zdjecie 7501
zdjecie 7501
zdjecie 7501
2021-01-22T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Czym w domach ogrzewają Polacy?

REKLAMA
REKLAMA

Mniej węgla i drewna, więcej gazu i elektryczności – tak w skrócie wygląda ogrzewanie domów w Polsce w porównaniu do początków XXI wieku. Tempo zmian nie jest zawrotne, ale ostatnie trendy nastrajają już bardziej optymistycznie, bo nowe budownictwo to już czyste ogrzewanie, zwłaszcza gazowe. Sprawdziliśmy też, dlaczego problemem nie są nowe domy ogrzewane paliwami stałymi, w tym węglem, lecz wykorzystanie starych pieców lub kotłów w innych budynkach.

Ogrzewanie w Polsce – jak zmieniła się sytuacja przez ostatnich kilkanaście lat?

Zmiany w sposobie ogrzewania domów w Polsce są zauważalne, choć oczywiście mogłyby przebiegać szybciej. Takie wnioski wynikają z raportu GUS Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku. Publikacja umożliwia porównanie danych z roku 2018 do tych z 2002. Przedstawione w tabeli poniżej wartości nie sumują się do 100%, bo w większości domów bez dostępu do sieci cieplej wykorzystywano jednocześnie różne źródła energii.

Z danych GUS wynika, że spadła popularność palenia węglem (-4,4 punktów procentowych), a zwłaszcza drewnem (-10 p.p.). Na znaczeniu zyskało zaś ogrzewanie elektryczne (+1,4), a w szczególności gazowe (+7,4 p.p.).

Jakie ogrzewanie jest stosowane w Polsce w nowych domach?

Trendy zmian dotyczących ogrzewania w Polsce widać wyraźniej, jeśli przyjrzymy się tylko nowym domom. Według danych GUS z publikacji Efekty działalności budowlanej w 2019 roku, budynki mieszkalne oddane do użytku 2019 roku, które nie zostały podłączone do sieci cieplnej, wykorzystują najczęściej następujące rodzaje ogrzewania:

  • piec lub kocioł na gaz: 62,6%;
  • piec lub kocioł na paliwa stałe (węgiel lub drewno i ich pochodne): 31,3%;
  • piec na biopaliwa: 1,8%;
  • ogrzewanie elektryczne: 1,6%.

Pozostałe formy ogrzewania są w Polsce nadal stosunkowo rzadkie. Dla wielu osób niepokojący może też wydawać się fakt, że ciągle prawie 1/3 nowych domów jest ogrzewana paliwami stałymi, w tym głównie węglem i jego pochodnymi.

Warto jednak wiedzieć, że wszystkie nowe kotły tego typu spełniają wymogi tzw. 5 klasy emisji zanieczyszczeń, a wiele z nich jest zgodnych z jeszcze bardziej rygorystyczną pod tym względem unijną dyrektywą Ecodesign (Ekoprojekt). Urządzenia te emitują podczas pracy znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż stare piece, w tym nawet ponad 10 razy mniej pyłów, które tworzą smog.

Dlaczego ekogroszek i węgiel mogą być czystym ogrzewaniem?

Problemem w Polsce jest więc nie tyle fakt, że nowe domy ogrzewa się paliwami stałymi, lecz to, że większość gospodarstw domowych korzysta jeszcze ze starych kotłów i pieców, które nie spełniają żadnych norm emisji zanieczyszczeń, a często pali się w nich byle czym. Dokładnych danych brakuje, ale według szacunków jest to ciągle aż 3/4 urządzeń na węgiel i drewno stosowanych w polskich domach.

Wymiana takiego ogrzewania na nowoczesny kocioł zgodny z Ecodesign pozwala nie tylko lepiej zadbać o środowisko, ale też uzyskać wysokie dofinansowanie i podnieść efektywność zużycia opału (z najczęściej około 60% do ponad 90%). Ekogroszek i węgiel mogą więc być ogrzewaniem czystym, a przy tym bardziej opłacalnym niż gaz, który nie wszędzie można zresztą wykorzystać.

Rzecz jasna pod warunkiem, że używa się dobrej jakości paliwa, które jest odpowiednio dostosowane do typu kotła, ma wysoką wartość kaloryczną oraz niską zawartość siarki i popiołu. Przykładem może być ekogroszek i węgiel Orzech z hurtowni Najlepszyekogroszek.pl. Wyróżnia się on świetnymi parametrami, o których była już mowa oraz optymalną wilgotnością. Nie powoduje ponadto spieków i jest dostępny w atrakcyjnych cenach z dostawą gratis.

 Artykuł sponsorowany. 

REKLAMA
zdjecie 7501
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×