2018-11-23T19:02:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Region,

Jak efektywnie palić w kotle retortowym?

REKLAMA
REKLAMA

Kotły retortowe należą do najciekawszych rozwiązań, które zastosować można do ogrzewania domu. Ich nowoczesna budowa przystosowana jest przede wszystkim do spalania ekogroszkiem, z wykorzystaniem automatycznego układu podajnika ślimakowego. W porównaniu ze standardowymi piecami zasypowymi, komfort użytkowania kotłów retortowych jest dużo wyższy. Jak efektywnie palić z zastosowaniem tej technologii? 

Przygotowanie do palenia w kotle retortowym

Na początek należy przygotować przejściowy pojemnik na ekogroszek, w którym powinno zmieścić się go zmieścić ok. 25 kg. Najlepiej wykorzystać do tego kalfas, przeznaczony do mieszania zapraw murarskich metodą ręczną. Zastosować można również: 

- duże wiadra

- wanienki

- inne pojemniki alternatywne

Aktywator wymieszać można także bezpośrednio w samym zbiorniku kotła. Zastosowany produkt powinien posiadać minimalną koncentrację, która umożliwi oczyszczenie kotła - zwykle od 0,22 g do 0,8 g na 1 kg węgla. Wartość ta zależy od właściwości fizykochemicznych oraz rodzaju opału, a także poziomu jego zwietrzenia. Warto pamiętać, że w przypadku węgla gorszej jakości konieczne jest zastosowanie środka o wyższej koncentracji. 

Etapy postępowania

Do pojemnika wsypać należy 1/3 objętości worka z ekogroszkiem, a następnie na powierzchni węgla w miarę równomiernie rozsypać porcję aktywatora. Po wymieszaniu całości, można wsypać kolejną 1/3 objętości worka i ponownie wzbogacić porcją dodatku. Działanie to należy powtórzyć, pozbywając się pozostałego ekogroszku. Paliwo jest już wówczas gotowe do użycia, więc można je zsypać do zasobnika. Kocioł retortowy wymaga dokładnego przemieszania paliwa z aktywatorem, z uwagi na możliwie najbardziej równomierne rozłożenie danego środka. Wynika to z mechaniki spalania węgla w retortowych palnikach - za dostarczanie kolejnych porcji paliwa odpowiada podajnik ślimakowy, który przekazuje je bezpośrednio do palnika. Po wypełnieniu zasobnika ekogroszkiem, trzeba przygotować kocioł do pracy. Należy wyczyścić palnik retortowy, a w razie konieczności usunąć z popielnika nadmierną ilość popiołu. Następnie można już dokonać rozpalenia na retorcie kotła. 

Zasady doboru dmuchu

Nie wszystkie kotły CO wymagają ciągu spalin, jednak warto zweryfikować informacje zamieszczone na stronie producenta danego modelu. Dla posiadanego wentylatora należy natomiast dokładnie sprawdzić, jak kształtuje się ciśnienie powietrza w komorze palnika retortowego. Informacje te pozwalają na wstępny dobór dmuchu. Można go następnie skorygować w górę lub w dół, w zależności od występujących zjawisk. Warto pamiętać, że nawet minimalne korekty mogą wywołać natychmiastowe zmiany. Jeżeli do niezbędnych informacji nie uda się dotrzeć, pewne działania należy wykonać ręcznie. Wymaga to przede wszystkim sprawdzenia wymaganego ciągu spalin, a następnie dobrania wstępnego dmuchu na wysokości ok. 1/3 mocy maksymalnej dmuchawy. Korektę trzeba wykonać na drodze doświadczalnej, delikatnie operując górą oraz dołem. 

Regulowanie pracy kotła retortowego

Kiedy węgiel z dodatkiem docierają do retorty, aktywacja środka następuje już w ciągu kilku minut palenia. W przypadku kotłów zasilanych podajnikami ślimakowymi, działaniem zalecanym jest regulacja pracy kotła przy każdorazowej zmianie paliwa. Zastosowanie aktywatora do ekogroszku znacząco zmienia właściwości opału, dlatego modyfikacja pracy urządzenia jest praktycznie niezbędna. Regulacja może obejmować takie parametry pracy, jak:

- czas podawania paliwa

- czas postoju podajnika

- nastaw obrotów wentylatora

 Działania na tych parametrach dokonywane są ręcznie, bezpośrednio w oparciu o obserwację paleniska oraz płomienia. Czas podawania podajnika można ustawić w sekundach w sposób niezależny, bądź też kompleksowy dla całego cyklu. Czas postoju podajnika ustalany jest natomiast w oparciu o procenty ustawionego wcześniej czasu cyklu. Warto pamiętać, aby celem obserwacji palnika nie pozostawiać drzwiczek kotła otwartych zbyt długo. Skutkuje to wprowadzaniem dodatkowej ilości powietrza, co skutecznie zakłóca pracę wentylatora i zmienia i warunki spalania paliwa.  

Optymalne ustawienia regulatora

 Regulator należy ustawić w taki sposób, aby dostarczana ilość powietrza zapewniała utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz bezproblemowe spalanie. Optymalna wartość to taka, w której paliwo daje żółty kolor płomienia. Zabarwienie mocno czerwone świadczy zwykle o niedostatecznej ilości powietrza, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu dymiące końcówki. Jeżeli natomiast kolor płomienia jest rażąco biały, powietrze dostarczane jest nadmiernie. Kocioł retortowy może przez dłuższy czas mieć problemy z osiągnięciem zadanej temperatury, nawet jeżeli ilość powietrza została optymalnie dobrana i węgiel całkowicie się spala. Zwykle oznacza to konieczność zmniejszenia minimalnej przerwy pracy oraz ponownego dobrania prawidłowej ilości powietrza. Zadaniem sterownika jest realizacja wyłącznie tych założeń, które zaprogramowane zostaną przez użytkownika - uzyskana efektywność palenia zależy więc przede wszystkim od poziomu doświadczenia oraz wiedzy właściciela kotła.

Artykuł powstał przy udziale firmy Parex, która ma w swojej ofercie kotły rotortowe – http://www.parex-kotly.com.pl/produkty/klaster-5.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3