zdjecie 3328
zdjecie 3328
2021-06-22T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Czym jest płyta fundamentowa

REKLAMA
REKLAMA

Fundamenty to podstawa każdego budynku. Nie da się więc ukryć, że pełnią one bardzo ważną rolę. Ważne jest, by były solidne i trwałe. Niekiedy jednak warunki gruntowo-wodne na działce mogą wpływać na pogorszenie kondycji tradycyjnych fundamentów. Doskonałą alternatywę dla nich stanowią płyty fundamentowe. Właściwie wykonane potrafią również skutecznie izolować budynek przed utratą ciepła. Jakie jeszcze mają zalety? Wyjaśniamy, czym są i do czego służą płyty fundamentowe.

Płyta fundamentowa – co to?

Płyta fundamentowa jest to element konstrukcji budynku, na którym opiera się cały ciężar budowli. Produkowana najczęściej ze stanowiącego połączenie stali i betonu – żelbetonu, rozkłada ciężaru budynku równomiernie na gruncie. Ze względu na wysoki stopień przydatności, jej stosowanie w budownictwie stało się już pewnym standardem. Dodatkowo dzięki niej, można także skutecznie skrócić czas budowy – i to nawet o 4-5 dni. Pierwsza płyty fundamentowe zaczęto używać na początku lat 70. w Szwecji. Dziś jednak wyparło ono stosowanie tradycyjnych metod – zwłaszcza w krajach skandynawskich, w Kanadzie oraz Japonii. Bardzo często sięga się po nie również wszędzie tam, gdzie warunki klimatyczne lub terenowe potrafią zagrozić bezpieczeństwu budowli. Mowa tu również m.in. o strefach aktywnych sejsmicznie, gdzie stawiane budynki muszą stawić czoła ekstremalnym warunkom. Dzięki zastosowaniu płyty fundamentowej ich obciążenie zostaje rozłożone w taki sposób, by zapobiec osiadaniu budowli. Wszystko dzięki jej specjalnej budowie. Z jakich warstw się ona składa?

Koszt budowy płyty fundamentowej

Cena płyty fundamentowej zależy od kilku czynników. Na jej wysokość wpływa m.in. grubość płyty, jakości stali, jakiej użyje się do zbrojenia, rodzaju gruntu oraz stopnia zużycia innych materiałów. Płyta fundamentowa o standardowej grubości (20 cm), w budynku o powierzchni do 100 mto wydatek rzędu ok. 20-25 000 zł. Jeżeli jednak w budynku o takim samym metrażu fundamentów wymaga się zastosowania płyty o grubości 30 cm – cena tej inwestycji wzrośnie do ok. 25-30 000 zł. Koszty te wzrosną również w przypadku, gdy niezbędne okaże się zastosowanie wodoszczelnego betonu. W tym przypadku koszty budowy całego przedsięwzięcia mogą wynieść nawet do 40 000 zł.

Płyta fundamentowa – przekrój

W odróżnieniu od tradycyjnych fundamentów płyta fundamentowa posiada nieco bardziej złożoną budowę. Jej przekrój składa się m.in. z warstwy:

 • zagęszczonego metodami mechanicznymi żwiru;
 • piasku lub pospółki, która tworzy warstwę o grubości ok. 15-30 cm;
 • styropianowej izolacji termicznej o grubości ok. 15-30 cm;
 • wykonanej z żelbetu płyty nośnej, której grubość to ok.12-20 cm;
 • dodatkowej wylewki samopoziomującej – opcjonalnie;
 • posadzki.

Kiedy warto sięgnąć po płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa to niezwykle solidne i trwałe rozwiązanie, które znalazło zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, iż tradycyjne fundamenty mogą zawieźć. Poleca się je zwłaszcza w przypadkach, gdy w pobliżu stawianego obiektu znajdują się cieki wodne, które wpływają na obniżenie stabilności gruntu. Należy po nie sięgać również wtedy, gdy budynek znajduje się w strefie oddziaływań sejsmicznych, na terenie okresowo zalewanym oraz wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zapadnięcia się budowli. Ich stosowanie zaleca się także w przypadku budynków, które z powodu swych nieregularnych kształtów, wymagają zastosowania większej ilość ścian konstrukcyjnych. Dzięki temu również nie wzrosną koszty wykonania ław fundamentowych, a czas realizacji nie ulegnie wydłużeniu. Płyta fundamentowa to również doskonała alternatywa dla obiektów, które ze względu np. na przebiegające pod ziemią rury, nie mogą posiadać fundamentów tradycyjnych.

Zalety wykorzystania płyty fundamentowej

Zastosowanie płyty fundamentowej posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy fakt, iż umożliwiają one na stawianie zabudowy w miejscach o skomplikowanej rzeźbie lub właściwościach terenu. Na tym jednak jeszcze nie koniec jej plusów. Do zalet tego rozwiązania należą również:

 • szybki czas realizacji – nawet do 4-5 dni mniej niż w przypadku tradycyjnych fundamentów;
 • mniejszy stopień skomplikowania – płyty można umieścić w gruncie już na głębokości zaledwie 50 cm;
 • dodatkowe ocieplenie – dzięki warstwie styropianu, z której płyta się składa;
 • możliwość połączenia z ogrzewaniem podłogowym;
 • równomiernie rozłożone obciążenie – dzięki czemu budynek napiera na powierzchnię gruntu z mniejszą siłą;
 • zminimalizowanie ryzyka osiadania budynku w gruncie do minimum.

Warto również wspomnieć, że zastosowanie płyty fundamentowej eliminuje również ryzyko pękania ścian oraz powstawania uszkodzeń w strukturze budynku.

Wady płyty fundamentowej

Niestety jednak pomimo posiadania wielu zalet, płyta fundamentowa posiada także kilka istotnych wad. Do największych z nich zalicza się koszt, który jest wyższy niż wydatki związane z postawieniem ławy fundamentowej. Minusem jest również fakt, iż na etapie projektowania płyty fundamentowej, należy również uwzględnić instalację przyłączy. Decydując się na takie rozwiązanie, należy także wziąć pod uwagę, iż po zakończeniu etapu budowy nie będzie już możliwe dobudowanie piwnicy.

 

REKLAMA
zdjecie 3328
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×