2019-03-22T11:58:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 2 10
Polska,

Dom pod klucz czy mieszkanie? Co wybrać?

REKLAMA
REKLAMA
2
0
0

Dylemat pomiędzy kupnem mieszkania, a zakupem czy wybudowaniem domu dotyka niejedną osobę planującą tego typu inwestycję. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć która opcja będzie bardziej odpowiednia, gdyż wiele zależny od oczekiwań i wymagań danej osoby. Zarówno posiadanie własnego domu, jak i mieszkania posiada szereg zalet i wad. Pomoc w odpowiedzi na pytanie - co wybrać: dom jednorodzinny czy mieszkanie? - znajduje się poniżej.

Mieszkanie - zalety i wady

Kompleksy mieszkalne, zarówno te istniejące od kilku lat, jak i te powstałe niedawno oraz wciąż powstające mogą pochwalić się doskonałym skomunikowaniem z miastem. Chodzi tu nie tylko o drogi dojazdowe, ale także o komunikację miejską. Deweloperzy dbają o to, by bloki mieszkalne i apartamentowce miały jak najlepsze połączenie z centrami metropolii, w których powstają.

Wiele z kompleksów mieszkaniowych nawet znajduje się w centrach miast lub w ich obrębie. Poza komunikacją, bloki i apartamentowce posiadają dostęp do szeregu usług. Bliskość sklepów, aptek, placówek edukacyjnych (żłobki, przedszkola, szkoły) oraz innych punktów usługowych - to ogromna zaleta własnego mieszkania w bloku. Bardzo często na tego typu osiedlach mieszkaniowych znajdują się dobre restauracje, kina oraz inne lokale rozrywkowe. Ta kompleksowość zdecydowanie wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców.

Nowoczesne budynki mieszkaniowe mają także zapewnioną ochronę oraz są wyposażone w systemy zabezpieczeń (szlabany, domofony, monitoring itp.), co gwarantuje poczucie bezpieczeństwa - wpływ na to ma również sąsiedzka czujność. Nierzadko okolica bloków czy apartamentowców jest zielona, zadbana (dzięki dozorcy) i znajdują się w niej place zabaw czy boiska dla dzieci. Wspomniany dozorca dba o porządek zarówno wokół budynków, jak i w ich przestrzeniach wspólnych (na przykład klaski schodowe). O stan techniczny budynków i instalacji troszczą się technicy opłacani z funduszu remontowego wliczonego w czynsz. Nie trzeba również martwić się o ogrzewanie. Wszystkie te zalety to zdecydowanie mocne strony zakupu mieszkania.

Kompleksy mieszkaniowe nie odpowiedzą na potrzeby każdej osoby. Duże skupiska lokatorów to także szereg problemów. Jednym z głównych jest hałas. Wiele budynków - i tych starych i tych nowych - posiada kiepską izolację akustyczną, przez co lokatorzy przeszkadzają sobie nawzajem. To zatem nie tylko narażenie na niechciane dźwięki, ale także ograniczenie prywatności. Także miłośnicy zwierząt mogą narazić się na nieprzyjemności od sąsiadów.

Mieszkanie to też spora niewygoda dla samego zwierzęcia. Tereny zielone mogą również być problematyczne ze względu na bawiące się dzieci, gdyż wesołe zabawy mogą przeszkadzać innym lokatorom. Bardzo dużą wadą mieszkań w bloku znikomy wpływ na ostateczny kształt i rozkład mieszkania. Decydując się na mieszkanie w bloku klient może wybierać wyłącznie pomiędzy gotowymi ofertami, nie mając wpływu na ich strukturę wcześniej. Oczywiście zmiany mogą być poczynione, jednakże jest to problematyczne. Wymiary, rozkład i wysokość mieszkań to ważny aspekt w dużej mierze decydujący o komforcie późniejszego użytkowania. Niestety osoba, która postanowiła zakupić mieszkanie w bloku nie ma na to wpływu.

zdjecie

Dom jednorodzinny - zalety i wady

Dom rodzinny, choć generuje sporo obowiązków, posiada niepodważalne zalety, które czynią go bezkonkurencyjnym wobec mieszkania w bloku. Głównym atutem jest zupełna niezależność. Mieszkańcy mają pełną swobodę, nie tylko nie przeszkadzają innym, ale także inni nie przeszkadzają im. Zabawa do późnych godzin, głośne słuchanie muzyki, dziecięce zabawy w ogrodzie, czy przestrzeń do wybiegu dla zwierząt domowych - możliwości te daję wyłącznie własny dom. Posiadając dom z ogrodem to wszystko dostaje się w pakiecie.

Domy jednorodzinne to także o wiele większa przestrzeń użytkowa, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Duża działka budowlana pozwala na dowolną aranżację przestrzeni, wzbogacanie jej o takie udogodnienia, jak taras, większy ogród, czy nawet basen. Mieszkając w domu jednorodzinnym na zawsze znika problem z parkowaniem, co jest prawdziwym koszmarem dla mieszkańców mieszkań. Domy zwykle zlokalizowane są w cichej okolicy, często malowniczej, co pozwala na doskonały wypoczynek. Wracając jeszcze do wnętrza domu. Decydując się na budowę domu ma się całkowity wpływ na jego kształt, rozlokowanie pomieszczeń oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. To luksus, który pozwala na idealne dopasowanie domu do własnych potrzeb i oczekiwań.

Domy jednorodzinne wymagają sporo uwagi ze strony lokatorów, co tak naprawdę jest ich jedyną wadą. To sam właściciel musi dbać o porządek na terenie całej posesji. Prace w ogrodzie nie dla wszystkich są przyjemnością, jednakże dla wielu to prawdziwa forma relaksu. Do lokatorów należy wykonywanie wszystkich prac konserwatorskich. Oczywiście mogą oni wynająć fachowców i zlecić im wymagane przeglądy czy naprawy. Dbałość o stan budynku oraz instalacji to konieczność. Nie jest to jednak aż tak bardzo angażujące. Współcześnie, tak naprawdę, wszystko ogranicza się do czuwania nad sytuacją, gdyż same prace można spokojnie powierzyć specjalistycznym podmiotom.

Wadą może być oddalenie od centr miast, czy problemy z drogami dojazdowymi, gdyż to często sami właściciele posesji muszą zatroszczyć się od dobrą nawierzchnię. Problemem może być także oddalenie od usług i innych placówek. Jednakże problem ten rozwiązuje posiadanie samochodu i stałego miejsca parkingowego. Wybór domu jednorodzinnego, czy będą to domy murowane, czy domy tradycyjne, to zdecydowanie korzystniejsza opcja spokojnego i niezależnego mieszkania.

zdjecie

Dom jednorodzinny czy mieszkanie - co wybrać?

Ostateczny wybór pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem będzie kwestią zupełnie indywidualną. Obecne realia rynkowe pokazują wyraźnie, że bardzo często kwoty za zakup mieszkania przerastają koszty zakupu czy nawet budowy domu. Ze względów funkcjonalnych, komfortowych i bytowych najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu jednorodzinnego. Budując własny dom ma się pełny wpływ na ostateczny kształt budynku, układ pomieszczeń oraz dopasowanie go do wymagań. Budowa domu i możliwość tworzenia go według własnego pomysłu da mieszkańcom dokładnie to, czego oczekują, a to są argumenty nie do zbicia, jeżeli chodzi o ostateczny wybór pomiędzy mieszkaniem a własnym domem.

Firmy budujące domy oferują dziś doskonałe rozwiązania i ściśle współpracują z klientem, świadcząc fachowe doradztwo i odpowiadając na potrzeby klienta. Kompleksowa budowa domów jednorodzinnych to domena firmy Arkada, której specjalnością jest budowa domu pod klucz (https://arkada.net.pl/). Wybierając ten wariant klient wprowadza się do w pełni wykończonego i gotowego do zamieszkania budynku. Gotowe domy to niesłychana wygoda i komfort. Własny dom jednorodzinny, zaprojektowany w konsultacji z klientem i wykonany przez najlepszych fachowców zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających. Co więcej, firma Arkada buduje domy energooszczędne, które nie tylko zagwarantują komfort życia, ale także umożliwią oszczędzanie. Dom jednorodzinny to najlepszy wybór.

 

 

artykuł sponsorowany

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1