zdjecie 2546
zdjecie 2546
2021-03-26T13:12:00+01:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Co ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę? Są wytyczne Diecezji Łomżyńskiej

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
0
20

Przed nami kolejna Wielkanoc w cieniu pandemii. Jak w tym roku przebiegać będą najważniejsze święta w roku? Czy odbędą się procesje w Niedzielę Palmową? Co ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę? Diecezja Łomżyńska wydała komunikat w tej sprawie.

Z opublikowanych dziś wytycznych na Wielki Tydzień 2021 roku dla Diecezji Łomżyńskiej wynika, że w tegoroczna Wielkanoc ponownie upłynie pod znakiem ograniczeń. W Niedzielę Palmową dopuszczalne są procesje ale jedynie wewnątrz świątyń i tylko z udziałem asysty.

W Wielką Sobotę na święcenie pokarmów na wielkanocne śniadanie będziemy mogli udać się do kościołów, jednak samo poświęcenie zostanie przeprowadzone wyłącznie przed świątyniami.

Biskup łomżyński zachęca też kapłanów do organizowania transmisji z nabożeństw oraz ścisłego przestrzegania liczby wiernych uczestniczących we mszach.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu kurii łomżyńskiej.

WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ 2021 ROKU DLA DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

W oparciu o wytyczne Stolicy Apostolskiej i wskazania Konferencji Episkopatu Polski, ustanawiam następujące normy dotyczące duszpasterstwa i liturgii w Diecezji Łomżyńskiej na Wielki Tydzień 2021 r.:

 • W związku z obowiązującymi normami bezpieczeństwa sanitarnego niektóre formy liturgii i pobożności ludowej mogą być, według roztropnego rozeznania duszpasterzy uproszczone, bądź dostosowane do okoliczności. Liturgię należy sprawować bez niekoniecznych śpiewów i procesji. Dekoracje świąteczne należy urządzić skromnie i z umiarem.
 • Należy stosować się do aktualnych obostrzeń sanitarnych: limit osób (1 osoba na 20 m 2), dystans społeczny, zakrycie ust i nosa maseczką, dezynfekcja rąk.
 • Obrzędy Niedzieli Palmowej należy sprawować wewnątrz budynku sakralnego. Można przejść procesyjnie przez świątynię, ale jedynie z udziałem asysty. Pokropienia palm należy dokonać w tradycyjnej formie z użyciem świeżej wody pobłogosławionej przed każdą liturgią.
 • Kapłanom pozostającym w izolacji pozwalam na sprawowanie Mszy św. sine populo poza miejscem świętym z zachowaniem przepisów liturgicznych z wyłączeniem liturgii Wigilii Paschalnej.
 • Msza św. krzyżma z poświęceniem olejów będzie sprawowana w Katedrze Łomżyńskiej w Wielki Czwartek 1 kwietnia br. o godz. 10.00. Do koncelebry zapraszam wyznaczonych przedstawicieli Centralnych Instytucji Diecezji oraz Księży Dziekanów lub ich reprezentantów.
 • Zezwalam na sprawowanie w Wielki Czwartek dwóch Mszy Wieczerzy Pańskiej (por. art. 47 Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych). W tym roku należy pominąć obrzęd obmycia nóg, natomiast przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji powinno odbyć się po drugiej Mszy Wieczerzy Pańskiej;
 • W Wielki Piątek w modlitwie powszechnej między 9 i 10 wezwaniem należy dodać wezwanie Za udręczonych w okresie epidemii (w załączniku do dekretu). Adoracja krzyża po odsłonięciu odbywa się przez przyklęknięcie bez podchodzenia do krzyża. Adorację można przedłużyć przez odpowiedni śpiew; w tym czasie należy dokonać tradycyjnej zbiórki ofiar na Boży Grób w Jerozolimie.
 • Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotą może odbyć się jedynie poza świątynią (na placu przed kościołem lub w innym odpowiednim miejscu). Nie należy urządzać błogosławieństwa pokarmów w domach prywatnych. Wiernych, którzy nie będą uczestniczyli w tym obrzędzie, należy zachęcić do odmówienia błogosławieństwa pokarmów w domu rodzinnym podczas świątecznego posiłku według podanego obrzędu (w załączniku).
 • Liturgia Wigilii Paschalnej może być sprawowana w formie uroczystej z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Należy wykonać minimalną ilość czytań i ograniczyć śpiewy.
 • W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie należy urządzać tradycyjnej procesji rezurekcyjnej. Zezwalam aby w tym dniu według roztropnego rozeznania sprawować więcej Mszy św.
 • W czasie Triduum Paschalnego należy umożliwić wiernym poza godzinami sprawowanych liturgii możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania aż do późnych godzin nocnych. Można przy tej okazji, poza Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą, sprawować Obrzęd Komunii św. poza Mszą św.
 • Zachęcam duszpasterzy do organizowania transmisji liturgii Triduum Paschalnego przez środki społecznego przekazu, aby w ten sposób umożliwić wiernym pozostającym w domach uczestnictwo i łączność duchową. Liturgia Triduum Paschalnego będzie transmitowana na antenie Radia Nadzieja.
 • Przypominam, iż nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w dni nakazane.

Dziękuję wszystkim kapłanom za ich gorliwą posługę wielkopostną i przygotowanie wiernych do przeżywania Świąt Paschalnych. Wszystkie wspólnoty parafialne: rodziny, osoby samotne, chorych, cierpiących i wszystkich troszczących się o nich polecam Bogu wypraszając łaskę błogosławieństwa.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×