zdjecie 8142
zdjecie 8142
2021-10-22T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Jak szkolić rottweilera, by był karnym psem? Czy wzmocnienie pozytywne zadziała u tej rasy?

REKLAMA
REKLAMA

Rottweilery to psy bardzo wymagające. Zdecydowanie nie jest to rasa, którą poleca się osobom, dla których miałby to być pierwszy pies. Do wychowania rottweilerów potrzebna jest bowiem ogromna cierpliwość, dyscyplina, doświadczenie i stanowczość. Czy szkolenie szczeniaka rottweilera jest trudne? Jaka karma dla rottweilera jest najlepsza? Jak wygląda relacja „rottweiler a dzieci”? Czy imię dla psa rottweilera to pierwsze, czym powinieneś się zainteresować przed zakupem zwierzaka?

Szkolenie szczeniaka rottweilera, krok o kroku

Szkolenie rottweilerów jest kluczowym elementem wychowania tej rasy. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na wspólne treningi z rottweilerem, lepiej zdecydować się na inną rasę.  Budzące szacunek znajomych imię dla psa rottweilera to nie wszystko! Ich wyszkolenie to podstawa, zwłaszcza że psy należą do niezwykle trudnych do ułożenia. Nie miałeś nigdy doświadczenia z rasą, jednak bardzo chcesz mieć rottweilera? Zastanów się kilka razy, zanim zainwestujesz w czworonoga duże pieniądze. Wychowanie rottweilera będzie bowiem długą, żmudną, ciężką i momentami męczą pracą.

Rottweilery polecane są osobom zdeterminowanym, aktywnym fizycznie, doświadczonym, stanowczym i jednocześnie łagodnym. Pies wymaga specjalnego traktowania i szkolenia go wyłącznie pozytywnymi metodami. Należy nauczyć szczeniaka podstawowych komend oraz przestrzegania najważniejszych zasad w domu. Szkolenie szczeniaka rottweilera warto zacząć od zapisania psa do tzw. psiego przedszkola. Tam pies będzie miał okazję do nauczenia się komend, a także życia wśród innych psów, gdyż zajęcia z reguły odbywają się w grupie. Więcej o procesie socjalizacji rottweilerów przeczytać możesz w serwisie Fajny Zwierzak.

Wszystko o rottweilerach i ich tresurze. Kto da radę wychować psa?

Jeśli nie jesteś typem przywódcy, powinieneś odpuścić sobie zakup rottweilera. Nie karma dla rottweilera stanowić będzie prawdziwy problem. Największym kłopotem będzie wychowanie psa tak, aby nie sprawiał kłopotów, był ułożony, mądry i słuchał swojego opiekuna. Nie zapominaj, że dla psów nie ma równouprawnienia – prawo bytu ma dla nich jedynie hierarchia. Właściciel rottweilera powinien więc stanąć na jej najwyższej pozycji, z której będzie mógł ustalać reguły panujące w relacji człowiek-pies.

Rottweilera da radę wychować jedynie ten, kto doskonale sprawdza się w roli „przewodnika stada”. Jeśli opiekun nie przyjmie bowiem właśnie takiego stanowiska, pies prędzej czy później zacznie nad nim dominować. Z czasem może całkiem przestać słuchać swojego właściciela, a każdą próbę zapanowania nad nim odbierze jako atak lub groźbę. Aby nie wychować psa na agresywnego lub nieposłusznego, należy bezwzględnie postawić siebie na najwyższej pozycji w relacji człowiek-pies. Zwłaszcza że rottweiler ma „zapędy” do bycia liderem. Pokaż mu, że jesteś pewny siebie, wymagający i konsekwentny, ale też sprawiedliwy i łagodny.

Żywienie rottweilera – jaka karma dla rottweilera jest najlepsza?

Rottweiler powinien zjadać karmę zarówno suchą, jak i mokrą. Sucha jest bardziej energetyczna i pomaga pozbywać się psom kamienia nazębnego. Mokra karma w większości składa się z kolei wody, więc jest lekkostrawna i często bardziej smakuje czworonogom. Produkty żywieniowe należy zawsze dopasowywać do wieku i wagi psa, ale też jego aktywności ruchowej i osobistych preferencji oraz potrzeb. Kupuj jedynie karmę wysokojakościową, wypełnioną dobrymi i odżywczymi składnikami.

Rottweilery są psami niezwykle aktywnymi fizycznie, dlatego też codziennie przeznaczają na spacery i zabawę bardzo dużo energii. Zadbaj o to, aby karma dla rottweilera była bogata w glukozaminę oraz chondroitynę, dzięki którym stawy oraz kości psa będą lepiej chronione. Pamiętaj również, aby w przypadku żywienia rottweilera posiłkami typu BARF uzupełniać surowe mięso w odpowiednie suplementy (witaminy i minerały). Tylko w ten sposób zadbasz o prawidłowe zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela.

Rottweiler a dzieci – czy kupno psa to dobra decyzja?

Rottweilery to psy z natury będące łowcami, dlatego też są odważne i niezwykle czujne. Potrafią godzinami strzec domu i mieszkańców, którzy przebywają na terenie posesji. Rottweilery są bardzo pewne siebie i czasami bywają groźne – oczywiście odpowiednio przeszkolone nie powinny sprawiać problemu, jednak pies bywa nieprzewidywalny. Czy wobec tego powinieneś kupować rottweilera do domu, w którym wychowują się małe dzieci? Czy w ten sposób nie narażasz swoich pociech na ryzyko?

Wszystko zależy od wychowania i procesu socjalizacji rottweilera. Pies pochodzący z dobrej hodowli, a także zapisany do psiego przedszkola i otoczony troską oraz miłością domowników raczej nie zrobi nikomu krzywdy. Jeśli chodzi o dzieci, rottweilery bardzo je lubią i przywiązują do nich tak mocno, że zaczynają się nimi zawzięcie opiekować. Pies na pewno nie dopuści do sytuacji, aby dziecku stała się krzywda. Jeśli jesteś doświadczony, konsekwentny, uważny, zdeterminowany i troskliwy, będziesz mógł wychowywać szczeniaka rottweilera w domu, w którym mieszkają małe dzieci. W dalszym ciągu jednak początkujący „psiarze” mogą mieć z wychowaniem rottweilera naprawdę spory problem.

 

Artykuł sponsorowany. 

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×