2022-09-12T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Czy sklep internetowy się opłaca?

Choć tradycyjny model sprzedażowy dalej ma się dobrze, coraz częściej słyszy się statystyki dotyczące branży e-commerce, które potrafią zawrócić w głowie. Wartość polskiego e-handlu szacowano przed pandemią na 70 miliardów złotych. W 2021 roku wyniki te nieco się zmieniły – jego wartość wyniosła bowiem blisko 100 miliardów złotych – wskazuje raport Gemiusa ‘’E-commerce w Polsce 2021’’. Nic dziwnego więc, że coraz więcej przedsiębiorców, zarówno tych doświadczonych, jak i początkujących, decyduje się na własny e-biznes. O tym, czy sklep internetowy rzeczywiście się opłaca, dowiesz się z treści tego artykułu!

Czym charakteryzuje się branża e-commerce?

Na samym początku warto zaznaczyć, że branża e-commerce powstała wraz z rozwojem Internetu. E-handel polega bowiem na sprzedaży usług i produktów przez kanały online, takie jak sklepy internetowe, portale ogłoszeniowe i różnego rodzaju marketplace’y, które umożliwiają prowadzenie handlu osobom prywatnym. Warto pamiętać, że sprzedając produkty w takiej formie, nie możemy przekroczyć przychodu przekraczającego 50% minimalnego wynagrodzenia. Osiągając taki dochód, musimy bowiem założyć działalność gospodarczą i rozliczać się jako firma.

Przejdźmy do rzeczy. E-commerce dzieli się na kilka obszarów, które określane są na podstawie tego, kto jest kupcem, a kto sprzedawcą. Rozróżniamy:

B2B (business to business) – taka forma handlu ma miejsce, chociażby wtedy, gdy sklep internetowy zaopatruje się w towar w hurtowni – w transakcji biorą bowiem udział dwie firmy.

  • B2C (business to customer) – najczęściej spotykana forma, która polega na handlu między firmą, a osobą prywatną. Wlicza się tutaj sprzedaż przez sklep internetowy czy też marketplace.
  • C2C (customer to customer) – forma, w której nie uczestniczą żadne firmy. Wyróżnia się ją w momencie, gdy do wymiany towarów lub ich zakupu dochodzi pomiędzy dwiema osobami prywatnymi, np. na portalach ogłoszeniowych.
  • C2B (customer to business) – najrzadziej spotykana forma, która ma miejsce w sytuacji, gdy firma zatrudnia osobę prywatną do wykonania konkretnego zadania bądź kupuje produkty wystawione przez nią na aukcji (m.in. na portalach takich jak Allegro).

E-commerce to bardzo rozbudowana, ale wciąż młoda branża. Niesie za sobą duży potencjał i szansę rozwoju zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych już przedsiębiorców. Dlaczego więc opłaca się założyć własny e-sklep?

Dlaczego opłaca się założyć własny e-sklep?

Na prowadzenie handlu w sieci decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Strony WWW z funkcjami umożliwiającymi prowadzenie sprzedaży niosą za sobą szereg korzyści, które skutecznie przyciągają właścicieli firm różnego kalibru. Do największych zalet wynikających z prowadzenia własnego sklepu internetowego należą m.in.:

  •  niższe koszty prowadzenia działalności

W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych, prowadzenie sprzedaży online nie wymaga wynajmowania lokalu. Dodatkowo można ograniczyć ilość zatrudnianych pracowników, a co więcej, istnieją modele sprzedażowe takie jak dropshipping, które nie wymagają od właściciela firmy magazynowania towaru – wysyłka trafia do klienta wprost z hurtowni.

  • całodobowy dostęp do asortymentu

Największą zmorą sklepów stacjonarnych jest to, że są one otwarte w określonych godzinach. Doprowadza to do obniżenia wskaźnika sprzedaży, ponieważ nie wszyscy potencjalni klienci są w stanie odwiedzić konkretną placówkę w określonym czasie. Internet pozwala na sprzedaż produktów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – to duża zaleta w oczach konsumentów.

  • możliwość prowadzenia sprzedaży wielokanałowej

Osoby, które dotychczas prowadziły sprzedaż w sklepach stacjonarnych, nie muszą rezygnować ze swojego biznesu, aby rozpocząć handel elektroniczny. Sklep internetowy może być wsparciem – możliwość zakupu produktów w wielu kanałach może doprowadzić do wzrostu wskaźnika sprzedaży.

  • lepszy kontakt z klientem

Dla odbiorców niezwykle ważne jest to, aby w każdej chwili mógł skontaktować się z firmą – chociażby w przypadku pytań dotyczących zwrotu wysyłki. Najlepsze sklepy internetowe zawierają formularze kontaktowe i czater, który umożliwia kontakt z konsultantem i uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania niemal natychmiastowo.

Kto tworzy profesjonalne i nowoczesne sklepy internetowe?

Choć rynek oferuje rozwiązania, które pozwalają na samodzielne tworzenie sklepów internetowych, są one zwykle ograniczone pod kątem funkcjonalności i co najważniejsze – nie są unikalne. Inne podejście ma zespół specjalistów WeNet. Dzięki dużej wiedzy z zakresu optymalizacji SEO, marketingu internetowego, czy też tworzenia stron WWW, tworzą oni e-sklepy, które nie tylko są nowoczesne i estetyczne, ale też dopasowane do wymagań wyszukiwarek internetowych – już na samym początku będziesz w stanie zyskać wysoką pozycję w wynikach Google, co przełoży się na wzrost wskaźnika sprzedaży.

Jakie są sklepy internetowe spod szyldu WeNet? Przede wszystkim bezpieczne, zgodne z najnowszymi trendami i przyjazne w użytkowaniu. Jeśli otrzymasz swój własny e-sklep, doradca internetowy podpowie Ci, jak rozwijać firmę online i pozyskiwać klientów oraz zaproponuje skuteczne narzędzia. Warto także wspomnieć o tym, jak w WeNet wygląda sam proces tworzenia witryny z funkcją sprzedaży:

1. Doradca internetowy pozna Twoje potrzeby, oczekiwania i dokładnie pozna Twój biznes. Indywidualne podejście to podstawa.

2. Później na podstawie analizy danych przedstawi Ci  wycenę projektu.

3. Następny etap to budowa i instalacja e-sklepu – dobór fundamentów witryny, które dostajesz w pakiecie (domenę i hosting), stworzenie treści, dobór grafik i projektu graficznego oraz implementacja funkcji związanych z prowadzeniem handlu elektronicznego.

4. Potem specjaliści skonfigurują Twój sklep internetowy i zintegrują go z zewnętrznymi systemami, np. bramkami płatniczymi czy też firmami kurierskimi.

5. Na tym etapie e-sklep będzie testowany, aby sprawdzić, czy wszystko w nim dobrze funkcjonuje i wprowadzić ewentualne modyfikacje i poprawki.

6. To już wszystko! Jeśli zaakceptujesz gotowy sklep, możesz zacząć cieszyć się własnym e-biznesem!

E-handel to przyszłość. Już dziś wejdź na WeNet.pl, wypełnij formularz kontaktowy i skorzystaj z bezpłatnej wyceny. Rozpocznij swoją przygodę z prowadzeniem firmy w sprawdzony sposób!

 

Artykuł sponsorowany. 

 

Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×