2019-01-29T13:07:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Polska,

Jak warto ubezpieczyć samochód w 2019 roku?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
2
Najlepszy komentarz
~Michał, 17:24 29-01-2019,   -
Warto sprawdzić w aplikacji Kupdirect z Google Play i w 5 sek oferty różnych towarzystw bez wpisywania danych zarówno OC, AC jak i dodatkowe opje
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
odpowiedz   •   oceń :  

Wielu kierowców, starając się nieco zaoszczędzić, decyduje się na wykupienie wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Może być to jednak oszczędność pozorna. Na drogach często dochodzi do kolizji i wypadków, a zniszczenie czy kradzież auta mogą się zdarzyć praktycznie w każdym miejscu. Warto zatem zastanowić się, czy dodatkowe ubezpieczenia nie sprawią, że poczujemy się po prostu bezpieczniej. Tym bardziej, że często są to polisy niedrogie.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Zakres tej polisy jest zawsze taki sam (reguluje go ustawa), więc głównym kryterium, którym powinniśmy kierować się przy jej zakupie, jest cena. Nie ma znaczenia, w jakim towarzystwie OC wykupimy - będziemy chronieni dokładnie tak samo.

Nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi kierowcami, kolizja czy wypadek nastąpić mogą również z naszej winy. Wystarczy wspomnieć opisywane przez nas zdarzenie z 22 stycznia, kiedy to na ulicy Fieldorfa Nila doszło do potrącenia przechodzącej przez jezdnię pieszej. Dzień wcześniej, w Pupkowiźnie, czołowo zderzyły się dwa auta, w wyniku czego jedna z osób trafiła do szpitala (o tym zdarzeniu również pisaliśmy na łamach naszego portalu). Jest zima, warunki panujące na drogach są trudne, a wszystkich sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

W roku 2019 ceny OC najprawdopodobniej pójdą w górę (ma to związek z podwyższeniem przez Ministerstwo Finansów sum gwarancyjnych). Wzrosną też kary za jego brak. Z tego tytułu warto rozważyć ubezpieczenie samochodu w porównywarce OC Mubi. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymamy dziesiątki ofert tej polisy i bez problemu wybierzemy tę najbardziej atrakcyjną. Kupując online, możemy liczyć na niższe ceny ubezpieczeń.

Dobrowolne ubezpieczenie AC

W odróżnieniu od OC, zakresu AC nie reguluje żadna ustawa. To towarzystwa ubezpieczeniowe decydują, od jakich zdarzeń będziemy chronieni, a zakres tej ochrony zależał będzie od wersji polisy. AC to bardzo elastyczne ubezpieczenie i możemy dostosować je do swoich indywidualnych wymagań.

Wykupując AC podstawowe, możemy spodziewać się odszkodowania za szkody powstałe w wyniku wypadku lub kolizji, uszkodzenia pojazdu przez ludzi i zwierzęta, jego kradzieży czy pożaru. Pakiet rozszerzony obejmować może pokrycie kosztów transportu oraz wynajmu pojazdu zastępczego, pomoc przy wymianie koła, a nawet zwrot kosztów za nocleg w czasie, gdy nasze auto jest naprawiane.

Przy zakupie AC zwracać powinniśmy uwagę przede wszystkim na zakres polisy. Nie oznacza to jednak, że cena nie ma znaczenia. Ma - tym bardziej, że w innym towarzystwie ubezpieczeniowym nierzadko zapłacimy tyle samo lub mniej za taki sam lub nawet szerszy zakres tej polisy. Jeśli mamy problem ze znalezieniem taniego AC, znów z pomocą przychodzi nam porównywarka OC AC, stworzona przez Mubi. Podobnie jak w przypadku OC, przy zakupie AC formularz również wypełniamy tylko raz, a indywidualnych ofert polisy otrzymujemy kilkanaście lub kilkadziesiąt.

Pakiet assistance

Assistance to ubezpieczenie, które często dodawane jest gratis (lub za niewielką dopłatą) do ubezpieczenia OC, jednak zwykle ma ono wówczas bardzo ograniczony zakres. W zimie warto pomyśleć o jego rozszerzeniu, jako że o tej porze roku wzrasta ryzyko zarówno stłuczek, jak i awarii auta. Jeśli wybieramy się za granicę, assistance to wręcz konieczność (usługi związane z pomocą drogową, medyczną czy prawną są w niektórych krajach naprawdę bardzo drogie).

Assistance to pakiet stosunkowo tani, co jednak wcale nie oznacza, że i na nim nie możemy zaoszczędzić. Także w tym przypadku warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, która podsunie nam najlepsze opcje.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Warto pamiętać, by przed wykupieniem polisy dokładnie zapoznać się z dokumentem o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Znajdziemy w nim informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności, a więc sytuacji, w których TU nie będzie zobowiązane do tego, by wypłacić nam odszkodowanie. Dowiemy się również o ograniczeniach. Ubezpieczyciel bardzo często określa, ile razy w ciągu roku udzieli nam pomocy oraz jaki może być maksymalny koszt takiej usługi. Limity dotyczą też zwykle usługi holowania (odległości). Warto dokładnie zapoznać się z tego rodzaju warunkami, by uniknąć późniejszych, nie zawsze przyjemnych, niespodzianek...

 

Artykuł sponsorowany

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Michał, 17:24 29-01-2019,   -
Warto sprawdzić w aplikacji Kupdirect z Google Play i w 5 sek oferty różnych towarzystw bez wpisywania danych zarówno OC, AC jak i dodatkowe opje
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app
odpowiedz   •   oceń :  
~Katarzyna, 10:33 31-01-2019,   -
Jeżeli ktoś chce kupić tanie ubezpieczenie AC, to może przyjrzeć się ofercie tzw. mini AC. Są to tańsze polisy, które mają ograniczony zakres ochrony. Na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea można sprawdzić, jakie są dokładne warunki takich polis.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30