2020-03-24T11:51:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Bezgotówkowa rewolucja w Polsce. Czy pójdziemy drogą Szwecji?

REKLAMA
2
2
2

Od kilku lat możemy zaobserwować wiele artykułów na temat tego, jak Szwecja dąży do pozostania krajem praktycznie w 100% korzystającym wyłącznie z bezgotówkowych form płatności. Możemy niejednokrotnie przeczytać, że jest to przyszłość, ale również pojawia się wiele głosów, obaw na temat problemów jakie niesie ze sobą zbyt szybkie wprowadzanie takich zmian.

Warto zastanowić się zatem co niesie ze sobą szybki rozwój ePłatności. Badania, które zostały przeprowadzone przy udziale pracowni Pollster w ostatnim kwartale 2019 roku potwierdziły rosnącą popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków. Blisko 80% Polaków jako najwygodniejszą i najbardziej dopasowaną do ich stylu życia formę płatności, wybierało kartę płatniczą, bankowość internetową lub płatność innym urządzeniem (np. telefonem lub zegarkiem). Wśród tych samych respondentów znacząca liczba mówiła również, że w dalszym ciągu korzysta w gotówki. Korzystając z bankomatu najczęściej jednorazowo wypłacana kwota waha się między 100 a 200 zł (33 proc.). Do 100 zł pobiera 27 proc. badanych, a powyżej 500 zł jedynie 11 proc.

Jednym z głównych powodów, które mają znaczący wpływ na popularność rozwiązań bezgotówkowych, w szczególności kart jest technologia zbliżeniowa. Polacy bardzo szybko przekonali się do nowoczesnych form płatności. Powodów jest kilka. Najważniejsze z nich to przede wszystkim prostota działania dla konsumenta, szybkość dokonywania płatności oraz znacząca wygoda. Istotne również okazało się wprowadzenie przez banki rekomendacji NBP, dzięki którym płacenie zbliżeniówkami stało się wyjątkowo bezpieczne, a co za tym idzie – godne zaufania dla większości klientów. Kolejnym aspektem mającym wpływ na coraz większą popularność płatności bez stosowania fizycznego pieniądze jest wprowadzanie coraz większej ilości terminali płatniczych. Duży wpływ na to miało między innymi wprowadzenie Programu Polska Bezgotówkowa (PBG) za sprawą którego przedsiębiorcy mogą odebrać do 3 darmowych terminali za 0zł na okres 12 miesięcy nawiązując współpracę z operatorem działającym w ramach programu. Jedna z firm które od 10 lat rozwijają i wspierają płatności bezgotówkowe jest spółka Polskie ePłatności, z którą również można nawiązać współpracę w ramach Programu PBG. Według danych Fundacji Polska Bezgotówkowa obecnie na 1000 mieszkańców Polski przypadają 23 terminale, a jeszcze niedawno było to zaledwie 16. Możemy więc wnioskować, że to nie koniec rozwoju.

Oczywiście tempo rozwoju i zyskiwania popularności jest różne w zależności od danego kraju, charakteru kulturowego i wielu innych czynników. W niektórych z nich, takich jak Szwecja, Belgia czy Korea Południowa, rewolucja bezgotówkowa zachodzi bardzo szybko. Na innych rynkach zmiany mogą być wolniejsze z powodów społecznych i ekonomicznych. Mając na uwadze wady jak i zalety, pojawienie się społeczeństwa bezgotówkowego stanowi poważne wyzwanie. Wzbudza to również obawy związane z integracją społeczną i prywatnością danych. Niemniej jednak wzrost popularności płatności bezgotówkowych stwarza ekscytujące możliwości dla dzisiejszych przedsiębiorców w zakresie rozwoju nowych kanałów obsługi klientów i budowania relacji z nimi. Dlatego warto się zastanowić nad plusami i minusami wprowadzania rozwiązań bezgotówkowych i stwierdzić czy pozostajemy przy klasycznym nieco staroświeckim podejściu do sprzedaży, czy może idziemy z duchem czasu i stawiamy na rozwój.

Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji obrót bezgotówkowy jest korzystny dla społeczeństwa ale także dla państwa, pod warunkiem, że nie będzie on wymagany odgórnie i jednocześnie nie dojdzie do całkowitej likwidacji tradycyjnej formy rozliczeń, co w najbliższym czasie z pewnością nam nie grozi. Bezgotówkowe rozwiązania w najbliższym czasie powinny być jedną z opcji, a nie przymusem, tak żeby każdy przedsiębiorca czy konsument mógł sam zdecydować i wybrać najwygodniejszą opcję dla siebie. Nie zmienia to jednak faktu, że idziemy do przodu i nie da się zatrzymać rewolucji.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~f, 12:21 24-03-2020,   50%
to jest jeden z celów wypuszczenia tego wirusa
odpowiedz   •   oceń :  
~Bastylia, 17:37 24-03-2020,   50%
Nie idźcie to drogą. Będziesz kupował alkohol za często to "wielki brat" skieruje Cię na odwyk. Bo wielki brat  wie co dla Ciebie jest dobre a co nie.  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3