zdjecie 7501
zdjecie 7501
zdjecie 7501
2021-02-26T11:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Czego nie robić podczas spaceru z psem?

REKLAMA
REKLAMA

Codzienny spacer z psem to jedna z podstawowych aktywności opiekuna czworonoga. Wielu z nich zapomina jednak, że spacer ma nie tylko służyć załatwieniu potrzeb fizjologicznych zwierzęcia - podczas takiego spaceru z psem należy zadbać także o zapewnienie odpowiedniej dawki rozrywki. Jedne psy z powodzeniem odnajdą się w aktywnościach polegających na niuchaniu otaczającej przestrzeni, inne - na zabawach wymagających większej dawki ruchu. Poniżej prezentujemy przegląd najpopularniejszych uchybień, jakie wykazują właściciele czworonogów oraz wykaz prostych zasad, które pozytywnie wpłyną na jakość wspólnych spacerów!

1. Zbyt krótkie spacery

2. Odpowiednie szelki to bezpieczeństwo psa

3. Niedostrzeganie psa na spacerze

Zbyt krótkie spacery

Niezależnie od tego, czy zależy Ci na tym, aby poprawić kondycję psa czy po prostu zapewnić mu optymalną dawkę ruchu - zadbaj o to, aby co najmniej jeden spacer pozwoli zwierzęciu na wybieganie się i zmęczenie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Wiele osób myśli bowiem, że wystarczy półgodzinne bieganie z psem, aby urzeczywistnić jego potrzeby. Psy potrzebują jednak także psychicznej stymulacji - węszenia, które potrafi je zmęczyć podobnie jak trucht. Spacer z psem powinien uwzględniać np. zabawy węchowe - psy bowiem uwielbiają niuchać - w ten sposób odczytują informacje pozostawione przez inne zwierzęta. Tę aktywność można porównać do naszego czytania gazety czy przeglądania Facebooka.

Odpowiednie szelki to bezpieczeństwo psa

Kolejny częsty błąd polega na tym, że spacer z psem odbywa się w źle dobranym oprzyrządowaniu. Zdecydowanie bezpieczniejszym i wygodniejszym dla psa rozwiązaniem jest wybranie dla niego szelek niż obroży: https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Na-spacer_Szelki-smycze-obroze_Szelki-2406.html. Opiekunowie wyprowadzają psa na spacerze często także w nieodpowiednio wyregulowanych szelkach - są np. zbyt luźne, co w skrajnych przypadkach może skutkować wydostaniem się psa i ucieczką. Takiego scenariusza chciałby chyba uniknąć każdy właściciel pupila. To tłumaczy, dlaczego podczas spaceru z psem priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Poszukiwania zwierzęcia należą do stresujących momentów, dlatego warto zawczasu poczynić odpowiednie kroki, które pozwolą uniknąć ziszczenia takiej ewentualności.

Niedostrzeganie psa na spacerze

Zdarza się także, że opiekunowie psa nie poświęcają odpowiedniej uwagi zwierzęciu. Wolą wówczas wykorzystać ten czas na odbycie rozmów telefonicznych czy przeglądanie internetu lub wymianę wiadomości. To może być z kolei dla psa frustrujące - w wyniku nudy może zacząć sobie szukać zupełnie innych rozrywek, takich jak np. zjadanie pozostawionych nieczystości. Aktywny spacer to taki, w którym opiekun jest zaangażowany w zapewnienie psu rozrywki i poświęcenie mu uwagi. To także doskonała okazja do wzmocnienia więzi.

Spacer z psem - wprowadź w życie te podstawowe zasady, a nie pożałujesz!

Podsumowując - pamiętaj o tym, że spacer z psem to nie tylko okazja do załatwienia jego potrzeb fizjologicznych, ale także czas, w którym może odczytywać sygnały pozostawione przez inne zwierzęta. To także okazja do eksplorowania przestrzeni dlatego pamiętaj o tym, aby podczas spaceru z psem zapewnić mu odpowiednie pole do oddawania się ulubionym przez niego aktywnościom. Nie zapominaj także o sprawdzeniu, że dotychczasowe szelki są bezpieczne i dobrze dopasowane. Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli Ci zapewnić pupilowi bezpieczeństwo - spacer z psem powinien być także przyjemnością dla obu stron. Powodzenia!

REKLAMA
zdjecie 7501
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×