2021-12-10T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

REKLAMA
REKLAMA

Posiadanie pojazdu wiąże się z koniecznością ponoszenia regularnych opłat związanych z utrzymaniem samochodu. Do kosztów eksploatacyjnych należy doliczyć również  obowiązkowe ubezpieczenie. Jego wysokość zależy od wielu czynników, dlatego nie każdy kierowca może liczyć na tanie OC. Od czego zależą ceny polis i na jaki wydatek trzeba się przygotować, aby ubezpieczyć samochód? Odpowiadamy!

Od czego zależy cena ubezpieczenia auta?

Przeglądając oferty ubezpieczeń łatwo zauważyć ogromne różnice w cenie. Wiele zależy od samego ubezpieczyciela i od ustalonych przez niego stawek, ale znaczne większe znaczenie mają inne czynniki. Dotyczą one sytuacji kierowcy, jego stażu za kółkiem, a nawet parametrów samochodu. Nie ma więc ujednoliconej kwoty dla każdego właściciela auta, mimo że podstawowe OC zawsze obowiązuje w takim samym zakresie. Chroni ono przed konsekwencjami finansowymi w przypadku kolizji i nakłada na ubezpieczyciela obowiązek usunięcia szkody. Przy wyborze OC decydującym kryterium jest więc jak najniższa składka, która jest wyliczana dla każdego kierowcy indywidualnie. Przykładowe ceny OC przedstawione tutaj https://rankomat.pl/samochod/ile-kosztuje-ubezpieczenie-samochodu-1 dają obraz tego, jak duża jest rozbieżność kwot między ubezpieczeniami. Wynikają one z tego, że przy wyliczaniu składek brane są pod uwagę takie czynniki jak:

Parametry auta:

 • marka i model,
 • rok produkcji,
 • rodzaj paliwa,
 • pojemność i moc silnika,
 • przebieg,
 • przewidywana liczba kilometrów pokonywanych w skali roku.

Sytuacja kierowcy:

 • wiek,
 • miejsce zamieszkania,
 • rok wydania prawa jazdy,
 • historia ubezpieczenia,
 • zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę,
 • stan cywilny,
 • posiadanie dzieci,
 • wykonywany zawód.

W przypadku rozszerzonych pakietów ochrony, takich jak AC czy assistance, ubezpieczyciele biorą też pod uwagę czynniki, które decydują o ryzyku wystąpienia uszkodzenia. Planując wykupienie dodatkowego rozszerzenia OC, nie należy się jednak kierować ceną, a zakresem ochrony, sumą gwarantowaną oraz warunkami ubezpieczenia.

Kto zapłaci najmniej za ubezpieczenie samochodu?

Wybór firmy ubezpieczeniowej ma wpływ na końcową cenę OC, ale znacznie ważniejsze są parametry auta oraz sytuacja osobista właściciela pojazdu. Niektórzy kierowcy mogą liczyć na tanie ubezpieczenie, gdyż zaliczają się do grupy niewielkiego ryzyka wystąpienia szkody. Najniższą składką są zazwyczaj objęci właściciel ekonomicznych aut o małej mocy i pojemności silnika. Dodatkowe rabaty można uzyskać za wieloletnie doświadczenie za kółkiem oraz ciągłość ubezpieczenia bez spowodowania kolizji. Według ubezpieczycieli mniejsze zagrożenie na drodze stwarzają też kierowcy posiadający dzieci i mający ustabilizowaną sytuację rodzinną, gdyż to może świadczyć o podejmowaniu mniej ryzykownych zachowań w trakcie jazdy. Tak naprawdę trudno jednak wywnioskować, jakie czynniki są najważniejsze przy ustalaniu składek, bo każde towarzystwo może się kierować własnymi kryteriami.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu?

Nie każdy kierowca może liczyć na niskie OC, zwłaszcza jeżeli nie ma zgromadzonych zniżek za bezszkodową jazdę. W najgorszej sytuacji są osoby, które niedawno otrzymały prawo jazdy i nie mają szans na dodatkowe ulgi. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ofert od wielu towarzystw i zweryfikowanie, w której firmie otrzymasz najkorzystniejszy wariant ochrony. Pomocny w tym będzie kalkulator ubezpieczenia OC w rankomat.pl, gdzie samodzielnie sprawdzisz wyliczoną dla Ciebie składkę w poszczególnych towarzystwach. Wystarczy, że wypełnisz tylko krótki formularz, a na tej podstawie narzędzie zaproponuje Ci listę aktualnych OC u różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu szybko sprawdzisz, która oferta jest dla Ciebie najkorzystniejsza, bez konieczności porównywania każdej polisy osobno. Ponadto unikniesz konieczności osobistego stawiennictwa w biurze agenta, gdyż wszystkie formalności załatwisz przez internet. Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że masz szansę skorzystać z atrakcyjnych promocji przewidzianych dla klientów online.

 

Artykuł sponsorowany. 

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×