2019-02-11T08:03:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Polska,

Jak pozbyć się długów komunalnych?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
1
Najlepszy komentarz
~mega, 09:13 12-02-2019,   100%
tez bym tak chciala mieszkac za darmo........dogadac sie z dana spoldzielnia ze odpracuje .u nich zawsze jest co robic.kiedys tak bylo.czas ruszyc na rozmowe.pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  

„Nie pracują, tylko piją i dewastują” to powszechna opinia dotyczącą dłużników komunalnych, którzy zalegają z czynszem czasami nawet przez kilka lat. Nie zawsze jednak sytuacja życiowa tych osób wygląda właśnie w taki sposób.

Faktem jest, że sytuacja finansowa dłużników komunalnych jest zazwyczaj bardzo ciężka, ale każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Zaległości finansowe wobec gmin, od których wynajmowane są lokale komunalne nie zawsze są spowodowane problemami alkoholowymi mieszkańców, a np. długim okresem bezrobocia i spowodowaną przez to spiralą zadłużenia. Uregulowanie zaległości za wynajem lokalu komunalnego jest zazwyczaj ostatnią na liście zaległych płatności. Tym bardziej, że pozostali wierzyciele, np., firmy windykacyjne, potrafią być często bardziej skuteczni w ściągnięciu zaległych płatności niż gmina.

Jak uporać się z długiem za mieszkanie komunalne?

Zgodnie z psychologiczną zasadą, że im dłużej zalegamy ze spłatą zadłużenia, tym silniejsza jest blokada regulowania zobowiązań. Bardzo często osoby tkwiące w zadłużeniu nie widzą możliwości wyjścia z niego. Dlatego pierwszym krokiem jest po prostu zmierzenie się z wysokością zaległych płatności i spotkanie się z urzędnikami gminy w tej sprawie. Może się okazać, że zaległe płatności uda się rozłożyć na dogodne raty lub po prostu odpracować na rzecz gminy. W wielu miastach działają programy umożliwiające odpracowanie długu wykonując proste prace komunalne, np. sprzątnie ulic lub miejskich parków. Jak uważają urzędnicy, programy te mają na celu udzielenie pomocy dłużnikom w utrzymaniu mieszkalnych lokali komunalnych i zapobiec eksmisji dłużników z zajmowanych mieszkań i w konsekwencji ich bezdomności. Mają one jednak również inny wymiar, bardziej edukacyjny, czyli mobilizować dłużników do terminowego wnoszenia opłat za użytkowane lokale mieszkalne, wyuczenia w nich nawyku wnoszenia opłat za czynsz.

zdjecie

Czy możliwe jest umorzenie zadłużenia mieszkania komunalnego?

„Mam 16.000 tys. zł długu za mieszkanie komunalne. Dług mam rozłożony na raty – po 400zł miesięcznie, spłacam raty i otrzymuję dodatek do mieszkania, ale mimo tego dług ciągle stoi w miejscu, a czasami rośnie, gdy dojdzie opłata za wodę. Czy z racji tego, że spłacam dług regularnie to mogę starać się o umorzenie długu mieszkaniowego?” Takie lub podobne pytania można znaleźć na wielu forach i serwisach internetowych poświęconych długom. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przepisy prawa nie zawierają regulacji odnoszących się do problemu. Niemniej jednak ewentualna zgoda na umorzenie płatności czynszu może zależeć od decyzji odpowiedniego organu, jako strony stosunku cywilnoprawnego, czyli prezydenta, burmistrza, starosty lub wójta. Jednak decyzję organu w tym względzie będą ograniczały przepisy określające gospodarowanie finansami danej jednostki, co może uniemożliwić podjęcie przychylnej dla jednostki decyzji.

Pomocna w tej kwestii może okazać się obowiązująca uchwała w sprawie umarzania długów lokatorskich. Wedle tej uchwały, przy jednorazowej spłacie 30% zadłużenia, umarzane jest pozostałe 70%. A jeśli dłużnik zdecyduje się na spłatę ratalną w maksymalnie 5 ratach o łącznej wartości 40% długu, to pozostałe 60% zostanie umorzone. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy czynsz mieszkaniowy jest płacony na bieżąco i nie ma już aktualnego zadłużenia na mieszkaniu. Jest to ogromna korzyść dla mieszkańców, którzy mają zaległe długi za czynsz sprzed kilku lat, ale udaje im się teraz płacić czynsz na bieżąco. Jednak warto wiedzieć, że ta uchwała nie obejmuje osób, które zajęły mieszkanie komunalne bezprawnie, albo w sposób rażąco uporczywy.

Więcej informacji można uzyskać na portalu - Spiralazadluzenia.pl

 

artykuł sponsorowany

REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~mega, 09:13 12-02-2019,   100%
tez bym tak chciala mieszkac za darmo........dogadac sie z dana spoldzielnia ze odpracuje .u nich zawsze jest co robic.kiedys tak bylo.czas ruszyc na rozmowe.pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1