zdjecie 2866
zdjecie 2866
2021-10-28T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Jak działa kalkulator hipoteczny?

REKLAMA
REKLAMA

Jak działa kalkulator hipoteczny?


Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej wybieranych celowych produktów finansowych. Niewątpliwie dzięki niemu właśnie można spełnić marzenie o nowym mieszkaniu czy domu, a to niezwykle ważny element samodzielnego życia. Warto oczywiście pamiętać o tym, że tego typu zobowiązanie będzie nam towarzyszyć zazwyczaj przez kilkadziesiąt lat, a raty będą dość dużym obciążeniem domowego budżetu. I dlatego właśnie nie jest wszystko jedno, po jaki kredyt hipoteczny sięgniemy. Na koszty będzie wpływać przede wszystkim RRSO, ale można spodziewać się również innych opłat oraz zobowiązań. Na udzielenie kredytu też wpływ ma bardzo wiele czynników. I dlatego właśnie w poszukiwaniu najlepszej oferty warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów czy porównywarek, które pozwalają w jednym miejscu sprawdzić oferty kilkunastu banków. W praktyce okazuje się bowiem, że całkowita kwota kredytu może być bardzo różna.


Znajdź najlepszy kredyt hipoteczny


Poszukiwanie kredytu hipotecznego na https://www.bankier.pl/smart/kredyty-hipoteczne warto rozpocząć odpowiednio wcześnie. Zazwyczaj też decyzji o kupnie działki, domu czy mieszkania też nie podejmujemy z dnia na dzień. Okazuje się bowiem, że im lepiej będziemy przygotowani, tym atrakcyjniejsze oferty będziemy mogli znaleźć, dokładnie sprawdzimy zdolność kredytową, a gdy będzie ona wymagała poprawy, będziemy mieli czas, aby to zrobić. Do zawarcia umowy kredytu będziemy bowiem potrzebować nie tylko dobrych dochodów i stabilnego ich źródła, ale także przejrzystej historii. A ją generuje się poprzez regularną spłatę rat, kart kredytowych czy debetowych. By otrzymać kredyt hipoteczny, należy być dla banku wiarygodnym.


Ważny wskaźnik - rzeczywista roczna stopa oprocentowania


Bardzo często okres spłaty będzie wynosić nawet 35 lat, więc warto sprawdzić wszystkie możliwe oferty, by każda kolejna rata była możliwa do spłacenia. Szybką selekcję pomoże zrobić kalkulator kredytu hipotecznego. Po wpisaniu kwoty, jaką chcemy pożyczyć, oraz ilości rat zostaną przedstawione propozycje różnych banków. Są one oczywiście poglądowe, bo za każdym razem indywidualnie jest oceniana sytuacja każdego z klientów. Na pierwszy rzut oka jednak widać, że  koszt kredytu może być sporo wyższy w niektórych placówkach. Dzięki temu można zrobić wstępną selekcją najatrakcyjniejszych propozycji. Trzeba mieć również świadomość, że na wysokość kolejnych rat będzie wpływać szereg różnych czynników, o których mówią zapisy umowy pożyczki hipotecznej czy kredytu. I dlatego koniecznie trzeba się z nimi zapoznać.


Zasady kredytu hipotecznego


W kosztach kredytów hipotecznych znaleźć można przede wszystkim oprocentowanie, które jest zależne od wielkości WIBOR, która nie jest stała i bywa najczęściej określana na 1/3/6 miesięcy. Poza tym banki dokładają również marżę, prowizję oraz ubezpieczenie nieruchomości i często też na życie, od utraty pracy czy też niskiego wkładu własnego. Jak widać, sama kwota kredytu jest więc powiększana o szereg dodatkowych opłat, które wpływają na wysokość każdej kolejnej raty. W wielu wypadkach bank może również nie chcieć podjąć decyzji kredytowej, jeśli nie zdecydujemy się na ubezpieczenie na życie. W ten sposób oczywiście instytucja zabezpiecza swoje interesy.


Kalkulator zdolności kredytowej będzie również wskazywać wysokość oprocentowania. To jeden z ważniejszych czynników, jakie wpływają na koszty zobowiązania. Poza tym jest ustalany wewnętrznie przez banki. W dalszym ciągu większość instytucji oferuje w swoich produktach zabezpieczonych na hipotece wyłącznie oprocentowanie zmienne, choć ten trend się zmienia i coraz częściej klienci będą mieć opcje wyboru stałej stopy procentowej. Wpłynie to na zdolność kredytową oraz zmniejszenie ryzyka wzrostu wysokości comiesięcznych rat. W tym wypadku jednak może się nie opłacać wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego.


Jak starać się o udzielenie kredytu?


Z kredytem hipotecznym wiąże się szereg różnych zobowiązań i dlatego warto mieć czas, by przeanalizować oferty. Pierwszą selekcję pomoże nam zrobić ranking kredytów hipotecznych. Następnie warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami w danych bankach oraz złożyć w nich wnioski i czekać na konkretne oferty. Nie wolno także zapominać o tym, by uważnie przyjrzeć się umowie kredytowej, ponieważ to na jej podstawie będziemy dokonywać spłaty kredytu. Dla jednych najważniejszą informacją będzie wysokość raty, a dla innych całkowity koszt kredytu hipotecznego. Dodatkowe opłaty natomiast mogą wynikać chociażby z umowy ubezpieczenia. Kluczowym aspektem oczywiście będzie posiadanie zdolności kredytowej. Przy ocenie uwzględnia się takie rzeczy jak dochody dzielone na wszystkich członków rodziny gospodarstwa domowego, miesięczne koszty utrzymania – domu, auta, a także inne zobowiązania finansowe. Bank będzie wymagać również wniesienia wkładu własnego na określonym poziomie. Rata kredytu będzie natomiast obejmować nie tylko kwotę, jaką pożyczyliśmy, ale także szereg innych kosztów. Najważniej z nich jest  oprocentowanie kredytu – stałe lub zmienne.


 


Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×