2018-11-23T19:01:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Region,

Jak działa elektryczne ogrzewanie na podczerwień?

REKLAMA
REKLAMA

Obecnie istnieje wiele źródeł ciepła, które mogą służyć do ogrzewania różnych pomieszczeń i powierzchni. Naturalnym źródłem jest oczywiście Słońce, które pozwala na odczuwanie przyjemnego ciepła nawet, gdy na dworze panuje ujemna temperatura. Podobnie do Słońca funkcjonują zaś grzejniki na podczerwień. Jak dokładnie działa taki sposób ogrzewania? O tym poniżej.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Mówiąc najkrócej, ogrzewanie podczerwienią jest energią elektryczną, która zamieniana jest na fale cieplne. Taki sposób emisji ciepła sprawia zaś, że ogrzewanie elektryczne może być bardzo tanie. Działa ono podobnie jak Słońce, gdzie promienie ogrzewają Ziemię poprzez emisję fal ciepła. W ogrzewaniu podczerwienią, ciepło podobnie dociera - bez ogrzewania powietrza - bezpośrednio do ciała. Dzięki temu człowiek odczuwa optymalne i bardzo przyjemne ciepło. Co ważne, taki komfort termiczny ma miejsce przy niższych temperaturach niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Sprawia to, że ten rodzaj ogrzewania generuje niższe koszta, a jednocześnie jest on korzystny dla ludzkiego zdrowia (bo rozkład temperatury jest równomierny - buduje więc optymalny klimat).

Co więcej, ciepło emitowane przez grzejniki działające w technologii podczerwieni, ma pozytywne działanie na organizm ludzki. Jest tak szczególnie u dzieci osób starszych (chorujących na choroby aparatu ruchu czy reumatyzm). To, że ciepło nie powoduje konwekcji powietrza, jest korzystne także dla alergików i osób ze schorzeniami dróg oddechowych. Emisja ciepła podczerwonego odbywa się przez promieniowanie, czyli dość powszechne zjawisko fizyczne. W ten sposób ogrzewa się nie powietrze, ale:

 

- ściany,

- przedmioty,

- przebywające w danym pomieszczeniu osoby.

Jest to więc przeciwieństwo ogrzewania konwektorowego, gdzie najpierw ocieplane jest powietrze, co sprawia, że samo ogrzewanie jest mniej efektywne. W przypadku ogrzewania na podczerwień ciepło odczuwalne jest od razu, nie trzeba czekać na ogrzanie się pomieszczenia.

 

Jak działa elektryczne ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie to wykorzystuje panelowe płyty grzewcze (stające się bezpośrednimi grzejnikami). Grzejniki te pracują na zasadzie wysyłania ciepła w promieniowaniu podczerwonym. Długie fale pośrednio ogrzewają powietrze, dzięki dużym kątom ich rozprzestrzeniania i sile tarcia w całej kubaturze wnętrza. Bardzo ważne jest też tutaj wtórne oddawanie ciepła, które akumuluje się w:

 

- ścianach,

- podłodze,

- suficie,

- przedmiotach.

Emitowane ciepło nagrzewa te elementy, które ją gromadzą i oddają ponownie do pomieszczenia. Proces ten sprawia, że we wnętrzu następuje równomierny rozkład temperatury. W ogrzewaniu na podczerwień nośnikiem energii stają się włókna węglowe, które są wykonywane w nanotechnologii. Natomiast powłoka płyty grzewczej jest zoptymalizowana w ten sposób, by umożliwiać maksymalne wysyłanie energii cieplnej w podczerwieni (o długości fali w zakresie od 7 do 10 µm). Dzięki temu płyty grzewcze (panelowe) zmieniają pobraną energię elektryczną na energię cieplną niemal w 100%. Taki tryb ogrzewania pobiera do grzejników niewiele energii elektrycznej, a do tego emitowana moc cieplna umożliwia - w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania - oszczędności kosztów ogrzewania. W okresach przejściowych (jesień, wiosna) o nawet 60%, a w zimowym sezonie grzewczym do około 30%.

 

Rodzaje ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie to dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, które wyróżnia się na podstawie długości fali:

1) Krótkofalowe (IR-A).

2) Średniofalowe (IR-B)

3) Długofalowe (IR-C).

Im krótsza  jest fala, tym intensywniejsze jest wydzielane ciepło, a grzejnik zaczyna dość mocno świecić widzialnym światłem. Przy krótkich falach wzrastają także koszty, ponieważ więcej energii „marnowane” jest tutaj na światło, a więc trzeba dostarczyć jej więcej - aby osiągnąć optymalny komfort cieplny. Na szczęście postęp technologiczny pozwala na to, by niektóre z modeli promienników krótkofalowych wyposażane były w elementy zmniejszające emisję fal świetlnych. Krótkofalowe promienniki ciepła sprawdzają się w przypadkach, gdzie chce się uzyskać efekt ogrzewania ukierunkowaną falą ciepła.

Skutecznie ogrzewają one więc także na powietrzu, gdzie żadne inne urządzenia grzewcze nie mają szans na zapewnienie ciepła. Warto też wiedzieć, że z kolei promienniki długofalowe albo panele grzewcze na podczerwień nie wytwarzają światła, ale emitują jednocześnie najmniej ciepła. Stąd też wykorzystuje się je najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie chodzi głównie o ogrzewanie ciepłem rozproszonym. Jeśli chodzi zaś o to, jak dobierać moc paneli grzewczych na podczerwień do ogrzewania domu, to robi się to na podstawie:

  1. a) rodzaju budynku i jego zapotrzebowania na ciepło, to znaczy: izolacji, ilości okien oraz ścian zewnętrznych, i tak na przykład zalecana moc paneli (w m²) to:

 

- 20-45 W/m² - budynki pasywne i energooszczędne,

- 50-70 W/m² - budynki z dobrą izolacją,

- 75-95 W/m² - średnio zaizolowane budynki,

- 100-120 W/m² - budynki źle zaizolowane.

 

  1. b) wielkości przestrzeni do ogrzania,
  2. c) minimalnych temperatur w okresie grzewczym (różnicy pomiędzy temperaturą na zewnątrz a tą oczekiwaną we wnętrzu),
  3. d) zastosowania ogrzewania uzupełniającego lub podstawowego.

Na koniec warto zaznaczyć, że ogrzewanie na podczerwień stać się może świetnym rozwiązaniem dla nowoczesnego i pasywnego budownictwa. Jest ono komfortowe, bezobsługowe i relatywnie ekonomiczne. Tego typu usługę oferuje firma MBM Solar z Poznania.

Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30