2018-11-23T19:00:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Region,

7 porad na temat wyjazdów biznesowych do Chin

REKLAMA
REKLAMA

Niegdyś, Chiny w kontekście wymiany interesów stanowiły dość egzotyczny kraj. Dziś, gdy rynek jest wręcz zalany produktami z tego kraju, zupełnie inaczej wygląda współpraca biznesowa. Linie lotnicze oferują bezpośrednie połączenia, a z wizami nie ma większych problemów, toteż wyjazdy biznesowe do Chin stały się wręcz normą dla wielu polskich przedsiębiorców. Wciąż trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że jest to kraj, który wprowadza wiele ograniczeń i warto zapoznać się z kilkoma poradami zanim wybierzmy się tam w tzw. podróż w interesach. Jak zaplanować wyjazdy biznesowe do Chin? Czym się kierować? Prezentujemy siedem cennych porad.

Bariera językowa

Podróżując po całym świecie, przywykliśmy do fakt, że niemal w każdym zakątku globu dogadamy się, wykorzystując język angielski. Czasami może jednak być to zgubne przeświadczenie. Nie bez kozery został użyty zwrot "niemal w każdym zakątku...". O ile konwersacja w języku angielskim z przedstawicielami poważnych firm czy instytucji nie powinna przebiegać problematycznie, to codzienne kontakty ze zwykłymi obywatelami mogą spotkać się z poważną barierą komunikacyjną. Chodzi tu np. o obsługę restauracji czy taksówkarzy. Planując zatem wyjazdy biznesowe do Chin warto przygotować się na te przeszkody. Zanim wyjedziemy, warto dokładnie przemyśleć trasy naszych przejazdów i wydrukować podstawowe zwroty w języku chińskim wraz z adresami docelowego miejsca dotarcia. Ukazanie takiej kartki taksówkarzowi w wielu przypadkach może być jedyną szansą na skorzystanie z jego usług. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ewentualnych zakupów w sklepach czy zamówień czynionych w restauracjach.

Udowodnij tożsamość

W przypadku każdego wyjazdu należy liczyć się z możliwością ewentualnego utracenia bagażu, czy to ze względu na harmider panujący na lotnisku, czy też w wyniku kradzieży. Trzeba zatem dobrze pilnować swoich rzeczy, a zarazem przygotować się na takie zagrożenie. Najważniejsze w kontekście utraty bagażu są dokumenty, które potwierdzą tożsamość. Ciuchy czy inne przedmioty osobiste można kupić na miejscu, jednak utrata dokumentów osobistych może być powodem olbrzymich trudności. W tym celu, należy skserować w dobrej jakości paszport, a kopię trzymać w innym miejscu, tak żeby w razie najgorszego, można było się wylegitymować i potwierdzić tożsamość. Kopia to oczywiście zbyt mało, żeby przejść odprawę na lotnisku, jednak na jej podstawie możemy rozwiać problemy w ambasadzie. Z tego powodu, warto też mieć przy sobie adres takiej placówki, najlepiej wydrukowany także w języku chińskim.

Zabezpiecz tajne informacje

Ważne jest żeby nie dopuścić do utraty ważnych dla firmy danych, które mogą stanowić np. technologiczne innowacje lub zawierać tzw. informacje wrażliwe, dane osobowe itp. Przede wszystkim, laptop powinien być najbardziej strzeżoną rzeczą, którą zabieramy w podróż. Drugi aspekt to oczyszczenie komputera ze wszystkich ważnych informacji, które mogą stanowić tajemnice przedsiębiorstwa, a które nie będą nam potrzebne na miejscu. Przechowujmy na dysku podczas wyjazdu jedynie niezbędne pliki. Chodzi o to, by w przypadku utraty laptopa, nie narazić firmy na straty. W tej sytuacji, im więcej na dysku znajduje się niepotrzebnych informacji pod kątem negocjacji, tym gorzej.

Pieniądze

Ci, którzy po raz pierwszy planują wyjazdy biznesowe do Chin, będą zdziwieni, że tamtejszą walutę można nabyć jedynie na miejscu. Miejsce dokonania wymiany może mieć kluczowe znaczenie. Najbardziej optymalne pod kątem opłacalności, będzie przeprowadzenie tego procesu w chińskim banku. Zakup mniejszej kwoty na szybkie i bieżące potrzeby można uczynić na lotnisku, jednak wymiana dużej sumy nie będzie opłacalna. Przed wyjazdem warto sprawdzić lokalizacje banków i zaplanować tam wymianę. Pozwoli to na oszczędzenie dużej sumy.

Restrykcyjne prawo

Warto uświadomić sobie także, że chińskie prawo jest bardzo restrykcyjne. Za kontakt z narkotykami grozi nawet kara śmierci. Warto zatem unikać kontaktu z osobami, które mogą posiadać przy sobie nielegalne używki. Wiele rozrywek, jak np. hazard, dopuszczone są jedynie w niektórych regionach. Jeżeli zamierzamy zatem zabawić się w taki sposób, warto sprawdzić miejscowe prawo, by przez przypadek nie popaść w konflikt z prawem.

Brak zaufania

Chińska rzeczywistość to niestety ciągłe próby wyłudzenia. Najczęściej dotyczy to wizyt w klubach rozrywki, do których najczęściej zachęcają atrakcyjnie wyglądające panie. Na miejscu okazuje się, że rachunek za zabawę wyniesie o wiele więcej niż powinien, a w przypadku braku chęci uiszczenia, szybko pojawią się ochroniarze, z którymi lepiej nie dyskutować. Podobnie sytuacja może wyglądać z taksówkarzami pod lotniskiem, którzy sami oferują atrakcyjny kurs nie podając ceny. Transakcja ma obyć się na zasadzie "dogadamy się, będzie pan zadowolony". Po dotarciu do miejsca, okazuje się, że trzeba słono przepłacić.

Stwórz wizerunek profesjonalisty

Zanim wyjedziemy, warto poczytać o chińskich przyzwyczajeniach biznesowych, by nie popełnić kurtuazyjnej wpadki. Szansę na dobrze dogadany interes mają jedynie ci, którzy stworzą wizerunek profesjonalnego biznesmena, który zna miejscowe zasady kultury biznesu i potrafi się do nich dostosować. Jeżeli nie wytworzymy wizerunku profesjonalnego kontrahenta, nie możemy liczyć na intratne warunki umowy.

Wyjazdy biznesowe do Chin organizuje firma Red Dragon - http://www.importfromchina.pl/wyjazdy-biznesowe-do-chin 

REKLAMA
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1