijania, okaleczania, chwytania, chowu czy transportu tych zwierząt. Nie wolno także niszczyć siedlisk wilków, usuwać lub uszkadzać nor i legowisk lub też handlować wilkami.

Skutkiem prawnym objęcia wilka ochroną gatunkową jest odpowiedzialność Skarbu Państwa za wyrządzone przez niego szkody. Użytkownicy gruntów, na których takowe wystąpiły, mogą zgłaszać się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Co zrobić gdy wilki zagryzą nam bydło?

W przypadku zagryzienia zwierząt hodowlanych przez wilki konieczne jest zabezpieczenie martwego bydła i wszelkich śladów zdarzenia oraz kontakt z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie, wydział spraw terenowych w Ostrołęce pod nr tel. 29 760-32-04 lub 693 - 901 - 439 oraz lekarzem weterynarii, który określi prawdopodobną przyczynę i przybliżony czas zgonu oraz rodzaj poniesionych obrażeń. Nie należy uprzątać zagryzionego zwierzęcia przed przybyciem komisji szacującej szkodę.

Poszkodowany powinien złożyć wniosek o odszkodowanie, wraz z kopią dokumentacji hodowlanej, oświadczenie, że zwierzę będące przedmiotem szkody jest jego własnością oraz zaświadczenie o zgonie wydane przez lekarza weterynarii.

Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki w okresie od zachodu do wschodu słońca na zwierzętach hodowlanych pozostawionych bez opieki. Należy ograniczyć czas przebywania zwierząt na pastwiskach do godzin 8.00-17.00, warto stosować też pastuchy elektryczne i ogrodzenia.

Wniosek o ograniczenie populacji wilków na Kurpiach

Wójt gminy Baranowo Henryk Toryfter wystąpił do: Ministra Środowiska, Ministra Rolnictwa, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewody Mazowieckiego, Starosty Ostrołęckiego z prośbą „o ograniczenie populacji wilka na Kurpiowszczyźnie oraz o podjęcie różnych działań, które ograniczą straty w gospodarstwach rolnych spowodowane przez wilki".

Generalny Dyrektor Środowiska może zezwolić na odstępstwo od zakazu umyślnego zabijania w przypadku braku rozwiązań alternatywnych. Do sprawy wrócimy.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×