2019-07-12T13:30:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Region,

Gdy zarabiasz w euro i lubisz się dzielić

REKLAMA
REKLAMA

Podejmowanie zatrudnienia w Niemczech, Belgii oraz innych krajach UE, gdzie zarobki w euro są zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące w ostatnich latach bardzo się wśród Polaków rozpowszechniło. Praca za granicą pozwala nam znacznie poprawić sytuację materialną, a nawet spełnić  marzenia nieosiągalne przy polskich zarobkach.

W celach zarobkowych wyjeżdżają ludzie w różnym wieku, z różnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Ambicję mają zaś wspólną. Jest nią dążenie do tego, aby żyć na wyższym poziomie, móc realizować plany i marzenia dzięki godnemu wynagrodzeniu, które za granicą jest średnio 3-4 krotnie wyższe niż w Polsce. Chcąc zapewnić przyszłość sobie i bliskim często bywamy zmuszeni na długi czas się z nimi rozstać. Częściowo starając się zrekompensować im rozłąkę wspomagamy rodzinę lub przyjaciół finansowo. Zazwyczaj nie odwiedzając ich regularnie, a przekazując pieniądze na odległość. Możemy to zrobić realizując przelew albo przekaz pieniężny. Niby nic trudnego, aczkolwiek operacja taka w zależności od metody będzie mniej lub bardziej kosztowna. Dlatego warto dobrze przemyśleć jaka opcja sprawdzi się najlepiej, gdy zarabiamy w euro ale chcemy aby odbiorca otrzymał polskie złote.

Przekaz pieniężny lub pocztowy ze strefy euro

Przekazy pieniężne są metodą popularną i niejednokrotnie nawet chwaloną. Sęk w tym, że wyłącznie przez odbiorców. Zwłaszcza tych, którzy przyzwyczaili się do tradycyjnych rozwiązań - otrzymywania środków w gotówce, ewentualnie na konto bankowe. Nadawca natomiast ponosi koszty, relatywnie wysokie bo od kilkunastu do kilkudziesięciu zł. Do tego przewalutowanie euro na PLN następuje bez naszego udziału, kurs euro narzuca firma lub instytucja, my nie mamy na to żadnego wpływu. Wadę przekazów pocztowych stanowi również dość długi czas oczekiwania na pieniądze, trwa to mniej więcej tyle, ile dostarczenie przesyłki bądź listu.

Przelew bankowy w euro z zagranicy

Sposób równie prosty to klasyczny przelew bankowy. Najmniej kosztowny jest on wtedy, gdy osoba której przekazujemy pieniądze posiada rachunek walutowy w euro. To zdarza się jednak rzadko. Co prawda za sam transfer nie ponosimy wysokiej opłaty, po raz kolejny mamy do czynienia z automatycznym przewalutowaniem euro na złotówki - tym razem przez bank, a jak wiadomo bankowy kurs euro zwykle nie zachwyca. Bywa wręcz zaniżony gdy EUR wymieniamy na PLN czyli mówiąc prościej sprzedajemy euro.

Gdy euro wpłacimy do kantoru internetowego

Zarówno przekazy pieniężne jak i przelewy bankowe nie wydają się opcją optymalną, tak samo pod względem kosztów jak i wygodny. Warto zatem wziąć pod uwagę jeszcze jedną alternatywę. Nowoczesną, a jednocześnie nie stanowiącą problemu dla odbiorcy będącego tradycjonalistą.  Pieniądze z typowego e-kantoru lub świadczącego przewalutowania społecznościowe jak np. Walutomat.pl bez kłopotu możemy przekazać rodzicom w wieku emerytalnym- oni nie muszą posiadać konta w kantorze ani szerokiej wiedzy w zakresie nowoczesnych technologii. Równie dobrze też pokoleniu młodszemu niż my sami.  Do odbioru pieniędzy potrzebne będzie jedynie konto bankowe w złotych. Absolutnie nic więcej. Dlaczego  ta metoda się opłaca? Wiele wyjaśnia już cennik zamieszczony na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/ , jak widzimy kurs euro w sprzedaży nawet o grosz nie różni się od średniego kursu euro na świecie. Oznacza to tanie przewalutowanie.  Nawet bardzo tanie, jako że spread też nas nie dotyczy. W jego miejsce Walutomat wprowadził prowizję, która nigdy nie przekracza 0,2 % od wartości transakcji. A teraz rejestrując się z tej strony, zyskasz 50% rabatu na pierwszą wymianę. Usługa dostępna jest przez całą dobę, a więc waluta euro w każdej chwili może zostać wymieniona na PLN. Podobnie z przelewem.  W tym momencie dochodzimy do sedna sprawy. Otóż przelew nic nie kosztuje. W Walutomacie wszystkie wypłaty w PLN bez względu na to w jakim banku odbiorca posiada rachunek  są bezpłatne. Tak więc przeznaczając na wparcie dla rodziny 400 euro całkowity koszt powinien zamknąć się w kwocie około 3, 40 zł plus 4 zł za przelew SEPA.

 

Kalnedarz imprez
grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
 23  24  25 26 27 28 29
 30 31  1  2  3  4  5