zdjecie 7954
zdjecie 7954
zdjecie 7954
2021-10-11T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Jak przygotować ogród do zimy?

REKLAMA
REKLAMA

Koniec jesieni to czas porządków i pielęgnacji ogrodu przed zbliżającą się zimą. Wiele roślin dobrze radzi sobie z zimowymi warunkami panującymi w Polsce, jednak niektóre odmiany wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem i innymi szkodliwymi czynnikami. Oprócz roślin należy odpowiednio przygotować rośliny zimozielone, drzewa owocowe, róże pienne i krzewy. Bardzo ważne jest to, iż w porze jesiennej nie powinno się stosować nawozu azotowego, który przedłuża wegetację oraz przycinać krzewów i drzew ozdobnych, co mogłoby pobudzić je do wypuszczania nowych pędów - konieczne są specjalne nawozy jesienne.

Jak przygotować ogród do nadchodzącej zimy?

Jak przygotować ogród do zimy? Należy rozpocząć jesienne prace od dbania o kondycję roślin, które wymagają podlewania przez cały rok. Muszą zgromadzić w swoich tkankach odpowiedni zapas wody, który posłuży im podczas zimowego niedostatku. Wymagają tego przede wszystkim odmiany zimozielone, ale i gatunki pojemnikowe. Po pierwszych przymrozkach, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej - 5 stopni, wówczas należy przystąpić do osłaniania roślin. Można wykorzystać w tym celu stroisz, liście, włókninę lub słomę. Odpowiednie zabezpieczenie przed nadejściem zimy to gwarancja pięknego ogrodu na wiosnę.

Jesień jest również najlepszą porą na założenie kompostownika. Dzięki niemu można uzyskać bogaty w składniki mineralne nawóz organiczny. Warto użyć do niego skoszonej trawy, obierek warzyw i owoców, skorupek jaj, chwastów i liści. Należy umieścić je na podkładzie z torfu lub starego kompostu wraz z gałęziami. Można umieścić go również w drewnianej skrzynce, nieposiadającej dna.

Przygotowanie ogrodu do zimy - sadzimy rośliny cebulowe

Chcąc cieszyć się pięknymi, kolorowymi kwiatami w ogrodzie już wczesną wiosną, warto już jesienią posadzić cebulki kwiatowe. Większość  z nich najlepiej będzie się czuć na słonecznym stanowisku, w lekkiej, przepuszczalnej glebie. Ważne, aby ziemię oczyścić i spulchnić przed sadzeniem. Podczas kupowania cebul należy wybierać te, które są twarde, jędrne i dorodne. Wiele gatunków dobrej jakości znaleźć można w sklepie Sklep Dla Ogrodu. Największym zainteresowaniem cieszą się krokusy, tulipany, przebiśniegi, narcyzy, lilie oraz mniej popularne odmiany, jak czosnek ozdobny, zawilce czy szachownice. Głębokość ich sadzenia powinna być dostosowana indywidualnie do danej rośliny, zwykle jest to trzykrotna wysokość cebuli. Warto jeszcze przed posadzeniem zaprawić cebule preparatem grzybobójczym, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób. 

Podcinanie trawy i grabienie liści – prace, które trzeba zrobić jesienią

Koszenie trawnika powinno odbywać się do momentu, w którym przestanie rosnąć. Zwykle jest to druga połowa października lub początek listopada. Warto podlać trawnik przed nadejściem mrozów, jeśli ziemia jest sucha. Prace porządkowe powinny obejmować także pozbycie się opadłych liści, zbieranie szyszek i pozostałości ściętej trawy z powierzchni trawnika. W przeciwnym razie będą zalegać pod warstwą śniegu, szybko mogą odcinając dopływ tlenu, przez co pojawi się tak zwana pleśń pośniegowa. 

Przygotowanie oczka wodnego do zimy

Osoby posiadające oczko wodne w swoim ogrodzie, powinny wypompować wodę, jeśli ich zbiornik wodny ma powierzchnię mniejszą niż 15 m2 i głębokość mniejszą niż 1 m. Wówczas rośliny i ryby należy przenieść do wcześniej przygotowanych pojemników z wodą i ustawić je w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne o większych wymiarach, wówczas nie trzeba go opróżniać przed zimą.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×