2019-02-05T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Region,

Jak rozpocząć przygodę z franczyzą?

REKLAMA
REKLAMA

Zastanawiasz się, jaki biznes otworzyć? Szukasz korzystnego rozwiązania dla siebie? Z pewnością godna rozważenia jest franczyza dobrze rozpoznawalnej marki.

Franczyza – dobry pomysł na biznes?

Franczyza to model biznesowy, który zyskuje coraz większą popularność, a przez wielu uznawany jest za świetny sposób na postawienie pierwszych kroków w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Europejski Kodeks Etycznej Franczyzy definiuje to pojęcie jako ściśle skoordynowany i zaplanowany sposób przekazywania technologii, usług bądź towarów jednemu podmiotowi przez drugi. Wszelkie działania odbywają się na mocy podpisanej umowy franczyzowej, która zobowiązuje obie strony do określonego funkcjonowania. Dzięki odpłatnemu uzyskaniu licencji franczyzobiorca ma obowiązek prowadzić dany biznes według wytycznych franczyzodawcy, otrzymuje on jednak m.in. całe know‑how, nazwę marki, a tym samym także jej renomę i reklamę. Wszystko to sprawia, że franczyza całkiem słusznie uważana jest za dobry pomysł na biznes.

Jaki biznes otworzyć i jak rozpocząć współpracę?

Jest to w dużej mierze indywidualna kwestia, największą popularnością cieszą się jednak sklepy spożywcze i wielobranżowe oraz różnego typu punkty usługowe. Decyzja dotycząca tego, jaki sektor rynku wybrać, to też pierwszy krok przy rozpoczęciu własnej przygody z franczyzą. W tym celu najlepiej przyjrzeć się punktom handlowym w wybranej okolicy. Jeżeli np. najbliższa restauracja szybkiej obsługi znajduje się dość daleko, a liczba lokali gastronomicznych jest niewielka, warto pójść właśnie w tym kierunku. Sklep spożywczy to natomiast znakomity pomysł na zatłoczonych osiedlach, gdzie mieszkańcy mogliby wybrać się do pobliskiego punktu nie tylko po to, by kupić podstawowe produkty, ale także skorzystać z nowoczesnych i wygodnych usług, jak choćby doładowanie prądu czy możliwość nadania i odbioru paczki. W niektórych przypadkach na wybór ostatecznej lokalizacji punktu franczyzobiorcy może mieć wpływ franczyzodawca – z reguły warto wtedy zastosować się do jego wskazówek i wytycznych, opierając się tym samym na doświadczeniu oraz głębokiej znajomości rynku.

Kolejnym krokiem jest spełnienie szeregu formalności związanych z franczyzą. Większość zależy tu od danego franczyzodawcy, zwykle jednak należy wnieść opłatę licencyjną, na mocy której franczyzobiorca uzyskuje prawo do prowadzenia biznesu pod marką wybranego przedsiębiorstwa. Dalsze rozliczenia zazwyczaj polegają na odprowadzaniu procentu od obrotów oraz – w niektórych przypadkach – wpłatach na fundusz marketingowy.

Przed rozpoczęciem działalności należy też przygotować lokal zgodnie z wymogami franczyzodawcy. W rzeczywistości jest to łatwiejsze, niż początkowo mogłoby się wydawać, gdyż franczyzobiorca otrzymuje nie tylko dobry pomysł na biznes, ale właściwie cały przepis, jak go poprowadzić. Często więc zawierają się tu kontakty do firm pomagających zapewnić odpowiedni wystrój, wytyczne dotyczące standardu obsługi czy oferowanych produktów. Franczyzobiorca zwykle zobowiązany jest też do współpracy z wybranymi dostawcami, co także jest korzystne, gdyż sieć franczyzodawcy ma wynegocjowane o wiele korzystniejsze umowy. Osiągnięcie takich warunków przy samodzielnym prowadzeniu biznesu jest właściwie niemożliwe.

Jeśli szukasz dobrego pomysłu na biznes, warto rozważyć franczyzę. Zastanów się, jaki biznes otworzyć, i rozpocznij swoją przygodę z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Franczyza pozwoli ci prowadzić firmę pod logiem znanej marki i będzie znakomitą przygodą z poważnym biznesem.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  1  2  3  4