zdjecie 4877
zdjecie 4877
2021-08-25T11:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Certyfikat Kompetencji Zawodowych - co daje i jak go uzyskać?

REKLAMA
REKLAMA

Certyfikat kompetencji zawodowych jest dokumentem, którego posiadanie potwierdza zdolność do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Ciężko jest w tej branży obejść się bez niego - zgodnie z obowiązującymi przepisami, przynajmniej jedna osoba zarządzająca przedsiębiorstwem musi posiadać certyfikat kompetencji. Co warto o nim wiedzieć?

  • Certyfikat kompetencji zawodowych - zalety posiadania
  • Jak wygląda egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych?
  • Jak przygotować się do zdania egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych?

Certyfikat kompetencji zawodowych - zalety posiadania

Posiadając certyfikat kompetencji zawodowych, możemy:

  • Uzyskać licencję spedycyjną i licencję transportową dla własnej działalności gospodarczej
  • Świadczyć usługi dla innych firm w zakresie zarządzania transportem drogowym z wykorzystaniem pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony lub konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą
  • Zyskać możliwość samodzielnego wykonywania działalności gospodarczej z zakresu transportu drogowego 

Jak łatwo można zauważyć posiadanie certyfikatu otwiera wiele drzwi w branży transportu drogowego oraz powala zarobić dodatkowe pieniądze. Warto jednak unikać potocznego użyczania certyfikatu. Taka usługa polega na zatrudnieniu na podstawie dowolnej umowy osoby posiadającej certyfikat, jednak nie przekazanie jej informacji niezbędnych do sprawnego zarządzania transportem. W takiej sytuacji można narazić się na dotkliwe kary finansowe wynikające z Ustawy o transporcie drogowym. Jeżeli więc chcecie świadczyć usługi zarządzania transportem to należy robić to rzetelnie. 

Jak wygląda egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych?

Wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych zawsze poprzedzone jest egzaminem. Czego możemy się po nim spodziewać? 

Egzamin przeprowadzany jest kilka razy w miesiącu - w różnych miastach w Polsce. Jego przeprowadzaniem zajmuje się Instytut Transportu Samochodowego. Egzamin składa się z dwóch części - testu z pytaniami wielokrotnego wyboru oraz zadań praktycznych. Pozytywny wynik egzaminu otrzymujemy, jeśli uzyskamy przynajmniej 50% punktów z każdej jego części, a łączny wynik będzie wynosił co najmniej 60%.

Jak przygotować się do egzaminu na certyfikatu kompetencji zawodowych?

Aby skutecznie i bezstresowo zdać egzamin, należy wcześniej odpowiednio się do niego przygotować. Niezbędne jest nie tylko przyswojenie wiedzy teoretycznej, ale również umiejętność zastosowania jej w praktyce. Dobrym rozwiązaniem może być specjalny kurs. Certyfikat Kompetencji Zawodowych potwierdza posiadanie wiedzy niezbędnej do efektywnego prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem oraz przepisami krajowymi osoba posiadająca certyfikat musi wykazać się wiedzą z zakresu:

A. Prawa cywilnego

B. Prawa handlowego

C. Prawa socjalnego

D. Prawa podatkowego

E. Działalności gospodarczej i zarządzania finansami przedsiębiorstwa

F. Dostępu do rynku

G. Norm technicznych i technicznych aspektów działalności

H. Bezpieczeństwa drogowego

Jak widać zakres materiał nie jest precyzyjnie określony, przez co wiele osób ma problem z rozpoczęciem nauki - Nic dziwnego, w końcu każdy z tych tematów może być oddzielną kategorią studiów. Dlatego warto rozważyć wzięcie udziału w kursie przygotowującym. 

Korzystając z profesjonalnych lekcji i sprawdzonych metod nauczania nauka będzie bardziej efektywna. Niewątpliwym atutem są skrupulatnie przygotowane materiały edukacyjne obejmujące wszystkie zagadnienia, które najczęściej pojawiają się na egzaminach. Materiały stworzone pod egzamin pozwalają ograniczyć ilość materiału niezbędną do przyswojenia. Oszczędzimy na tym wiele czasu i energii. W przygotowaniach do egzaminu ważne jest rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych (które również otrzymuje się w ramach kursu). Zapoznanie się z nimi pomoże zrozumieć specjalistyczne zagadnienia i zauważyć braki wiedzy, a przy odrobinie szczęścia można otrzymać identyczne lub podobne zadanie na egzaminie państwowym.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
zdjecie 4877
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×