2021-07-13T23:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Ergonomiczne biuro. Jak stworzyć miejsce pracy przyjazne dla zdrowia pracowników?

REKLAMA
zdjecie 7526
zdjecie 7526
REKLAMA

Być może jesteś pracodawcą i zastanawiasz się, jakie innowacje możesz wprowadzić, by dbać o zdrowie swoich pracowników. Lub też jako osoba spędzająca dużo czasu przy komputerze myślisz o tym, co jeszcze możesz zrobić, by na starość nie skończyć z chronicznymi bólami stawów i pleców. W obu przypadkach polecamy przeczytanie niniejszego artykułu - oto 5 rad na urządzenie ergonomicznego biura i lepszego miejsca do pracy! 

Artykuł powstał na podstawie porad ekspertów z AJ Produkty. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na https://www.ajprodukty.pl/

Ćwicz dobrą postawę

Dobra postawa to coś więcej niż znalezienie wygodnej pozycji do pracy - takiej, w której czujesz się dobrze. Niektóre pozycje, choć mogą wydawać się wygodne, nie są wcale poprawne z punktu widzenia Twojego zdrowia. Co więcej, podczas wielu godzin spędzonych w biurze trudno jest wytrwać w jednej, optymalnej dla ciała postawie. Jak więc ćwiczyć dobrą pozycję ciała podczas pracy? Przede wszystkim - ćwicz! Jeśli wydaje się, że w biurze nie ma na to warunków lub jesteś zbyt zapracowany - nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz.

Aby ćwiczyć w godzinach pracy wcale nie musisz odchodzić od swoich obowiązków. Wystarczy że... wstaniesz. Dokładnie tak - częsta zmiana pozycji na stojącą podczas pracy wpływa na zmianę krążenia krwi, a także spalanie. Ponadto znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia bólów i napięcia mięśni i stawów. Praca na stojąco jest dla Ciebie niewygodna? Pomyśl o zakupie ergonomicznego biurka z możliwością regulacji wysokości. Wówczas praca na stojąco będzie naprawdę przyjemna. Nic dziwnego, że takie biurka coraz częściej pojawiają się w miejscach pracy na całym świecie.

Jeśli jednak praca na stojąco w Twoim biurze jest niemożliwa, pamiętaj o wprowadzeniu przerw na odpoczynek, przynajmniej 5 minut na każde 55 minut pracy. Rozciągaj się podczas przerw lub wykonuj proste ćwiczenia, aby utrzymać napięcie mięśni i ścięgien. Mogą to być skłony i wyprosty lub też rozciąganie stawów. 

Spraw sobie ergonomiczne krzesło do biurka

Ergonomiczne krzesła biurowe są absolutnie kluczowe w każdym miejscu pracy. Jeśli w Twoim takiego nie ma, poproś szefa o jego zakup lub możliwość zakupienia takiego samemu. 

Jakie biurko można nazwać ergonomicznym? Przede wszystkim musi mieć ono szerokie możliwości regulacji do Twojej wysokości i wagi. Powinno także mieć odchylane oparcie, podłokietniki, podparcie lędźwiowe i regulację głębokości siedziska. Niektóre fotele biurowe posiadając podnóżki, które przydają się, gdy ustawisz swoje krzesło w pozycji, z której nie sięgasz stopami podłogi. Pamiętaj jednak: nie ma znaczenia, jak dobrze wyregulujesz krzesło, jeśli nie usiądziesz na nim prawidłowo! 

Oczywiście oprócz wspomaganiu w utrzymaniu poprawnej postawy fotel musi też być bardzo wygodny. Obrotowe krzesło to już standard - w końcu podczas pracy w biurze często trzeba odwrócić się, by np. z kimś porozmawiać. Szukający wyjątkowych wygód mogą zainwestować w fotele skórzane do biura, zapewniające doskonały komfort pracy. Pracując w takim fotelu istnieje jednak spore niebezpieczeństwo, że się w nim "zapadniesz". Znasz to uczucie, gdy fotel jest tak wygodny, że wydaje się, że już nigdy z niego nie wstaniesz? No właśnie. A gdyby tak...

A gdyby tak zainwestować w krzesła aktywne?

Czym są krzesła aktywne? To takie krzesła, które pracują za Ciebie w celu utrzymania prawidłowej postawy ciała. Ponadto łatwo z ich pomocą wykonywać drobne ćwiczenia, takie jak bujanie czy rozciąganie. Część z tych mebli trudno właściwie uznać za krzesła - mówimy o takich przedmiotach, jak np. piłka balansująca. Dużym hitem w ergonomicznych biurach są też stołki siodłowe oraz krzesła do pracy siedząco-stojącej. A może chciałbyś nieco poćwiczyć nogi podczas pracy przy komputerze? Nie ma problemu - czemu nie spróbujesz pracy na... specjalnym rowerze treningowym, zaprojektowanym w taki sposób, by umożliwić Ci swobodny dostęp do biurka o regulowanej wysokości. To fantastyczny pomysł na spalanie kalorii i dbanie o zdrowie bez potrzeby odrywania się od swoich obowiązków. 

Zadbaj o porządek na biurku

Wróćmy jednak do Twojego biurka. Aby zapewnić ergonomiczne warunki do pracy przy komputerze, musisz sprawić, by wszelki sprzęt elektroniczny którego używasz był ustawiony na odpowiedniej wysokości. Twoja klawiatura i mysz powinny znajdować się na równym poziomie, a ciężar ramion opierać się na podłokietnikach krzesła. Klawiatura i mysz powinny być również ustawione tak, aby nadgarstki pozostały wyprostowane. Jeśli chcesz przeglądać dokumenty podczas pisania, upewnij się, że są one w zasięgu Twojej ręki. Wszystkie inne wymagane narzędzia, takie jak zszywacze, długopisy czy ołówki, oraz telefon powinny znajdować się w zasięgu ręki. Jeśli często korzystasz z telefonu, wybierz zestaw słuchawkowy zamiast trzymania telefonu między uchem a ramieniem - przy długich rozmowach taka pozycja jest bardzo niekorzystna.

Wyluzuj!

Stresujące środowisko pracy może powodować, że pracownicy napinają mięśnie i pozostają w tym stanie przez dłuższy czas. Pracownicy, którzy odczuwają presję wykonywania zadań, często też pomijają przerwy lub pracują ponad siły, aby szybciej wykonywać zadania kosztem swojego zdrowia. I choć łatwo powiedzieć "wyluzuj!" w sytuacji, w której terminy gonią, szef się wścieka, a atmosfera w biurze jest nieciekawa, pamiętaj jednak, że zawsze warto się starać o regularne przerwy, wstawanie od czasu do czasu od komputera i drobne ćwiczenia ciała. Prac w życiu możesz mieć kilka, ale zdrowie jest tylko jedno! 

https://www.youtube.com/watch?v=NsCogkYn_SY 

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×