eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

XLII sesja Rady Powiatu w Ostrołęce w 250. rocznicę Konfederacji Barskiej [TRANSMISJA NA ŻYWO]

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej trwa XLII uroczysta sesja Rady Powiatu w Ostrołęce. Za sprawą przypadającym w lutym 250-rocznicy Konfederacji Barskiej obrady będą miały wyjątkowy charakter. Sesji towarzyszyć będą referaty okolicznościowe oraz koncert uczniów ostrołęckiej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Sejm RP stosowną uchwałą zdecydował, że rok 2018 będzie rokiem Konfederacji Barskiej, której 250-lecie obchodzimy w lutym. W uchwale tej Sejm wyraził nadzieję, że rocznicowe obchody „przyczynią się do przywrócenia temu pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu w obronie wiary i wolności należnego miejsca w dziejach Narodu”.

Wpisując się w rocznicowe obchody starosta ostrołęcki i przewodniczący Rady Powiatu zapraszają 28 lutego na uroczystą sesję Rady Powiatu w Ostrołęce  poświęconą temu ważnemu w historii Polski wydarzeniu. Sesja rozpocznie się Mszą Świętą w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce, ul. Szwedzka 2, o godzinie 11:00 .



Porządek Obrad:

    1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.  
    2. Rozpatrzenie ewentualnych wniosków dotyczących zmian w porządku obrad.
    3. Wystąpienie Przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Mroza.    
    4. Wystąpienie Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
    5. Wystąpienia przedstawicieli Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce:
    1) dr Macieja Kordasa – referat pt.: „Kazimierz Pułaski i konfederaci barscy pod Jasną Górą na obrazie Juliusza Kossaka”,
    2) Karola Kucharskiego – referat pt.: „Na piedestale. Konteksty pielęgnowania pamięci o Kazimierzu Pułaskim na przykładzie poświęconych Mu pomników”.  
    6. Koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce.
    7. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia planu inwestycyjnego dla Miasta Ostrołęki i subregionu ostrołęckiego w zakresie zadań przewidzianych do realizacji na terenie Powiatu Ostrołęckiego.  
    8. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych.
    9. Informacja Starosty Ostrołęckiego o pracy Zarządu Powiatu.
    10. Komunikaty i sprawy organizacyjne.
    11. Sprawy różne.  
    12. Zakończenie obrad XLII sesji Rady Powiatu w Ostrołęce.

Konfederacji Barska była zbrojnym związkiem szlachty polskiej, utworzonym w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku w obronie wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. Skierowana była przeciw różnowiercom, cesarzowej Rosji Katarzynie II i uległemu jej królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Inicjatorami zawiązania konfederacji był biskup kamieniecki Adam Stanisław Krasiński i marszałek nadworny koronny Jerzy August Mniszech.

4 marca 1768 roku w Barze, w dniu św. Kazimierza, zawiązano i zaprzysiężono związek zbrojny Konfederacji. Zorganizowali go  Michał Hieronim Krasiński, Joachim Karol Potocki, Michał Jan Pac, Józef Sapieha, Józef Pułaski, Wawrzyniec Potocki. Zawiązanie Konfederacji barskiej było początkiem  wojny domowej, ale też wypowiedzeniem wojny Rosji, ponieważ zaatakowano obecne w granicach Rzeczypospolitej rosyjskie wojsko.

Uważana jest przez niektórych historyków za pierwsze polskie powstanie. Konfederację barską stanowiły wojska pospolitego ruszenia. Trwała najdłużej ze wszystkich powstań (1768-1772) i objęła największy obszar Rzeczypospolitej. W walkach po stronie konfederatów wzięło udział ponad 100 tys. osób. Przez cztery lata stoczono kilkaset bitew i potyczek.  Dramatyczne walki prowadzono m.in. w ramach obrony tzw. Okopów Świętej Trójcy, gdzie 8 marca 1769 roku  Kazimierz Pułaski bronił się przed atakami Rosjan. Walka partyzancka przeciw wojskom rosyjskim i królewskim trwała przez ponad cztery lata. Jako ostatnie broniły się: Tyniec, Lanckorona, Wawel i Jasna Góra, która padła 18 sierpnia 1772 roku i była ostatnim ważnym punktem obrony Konfederatów barskich.

5 sierpnia 1772 roku w Petersburgu Rosja, Prusy i Austria podpisały traktat rozbiorowy Polski. Decyzja o rozbiorze Polski zapadła już w 1771 roku, jednak państwa zaborcze wykorzystały Konfederację barską jako pretekst do opanowania anarchii w Polsce, a co za tym szło – zabranie jej ziem. Pierwszy rozbiór Polski był najważniejszym skutkiem Konfederacji barskiej. Po jej upadku nastąpił też szereg represji. Według szacunków samego posła rosyjskiego Nikołaja Repnina, na Sybir zesłano ponad 14 tys. Konfederatów, resztę przymusowo wcielono do armii rosyjskiej. Znaczna część przywódców Konfederacji barskiej znalazła się na emigracji.

W świadomości następnych pokoleń Polaków Konfederacja barska pozostawiła po sobie trwały ślad, stając się mitem narodowym. Konfederaci byli gorliwymi katolikami, nosili ryngrafy z Matką Boską Częstochowską i Matką Boską Ostrobramską, które miały uchronić ich od kul. To m.in. dzięki Konfederatom barskim rozpowszechniła się tradycja noszenia przez żołnierzy ryngrafów.

Symbolem Konfederacji barskiej stał się też ksiądz Marek Jandołowicz, który z krzyżem w ręku wystąpił przeciwko natarciu rosyjskiemu na Bar, podnosząc tym samym morale miasta. Był przywódcą duchowym Konfederacji barskiej i stał się natchnieniem dla twórców literatury romantycznej. Juliusz Słowacki napisał poemat „Ksiądz Marek”. Z poematu pochodzi tekst „Pieśni Konfederatów barskich”.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×