2021-11-29T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Czy napoje energetyczne rzeczywiście dodają energii?

REKLAMA
REKLAMA

Tempo życia jest coraz szybsze. Spieszymy się do pracy, do szkoły, do domu, na siłownię, do sklepu. Z każdego dnia chcemy wyciągnąć jak najwięcej, ale przychodzi taki moment, że nasz organizm się zbuntuje i będzie potrzebować odpoczynku. Niestety czasem dzieje się to wtedy, kiedy czeka nas ważny projekt, mamy sesję lub będziemy prowadzić samochód. Wtedy z pomocą mogą przyjść napoje energetyczne.

Popularne w ostatnich latach energetyki stoją na półkach w niemal każdym spożywczym sklepie. Jak sama nazwa wskazuje, powinny dodawać energii. Czy rzeczywiście tak jest, a jeśli tak, to czy są bezpieczne dla zdrowia i jak często można po nie sięgać?

Czym są napoje energetyczne?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym właściwie napoje energetyczne są. Energetyki są napojami funkcyjnymi dającymi efekty psychofizyczne. Mylne może być to, że do napojów funkcyjnych należą również izotoniki, a to zupełnie coś innego. Napój izotoniczny ma nawodnić nasz organizm, a energetyczny pobudzić. To jedna z najważniejszych różnic.

Ponieważ podstawowym zadaniem napoju energetycznego jest szybkie pobudzenie, to w składzie jest mnóstwo związków i ekstraktów, które temu sprzyjają. Najczęściej jest sporo kofeiny, która obecna jest też w kawie i czarnej herbacie. Oprócz tego nie brakuje guarany, tauryny, witamin i cukrów. O ile widzimy, że lista składników nie jest specjalnie długa, a przy tym są wymienione powyższe związki, możemy po napój sięgnąć. Jednak w przypadku, gdy w składzie jest mnóstwo barwników, konserwantów i innych szkodliwych substancji, lepiej się powstrzymać. Dobry skład mają przykładowo napoje energetyczne OSHEE.

Energetyk nie taki zdrowy

Od razu zaznaczmy, że energetyki nie mogą wchodzić w skład naszej codziennej diety. Podkreśla to wielu lekarzy i dietetyków. Na dłuższą metę podnoszą ciśnienie krwi, odwadniają organizm i uzależniają. Do tego dochodzi ogromna ilość cukru, która ma wpływ nie tylko na masę ciała, ale też ryzyko wystąpienia cukrzycy. To zaledwie kilka przykładów, bo negatywnych skutków może być znacznie więcej.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by po napoje energetyczne nie sięgały dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące, a także osoby mające nadciśnienie i problemy z tarczycą. Jeżeli wiemy, że nasz organizm nie toleruje kofeiny i źle czujemy się po kawie, z energetyków zrezygnujmy, bo najpewniej będziemy mieć podobne problemy.

Kiedy warto sięgnąć po energetyk?

Są sytuacje, w których napoje energetyczne mogą stać się dla nas prawdziwym wybawieniem. Chodzi przede wszystkim o momenty, kiedy jesteśmy wyczerpani, a musimy się na czymś skupić. Zatem, gdy mamy ważny egzamin, długą jazdę samochodem przed sobą lub coś innego wymagającego szczególnej koncentracji, po napój energetyczny sięgnąć możemy. Od razu poczujemy, że nasz umysł się mobilizuje i jest gotowy na nowe wyzwania. Jeżeli chcemy, by efekty były lepsze, to unikajmy picia napoju prosto z lodówki. Poza tym chłodne napoje pije się szybko, więc poziom kofeiny w organizmie bardzo szybko rośnie.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×