zdjecie 7501
zdjecie 7501
zdjecie 7501
2021-02-12T18:40:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Co powinieneś wiedzieć o piecach kondensacyjnych?

REKLAMA
REKLAMA

Opłaty wynikające z ogrzewania budynku są w stanie wynieść ponad 80% wszystkich kosztów ponoszonych z tytułu eksploatacji i utrzymania domu. Z tego też względu z roku na rok obserwujemy coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące jakości materiałów ociepleniowych czy urządzeń grzewczych stosowanych w budynkach mieszkalnych.

Warto wiedzieć, że nowoczesne kotły kondensacyjne są w stanie uzyskać nieosiągalną jeszcze kilka lat temu sprawność, która przekracza 95% c.w.u. oraz 105% c.o. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o piecach kondensacyjnych.

Jak działają piece kondensacyjne i dlaczego warto w nie zainwestować?

Nowoczesne kotły kondensacyjne wykorzystywane są do nagrzewania wody w obiegu centralnego ogrzewania oraz wody w obiegu ciepłej wody użytkowej. Energię cieplną urządzenia te czerpią równolegle z dwóch źródeł ciepła.

Pierwszym i głównym źródłem jest spalany gaz, który stanowi pierwotną energię stosowaną do ogrzewania medium instalacji grzewczej. Drugim, nie mniej ważnym źródłem ciepła wykorzystywanym przez kotły kondensacyjne jest ciepło odzyskiwane ze spalin. Źródło to występuje wyłącznie w gazowych piecach kondensacyjnych, które kondensują spaliny do niskich temperatur. W wyniku kondensacji powstaje para wodna, która ulega skropleniu przy jednoczesnym oddawaniu swojego ciepła do instalacji grzewczej.

A jak gazowy piec kondensacyjny działa krok po kroku? Proces ten nie jest skomplikowany. Najpierw zespół gazowy dostarcza odpowiednią mieszankę paliwowo-powietrzną przewodem powietrzno-spalinowym. Dalej następuje spalanie dostarczonego paliwa i odprowadzenie gorących spalin. Te następnie są kondensowane tak, aby oddać swoje ciepło. Chłodne spaliny odprowadzane są poza instalację do atmosfery, a kwaśny kondensat do kanalizacji.

Jakie są rodzaje pieców kondensacyjnych?

Podstawowym kryterium podziału pieców kondensacyjnych jest liczba ich funkcji. Na tej podstawie wyróżnia się piece kondensacyjne jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne.

Piece gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne wykorzystywane są wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te wyposażane są we własny zasobnik wody c.w.u., który umieszczony jest pod kotłem lub obok kotła. W zbiorniku przechowywana jest zimna woda wodociągowa, która jest podgrzewana przez wodę grzewczą płynącą do wymiennika podgrzewcza pojemnościowego od kotła.

Piece jednofunkcyjne stosowane są głównie jako uzupełniające źródło ciepła w obiektach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest bardzo duże. Poza tym z tego typu kotłów korzysta się do ogrzewania c.w.u., gdy ogrzewanie centralne realizowane jest za pomocą innego urządzenia – np. pieca na paliwo stałe lub przy zastosowaniu pompy ciepła.

Dwufunkcyjne piece gazowe kondensacyjne są zdecydowanie bardziej popularne i pozwalają na jednoczesne ogrzewanie wody doprowadzanej do instalacji c.w.u., jak i c.o. Zastosowanie kotłów kondensacyjnych dwufunkcyjnych pozwala znacząco zoptymalizować koszty wynikające zarówno z ogrzewania wody użytkowej, jak i wody stosowanej w instalacji centralnej.

 

 

REKLAMA
zdjecie 7501
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×