2020-01-20T21:30:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Czy OC przedłuży Ci się samo?

REKLAMA
REKLAMA

Czy OC przedłuży Ci się samo?

Brak ważnego ubezpieczenia OC skutkuje poważnymi karami finansowymi, dlatego wielu kierowców pilnuje momentu, w którym musi wykupić nową polisę. W wirze innych zadań do zrealizowania, czasem zdarzy się zapomnieć o dopełnieniu formalności. Ubezpieczyciele mają tego świadomość, dlatego w niektórych przypadkach nie dochodzi do wygaśnięcia polisy. Sprawdź, kiedy ubezpieczenie jest przedłużane automatycznie.

Aktywna polisa OC odgrywa istotną rolę, ponieważ – jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego, ubezpieczyciel wypłaca osobie poszkodowanej należne świadczenie. Dlatego każdy kierowca powinien dbać o to, by ubezpieczenie nie wygasło.

Automatyczne przedłużenie OC – kiedy następuje?

Aby chronić kierowców przed karami za brak ważnego ubezpieczenia, towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają automatyczne przedłużenie OC. Dochodzi do tego wówczas, gdy właściciel pojazdu nie dokona wypowiedzenia dotychczasowej polisy.

Warto mieć świadomość, że – zgodnie z obowiązującymi przepisami – ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować o tym, że polisa wygasa i przedstawić ofertę na kolejny okres ubezpieczeniowy. Kierowca ma prawo wypowiedzieć umowę, jeśli zdecyduje się zakupić polisę u innego ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobi, wówczas poprzednie ubezpieczenie przedłużane jest automatycznie. Stanowi to pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek, gdyby właściciel auta nie wykupił nowej polisy w innym miejscu.

Aby uniknąć zdublowania polis…

Jeżeli dojdzie do zdublowania polis, wówczas kierowca nie musi płacić podwójnego OC. Wystarczy, że złoży wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy. Można tego dokonać w dowolnym momencie, składając pisemny wniosek o przerwaniu ochrony ubezpieczeniowej z powodu podwójnego ubezpieczenia.

Wniosek powinien zawierać takie dane jak:

·         dane kierowcy,

·         dane pojazdu,

·         numer polisy.

Warto także podać powód wypowiedzenia umowy OC – w tym przypadku trzeba wskazać na zdublowanie polis.

Kiedy nie dochodzi do automatycznego przedłużenia OC?

Należy pamiętać także o sytuacjach, w których automatyczne przedłużenie OC nie następuje. Najczęściej dotyczy to ubezpieczenia obowiązującego po nabyciu używanego auta. Nabywca może korzystać z aktywnej polisy, jednak w momencie jej wygaśnięcia ubezpieczyciel nie przedłuża jej na kolejny rok.

W takiej sytuacji warto skorzystać z najszybszego kalkulatora OC AC na Rankomat.pl, aby oszacować wysokość składki. Wystarczy zatem wypełnić formularz, a następnie oczekiwać na informację zwrotną – ceny obowiązkowe ubezpieczenia OC pojawią się w ciągu kilkunastu sekund. Potem trzeba tylko wybrać najtańszą ofertę i opłacić składkę.

Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1