eOstroleka.pl
,

Bruksela: Wysłuchanie publiczne ws. Smoleńska

REKLAMA
zdjecie 6664
zdjecie 6664
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W czwartek, 28 marca, w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejne wysłuchanie publiczne w sprawie tragedii smoleńskiej.

Przed zbliżającą się drugą rocznicą Smoleńska można spokojnie stwierdzić, że rządowe komisje Polski i Rosji nie zbadały przyczyn katastrofy zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi standardami, a przygotowane przez nie raporty nie są obiektywne i wydają się być ukierunkowane raczej na ukrycie niż odkrycie prawdziwej przyczyny tragicznego wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.

Dzięki pracy niezależnych naukowców, matematyków i ekspertów współpracujących z zespołem parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy z 10.04.2010 roku kierowanym przez Antoniego Macierewicza, niemal codziennie poznajemy nowe fakty.

Podczas wysłuchania publicznego zostaną zaprezentowane ostatnie wyniki prac zespołu parlamentarnego, ukazujące nowe dowody, dotyczące tragedii smoleńskiej. Poprzez wysłuchanie międzynarodowa opinia publiczna będzie mogła przekonać się, jak dalece nieadekwatne są rządowe ustalenia w stosunku do znanych dziś faktów. W wysłuchaniu wezmą udział członkowie rodzin ofiar katastrofy, którzy podzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi nietransparentnego i niewłaściwie prowadzonego śledztwa.

- Celem już drugiego wysłuchania publicznego organizowanego we współpracą z Stowarzyszeniem Rodzin Katyń 2010 będzie przekazanie opinii publicznej, nowych faktów dotyczących śledztwa i okoliczności katastrofy. Informacje na ten temat słabo docierają do szerszej opinii międzynarodowej. Wersja Rosyjska jest wersją rozpowszechnianą, a polski rząd nie przykłada się do jej obalenia - mówił prof. Ryszard Legutko, dodając - W komisji petycji Parlamentu Europejskiego jest rozważana petycja złożona przez Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 wnosząca o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatnio do komisji przyszła pozytywna ekspertyza prawna PE. Nie ma w niej wskazanych żadnych obiekcji odnośnie dopuszczalności takiej petycji.

- Uderzający wśród urzędników unijnych jest elementarny brak wiedzy na temat tego, jak nowe fakty w sprawie katastrofy mają wpływ na śledztwo - mówił z kolei Tomasz Poręba. - Nie przebił się raport komisji Millera. Nasza inicjatywa ma służyć temu, by przedstawić fakty i wyniki równoległych badań amerykańskich i polskich ekspertów współpracujących z sejmowym zespołem Parlamentarnym ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, którzy zrekonstruowali przebieg ostatnich sekund lotu maszyny na pokładzie, której zginęło 96 Polaków, w tym para prezydencka i najwyżsi dowódcy Polskiej Armii.

- W lipcu 2010 r., złożyłem interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie umiędzynarodowienia śledztwa smoleńskiego. Odpowiedz KE była jednoznaczna: Taka pomoc jest możliwa, ale o taką pomoc rząd Tuska nie prosił. Później, w grudniu 2010 w tym samym duchu wypowiedział się również przewodniczący Barosso. To wysłuchanie jest kolejną próbą przerwania międzynarodowej ciszy o 10 kwietnia 2010. Próbą konieczną, jeśli mamy szanować samych siebie - powiedział Ryszard Czarnecki.

Gośćmi wysłuchania publicznego będą m.in. prof. Wiesław Binienda, dziekan Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Akron w Ohio, dr. Kazimierz Nowaczyk z Uniwersytetu Maryland, Marta Kaczyńska córka śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i śp. Marii Kaczyńskiej, Antoni Macierewicz przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, członkowie rodzin ofiar - Ewa Błasik, wdowa po śp. generale Andrzeju Błasiku, dowódcy Polskich Sił Powietrznych, Marta Kochanowska, córka śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Kurtyka, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, wdowa po śp. Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej.

Ponadto w wysłuchaniu wezmą udział: Joanna Błasik, Barbara Fedorowicz, Dariusz Fedorowicz, Beata Gosiewska, Jadwiga Gosiewska, Teresa Guzowska, Marianna Handzlik, Katarzyna Indecka, Krzysztof Indecki, Grzegorz Januszko, Ewa Kochanowska, Helena Kotzbach, Krystyna Kwiatkowska, Andrzej Melak, Magdalena Merta, Dorota Skrzypek, Renata Szczęsna, Małgorzata Wassermann, Małgorzata Wypych, Mieczysław Ziętek.

Planowane jest również połączenie konferencyjne z profesorem Michaelem Badenem oraz telemost z centrum prasowym Foksal w Warszawie.

Po wysłuchaniu publicznym będzie miała miejsce debata oraz konferencja prasowa.




[źródło: mypis.pl]

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×