eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zofia Warych obchodziła jubileusz 25-lecia pracy twórczej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
zdjecie 5983

25- lecie pracy artystycznej obchodziła utalentowana twórczyni ludowa z Myszyńca Zofia Warych. Benefis odbył się 16 stycznia w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Zarząd Powiatu w Ostrołęce przyznał artystce Nagrodę Okolicznościową Starosty Ostrołęckiego. W imieniu powiatu nagrodę wręczył radny Rady Powiatu w Ostrołęce Tadeusz Lipka. Nagroda Okolicznościowa Starosty Ostrołęckiego ma charakter pieniężny.

Podczas tego wyjątkowego wieczoru swoją obecność zaznaczyła licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele benefisantki. Przybyli także goście: Marian Krupiński – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Tadeusz Lipka – Radny Powiatu Ostrołęckiego, Mirosław Grzyb – Prezes Związku Kurpiów, Iwona Choroszewska-Zyśk – Zastępca Prezesa Związku Kurpiów, Bogdan Glinka – Burmistrz Miasta i Gminy Myszyniec, Sławomir Świtaj – Przewodniczący Rady Gminy Myszyniec, Daniel Walijewski – Sekretarz Gminy Myszyniec wraz z małżonką Magdaleną – wnuczką benefisantki oraz córką Kalinką – najmłodszą prawnuczką Zofii Warych, ks. kan. Zbigniew Jaroszewski – proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu oraz zespoły folklorystyczne.

Prowadzącym benefis był Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKK w Myszyńcu. Jego błyskotliwe wypowiedzi–pytania wprowadzające w określone sfery twórczości artystki pozytywnie zaskakiwały zarówno ją samą, jak też zgromadzoną na sali publiczność. Nie zabrakło ciepłych słów uznania, wzruszeń a także muzycznych niespodzianek – wykonań śpiewaczki, które przywoływały wspomnienia i stawały się przyczynkiem do snucia refleksji. Wśród muzycznych zagadek znalazło się nagranie z płyty zatytułowanej Kurpie. Puszcza Zielona, wydanej w 1997 r. przez Polskie Radio. Wówczas Zofia Warych występowała z Zespołem Śpiewaczym z Ciesiny. Przypomniane zostały też początki jej działalności przy Gminnym Ośrodku Kultury w Myszyńcu i zaproszenie do współpracy w zespole Myszyniec przez Annę Pietrzak, która podczas benefisu złożyła śpiewaczce życzenia i gratulacje.

Kolejnym punktem spotkania było uhonorowanie benefisantki Medalem Pamiątkowym za Zasługi dla Województwa Mazowieckiego. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wręczył go Marian Krupiński – Radny Sejmiku Mazowieckiego. Nagrodę Okolicznościowąz okazji Jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej przyznał też starosta ostrołęcki. W imieniu Stanisława Kubła list gratulacyjny i nagrodę wręczył Tadeusz Lipka, Radny Powiatu Ostrołęckiego. Następnie życzenia i gratulacje złożyły zespoły folklorystyczne: zespół Kurpie, który zaśpiewał autorską pieśń o pani Zofii oraz Wrzos, który również wystąpił dla solenizantki.

Wspomniano o niezwykłym artyźmie Zofii Warych zaznaczającym się w tzw. pieśniach leśnych, które wyśpiewuje jak nikt inny, z niepowtarzalnym, właściwym tylko jej sposobem wykonania. Opiera się on na specyficznym, ciągłym wyśpiewywaniu fraz. Co ciekawe, pieśni tego typu charakterystyczne są tylko dla regionu Myszynieckiej Puszczy Zielonej. Z gatunkiem pieśni zbliżonych do leśnych można spotkać się na terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy, w Polsce zaś tylko na Kurpiach.
Oprócz pieśni leśnych szczególnie wpisane w życie Kurpiów są pieśni religijne, znane zwłaszcza przez najstarsze Kurpianki. W 2012 r. Polskie Radio wydało płytę pt. Polskie pieśni religijne, wśród których znalazła się pieśń Z tamta strona pola… śpiewana na Dzień Zwiastowania NMP. Kurpie mogą być dumni z tego, że w zbiorze pieśni na skalę ogólnopolską znalazła się także kurpiowska pieśń w wykonaniu Zofii Warych. Warto zaznaczyć, że twórczyni była i jest zapraszana do audycji radiowych m. in. w Polskim Radiu oraz do programów telewizyjnych, gdzie przybliża obrzędy i zwyczaje kurpiowskie jednocześnie prezentując swoje talenty.

Zofia Warych słynie z dbałości o kurpiowski strój. W swojej garderobie ma wiele spódnic, wystków i fartuchów – każdy z przeznaczeniem na różne okazje, święta kościelne czy imprezy okolicznościowe. Ciekawostką jest, że przy okazji ważnych uroczystości nosi na szyi „śnur burśtynów” który otrzymała w posagu od swojej mamy. Korale liczą już ok. 120 lat! Jak podkreśla pani Zofia – nie oddałaby ich za żadne pieniądze, choć niejednokrotnie dostawała propozycje sprzedaży, zwłaszcza będąc w innych częściach Polski. Swoim strojem chętnie zaznacza uczestnictwo w uroczystościach religijnych angażując się w życie parafii. Jest też zelatorką koła różańcowego. Za pobożność i aktywność podziękował oraz złożył życzenia zapewniając o modlitwie proboszcz parafii Myszyniec, ks. Zbigniew Jaroszewski. Na scenie pojawiła się także serdeczna przyjaciółka artystki – pani Zofia Charamut, która złożyła życzenia i wykonała specjalny utwór.

Gratulacje dla benefisantki oraz życzenia złożyli również: Prezes Związku Kurpiów – Mirosław Grzyb, Burmistrz Miasta i Gminy Myszyniec – Bogdan Glinka oraz Przewodniczący Rady Gminy Myszyniec – Sławomir Świtaj. Za uczestnictwo w zajęciach etnograficznych, nauki gwary oraz warsztatach rzemiosła artystycznego dla dzieci i dorosłych podziękowały Barbara Gieryk – dyrektor MGBP w Myszyńcu oraz pracująca w bibliotece Cecylia Bazydło.

Nie zabrakło podziękowań i życzeń od zespołu folklorystycznego Kurpiowszczyzna, który działa przy RCKK w Myszyńcu od przeszło 40 lat. Dyrektor RCKK, członek zespołu i jednocześnie prowadzący benefis, Zdzisław Ścibek wspomniał, że w kronikach zespołu znajduje się adnotacja dotycząca inicjatorów powołujących zespół w 1972 r. Wśród nich znajduje się Zofia Warych. Jednocześnie podkreślił, że na zawsze pozostanie ona członkiem grupy, która wielokrotnie korzysta z pomocy śpiewaczki przy doborze repertuaru. Zespół podziękował za wieloletnią współpracę, wystąpił z krótkim montażem słowno-muzycznym i zaprosił benefisantkę do Kozaka.

Następnie dyrektor RCKK wręczył Dyplom Uznania dla Zofii Warych dziękując za ocalenie przed zapomnieniem wspaniałych pieśni i unikatowych wytworów sztuki ludowej. Wykonywane przez nią piosenki stanowią źródło poznania, szczególnie dla zespołów folklorystycznych młodszego pokolenia, ponieważ zachowały się w nich wszystkie cechy wyróżniające styl i charakter kurpiowskich pieśni z Myszynieckiej Puszczy Zielonej. Dziękuję, że chce się Pani z nami tym dzielić. – dodał Zdzisław Ścibek.

Na koniec specjalne podziękowania złożyła rodzina Zofii Warych wraz z małżonkiem Antonim. Przygotowała specjalną niespodziankę – jubileuszowy tort. Na scenie wystąpiła też wnuczka pani Zofii – Łucja Warych, laureatka wielu konkursów kontynuująca rodzinną tradycję śpiewaczą. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali gromkie Sto lat, wznieśli toast za zdrowie oraz dalszą pomyślność benefisantki i udali się na poczęstunek.

Zofia Warych urodziła się 25 marca 1939 r. w Dębach w powiecie ostrołęckim. W Myszyńcu mieszka od 1957 r. Jej matka była szanowaną i znaną w całej okolicy „cepsiarką” – śpiewaczką weselną, mistrzynią ceremonii, ojciec zaś śpiewakiem pogrzebowym. Swoją działalność koncertową rozpoczęła w latach 90. Wcześniej poświęciła się wychowywaniu dzieci i obowiązkom domowym.
Występowała z Zespołem Śpiewaczym z Ciesiny, z którym za namową siostry Eugenii zadebiutowała na scenie kazimierskiej. Pod koniec lat 90. dołączyła do myszynieckiego zespołu i zaczęła występować jako solistka. Jako zdobywczyni wielu nagród jest zauważana i doceniania przez jurorów najrozmaitszych festiwali. Urzeka jej autentyzm, niepowtarzalność, styl i osobliwość wykonań kurpiowskich pieśni.

Najważniejsze wyróżnienia: Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą: 1995 i 2007 r. – I miejsce, 2002 zdobycie nagrody „BASZTY”, dzięki której znalazła się w gronie najlepszych śpiewaków ludowych w Polsce; 2006 – podziękowanie od Marszałka Województwa Mazowieckiego; 2010 – nagroda w konkursie „Duży-Mały”, którą zdobyła wspólnie z wnuczką Łucją; wielokrotnie nagradzana jako twórczyni unikatowych haftów w konkursach „Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej”; laureatka Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych w Ostrołęce, Festiwali w Mińsku Mazowieckim, Jarmarków Kurpiowskich w Myszyńcu i wielu innych; 2009 – Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego; 2011 – Ogólnopolska Nagroda Oskara Kolberga; 2012 – „Kurpik” w kat. „Muzyka i taniec”, Nagroda Prezesa Związku Kurpiów; 2015 – Medal Pamiątkowy Pro Masovia – nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

źródło. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce

zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×