zdjecie 2026
zdjecie 2026
2021-06-08T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Cherubizm - przyczyny, objawy i leczenie

REKLAMA
REKLAMA

Cherubizm jest rzadkim schorzeniem charakteryzującym się postępującym, bezbolesnym, obustronnym obrzękiem szczęki w dzieciństwie. Zastanawiasz się, jakie są przyczyny i objawy choroby? Sprawdź, jak wygląda leczenie!

Typowe cechy cherubizmu obejmują bezbolesne, obustronne, symetryczne powiększenie górnej i dolnej szczęki, nierównomierne zużywanie się zębów i śródkostne, centralne ziarniniaki olbrzymiokomórkowe, które zwykle ujawniają się we wczesnym dzieciństwie. Czasami cherubizm wpływa na widzenie, ponieważ pucołowate policzki powiększają się  z biegiem lat, zakłócając obszar oczodołów.

Czym jest cherubizm?

Wspomniane schorzenie może być częścią zespołu Ramona. Niekiedy towarzyszy neurofibromatozie lub zespołowi łamliwego chromosomu X. Wspomniane choroby objawiają się niskim wzrostem, niepełnosprawnością intelektualną i przerostem dziąseł. W cherubinkowości może występować przerost dziąseł, co zwiększa ryzyko paradontozy. Z powodu szybkiego rozwoju szczęk niekiedy pojawiają się problemy stomatologiczne, takie jak przemieszczanie lub stłoczenie zębów, a także resorpcji korzenia, skutkującą trwałą utratą zębów.


Cherubizm - objawy

Stan chorobowy charakteryzuje się nieprawidłową tkanką kostną w dolnej części twarzy. Od wczesnego dzieciństwa zarówno górna, jak i dolna szczęka ulegają powiększeniu, ponieważ kości zastępowane są przez zmiany torbielowate. Cherubizm zazwyczaj dotyka dzieci w wieku 2-7 lat do okresu dojrzewania. W wielu przypadkach ustępuje samoistnie, a leczenie chirurgicznie może być niepotrzebne. Czasami schorzenie przebiega łagodnie, a objawy są trudne do wykrycia. Ciężka postać choroby może wywoływać problemy z oddychaniem, mówieniem i połykaniem.

Jak diagnozować i leczyć rzadką chorobę genetyczną żuchwy?

 

Diagnoza opiera się na kombinacji objawów klinicznych. Obejmuje szczegółowy wywiad medyczny, panoramiczne prześwietlenie zębów, tomografię komputerową, biopsję i badania genetyczne. Cherubizm jest spowodowany mutacją genu SH3BP2, która może pojawić się spontanicznie w okresie zarodkowym (embrionalnym). Białko przenoszące mutację pozostaje aktywne przez długi czas, co prowadzi do stanu chorobowego.

Leczenie cherubizmu polega na miejscowym wyłyżeczkowaniu zmian chorobowych i konturowaniu szczęki. Obejmuje również dokanałowe zastrzyki steroidowe i ogólnoustrojowe podawanie kalcytoniny. Zazwyczaj ma charakter zachowawczy, a operacja jest zarezerwowana dla najcięższych przypadków. Zabiegi chirurgiczne najczęściej przeprowadza się wtedy, gdy stan chorobowy postępuje agresywnie. Lekarz zaleca operację również wtedy, gdy zaburzenie powoduje niedrożność dróg oddechowych lub zmienia wygląd twarzy.

Na zdjęciach rentgenowskich widać przeźroczyste, powiększone obszary w obrębie żuchwy i szczęki, przypominające bańkę mydlaną. Z biegiem czasu zmiany twardnieją i mogą zmniejszyć się 2-3-krotnie. Specjalista przeprowadza ocenę biochemiczną, molekularną i chromosomalną po zebraniu wszystkich danych.

Cherubizm może wpływa na sferę emocjonalną i psychiczną pacjentów. Niekiedy prowadzi do depresji i wycofania społecznego. Odpowiednie wsparcie psychologiczne i rodzinne ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia pacjenta.

REKLAMA
zdjecie 2026
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×