2020-08-25T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Hospicjum stacjonarne - ile kosztuje opieka paliatywna?

REKLAMA
REKLAMA

Hospicjum stacjonarne zapewnia specjalistyczną opiekę, kiedy wszelkie metody leczenia przyczynowego nie dają już żadnych efektów. Pobyt w hospicjum nie pozwoli na magiczne uzdrowienie chorej osoby. Może jednak pomóc jej w ostatnich miesiącach życia, minimalizując odczuwany ból fizyczny i psychiczny.

Z jednej strony pomoc hospicjum jest więc niezbędna w terminalnej fazie choroby. Z drugiej, pacjenci i ich opiekunowie mają tendencję do odkładania rozmów o hospicjum na ostatnią chwilę. Decyzja o pobycie w placówce stacjonarnej kojarzy im się z ostatecznym poddaniem się i bezsilnością. Dlatego wiele osób nie ma pojęcia o kosztach pobytu w hospicjum. Wiedzę tę zdobywają dopiero w chwili, kiedy muszą radzić sobie z bardzo trudnymi emocjami związanymi z ciężkim stanem chorego.

NFZ refunduje pobyt w hospicjum stacjonarnym tylko w określonych przypadkach.

Szczegółowe regulacje dotyczące pobytu w ośrodku stacjonarnym zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Dokument ten uzależnia wykaz chorób uprawniających do skorzystania z refundowanej opieki hospicjum od wieku pacjenta. Do ukończenia 18 roku życia lista chorób jest dość długa. Osoby dorosłe mogą liczyć na pomoc tylko wtedy, kiedy zmagają się z:

  • chorobą wywołaną przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV),
  • nowotworami,
  • następstwami zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego,
  • układowymi zanikami pierwotnymi zajmującymi ośrodkowy układ nerwowy,
  • kardiomiopatią,
  • niewydolnością oddechową niesklasyfikowaną gdzie indziej,
  • owrzodzeniami odleżynowymi.

Tak wąski zakres chorób prowadzi niejednokrotnie do sytuacji paradoksalnych, w których osoba naprawdę potrzebująca opieki paliatywnej nie może uzyskać jej w ramach świadczeń NFZ. Z tego względu osoby chore na śmiertelne, nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby powinny dość wcześnie porozmawiać z lekarzem prowadzącym o możliwościach opieki w terminalnym stadium.

Co zapewnia hospicjum stacjonarne?

Osoby, które uzyskają od lekarza NFZ zaświadczenie o zakończeniu leczenia przyczynowego i skierowanie do hospicjum, nie ponoszą żadnych opłat w związku z pobytem w ośrodku medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Przez całą dobę są pod opieką wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek. Hospicjum stacjonarne zapewnia także rehabilitację. Ważnym elementem opieki hospicyjnej jest pomoc psychologa, która obejmuje nie tylko chorego, ale i jego bliskich. Darmowe są także leki, wyroby medyczne i badania diagnostyczne.

Zgodnie z aktualnymi przepisami w hospicjum można przebywać nie dłużej, niż 6 miesięcy. W rzeczywistości można jednak ten czas wydłużyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Hospicja organizują także opiekę wyręczającą. Dzięki temu przez 10 dni bliscy chorego, którzy zajmują się nim w domu, mogą nabrać energii. W tym czasie pacjent może przebywać w dotychczasowym miejscu lub na terenie placówki stacjonarnej.

Przy hospicjach działają bezpłatne wypożyczalnie sprzętu medycznego.

Warto wiedzieć, że wypożyczenie sprzętu medycznego z hospicjum również jest nieodpłatne. Dzięki temu można zorganizować choremu opiekę w warunkach domowych, nawet jeśli wymaga on wspomagania oddychania lub żywienia dojelitowego.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×