zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2020-12-22T20:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Afty u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

REKLAMA
REKLAMA

Niewielkie owrzodzenia pokryte białym nalotem to afty, których występowanie w jamie ustnej wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Wywołują silny ból, dlatego tak ważne jest podjęcie szybkich działań łagodzących dolegliwości. Warto przy tym poznać przyczyny powstawania aft u dzieci, aby zmniejszyć ryzyko ich nawrotu.

Jeśli wewnątrz jamy ustnej zauważysz białe owrzodzenia otoczone czerwoną obwódką, to mogą być afty u dziecka. Chociaż łatwo je pomylić z pleśniawkami, rozpoznasz je po silnych dolegliwościach bólowych. Nasilają się podczas jedzenia, dlatego pociecha może odmówić spożywania posiłków. Być może nie zechce również myć zębów – ponieważ i ta czynność powoduje ogromny dyskomfort.

Afty u dziecka – skąd się biorą?

Chociaż afty u dziecka występują rzadziej niż u dorosłych, przyczyny powstawania są podobne. Ich pojawienie się może mieć związek m.in. z:

  • niedostateczną higieną jamy ustnej lub jej brakiem
  • wkładaniem do buzi brudnych przedmiotów
  • alergiami i nadwrażliwościami pokarmowymi
  • mechanicznymi uszkodzeniami w obrębie jamy ustnej.

Warto przy tym podkreślić, że afty u dziecka mogą być następstwem predyspozycji genetycznych. W przypadku stwierdzenia aftozy nawrotowej u któregoś członka rodziny, prawdopodobieństwo pojawienia się aft u pociechy szacowane jest nawet na 90%.

Jak rozpoznać afty?

Afty u dziecka wyglądają podobnie jak u dorosłych. Mają postać drobnych i bardzo bolesnych nadżerek – najczęściej o średnicy od 0,5 mm do 5 mm (zdarzają się jednak zmiany duże na ok. 3 cm).

Niekiedy mogą zbierać się w grupy – na podniebieniu miękkim, policzkach, języku czy nawet wargach.

Na czym polega leczenie aft u dzieci?

Dobra wiadomość jest taka, że afty u dzieci znikają samoczynnie – po ok. 7 dniach. Nie oznacza to jednak, że ich wystąpienie można bagatelizować. Z uwagi na nieprzyjemne objawy, należy dążyć do redukcji bólu.

  • Stosowanie specjalnych preparatów na afty

Aby złagodzić dolegliwości bólowe oraz wspomóc leczenie stanów zapalnych, warto sięgnąć po apteczne preparaty. Z myślą o dzieciach poniżej 6 roku życia powstał Dentosept A MINI – z aplikatorem do precyzyjnego nakładania preparatu. U starszych pociech można zastosować płyn do płukania jamy ustnej Dentosept.

  • Okłady z herbaty

Walkę z aftami mogą wspomóc okłady z herbaty. Wystarczy zaparzyć ją w woreczku i odczekać. Ostudzoną torebkę należy przyłożyć do bolącego miejsca.

  • Płukanie jamy ustnej roztworem soli

W przypadku starszych dzieci można zalecić płukanie jamy ustnej roztworem z soli. Aby go przygotować, należy ½ łyżeczkę soli rozpuścić w szklance ciepłej wody.

Co zrobić, jeśli afty nawracają?

Afty często są nawracającym problemem. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu rozpoznania przyczyny takiego stanu – szczególnie, jeśli w grę nie wchodzą uszkodzenia mechaniczne czy zła higiena jamy ustnej. Skłonność do nawrotów może wynikać np. z zaburzeń autoimmunologicznych, niedoboru niektórych składników mineralnych i witamin, a nawet… spożywania produktów zawierających konserwanty.

REKLAMA
zdjecie 9440
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×