zdjecie 2252
2018-08-30T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Jak dbać o narcyzy?

REKLAMA
REKLAMA

Narcyzy są jednym z najpopularniejszych kwiatów zdobiących ogrody wiosną. Nic dziwnego, są nie tylko piękne i wspaniale pachną, ale także są dość łatwe w uprawie. Aby co roku cieszyć się zdrowymi i okazałymi roślinami, warto jednak poznać podstawowe zasady ich pielęgnacji.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Narcyzy wymagają stanowiska słonecznego. Ziemia pod ich uprawę powinna być żyzna i zasobna w próchnicę. Podłoże nie może być ani zbyt ciężkie, ani lekkie, dlatego ziemię gliniastą mieszamy z piaskiem, piaszczystą natomiast zagęszczamy kompostem lub odkwaszonym torfem.

Sadzenie

Najlepszym terminem, w którym powinniśmy umieścić cebulki narcyzów w gruncie, jest okres od połowy sierpnia do końca września. Później mogą nie zdążyć, ukorzenić się przed zimą. Przed wysadzeniem cebul do gruntu, należy dokładnie je przejrzeć i wyrzucić wszystkie nadgniłe, pokryte plamami lub pleśnią. Dobrze jest zabezpieczyć je także preparatem grzybobójczym. Głębokość, na jaką powinniśmy wsadzić cebulki do gruntu, powinna być równa dwukrotności ich wysokości. W związku z tym, że cebulki narcyzów są przysmakiem wielu gryzoni, warto sadzić je w specjalnych koszykach.

W Polsce największy wybór cebulek narcyzów ma Sklep Świat Kwiatów. Oferta dostępna jest pod tym adresem https://sklep.swiatkwiatow.pl/narcyzy/

Podlewanie i nawożenie

Narcyzy wymagają wilgotnego podłoża, dlatego w momencie, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze zielone pędy, należy zacząć je podlewać, jeśli wiosna jest sucha. Wówczas należy także zastosować nawóz wieloskładnikowy o dużej zawartości azotu. Rośliny należy ponownie zasilić tuż przed rozpoczęciem kwitnienia oraz w jego trakcie.

Pielęgnacja po przekwitnięciu

Po przekwitnięciu usuwamy pędy kwiatowe, aby nie zaczęły wytwarzać nasion, ponieważ bardzo osłabia to cebulki. Liście jednak należy pozostawić jeszcze przez około miesiąc. Dzięki temu podziemna część narcyzów zostanie odżywiona. W większej ilości wytworzą się także cebulki przybyszowe.

Wykopywanie i przesadzanie

Narcyzy dobrze rosną na tym samym stanowisku nawet przez 3-4 lata. Po tym czasie należy jednak je wykopać, ponieważ w wyniku dużego namnożenia cebul przybyszowych rośliny zagęszczają się i przez to zaczynają wytwarzać coraz drobniejsze kwiaty. Cebule narcyzów możemy wyjąć z gruntu w lipcu, kiedy ich liście zaczynają zasychać. Oczyszczamy je, oddzielamy cebulki przybyszowe, które łatwo odchodzą od cebuli matecznej i przechowujemy do końca lata, a w sierpniu lub wrześniu ponownie umieszczamy je w gruncie.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×