2022-05-27T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Jak wybrać najlepsze konto bankowe? - Praktyczny poradnik

REKLAMA
zdjecie 9145
REKLAMA
zdjecie 9145

Chyba nie ma współcześnie osoby, która byłaby w stanie wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez dostępu do konta bankowego. Jednak nie oznacza to, że za korzystanie z takiego rachunku powinieneś przepłacać. Zamiast tego sprawdź, jak wybrać najlepsze konto bankowe.

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to rachunek bankowy, na którym możesz gromadzić swoje pieniądze i dokonywać różnych transakcji bezgotówkowych. Do takiego konta zazwyczaj wyrabiana jest karta płatnicza, którą możesz płacić za zakupy i usługi w sklepach stacjonarnych i przez internet.

Dostęp do takiego rachunku masz poprzez bankowość elektroniczną oraz aplikację mobilną banku, który prowadzi twoje konto. Dzięki temu na bieżąco możesz sprawdzać stan swojego konta, przeglądać historię operacji, czy zlecać przelewy.

Ile kosztuje konto osobiste i jak znaleźć najtańszą ofertę?

Prowadzenie konta osobistego to koszt kilkunastu, czasem kilkudziesięciu złotych. Jednak większości opłat możesz uniknąć, spełniając kilka warunków postawionych przez bank lub poprzez założenie rachunku podczas specjalnej promocji.

W każdym razie, jeśli zależy ci na tanim koncie, skorzystaj z rankingu kont osobistych. Znajdziesz w nim zestawianie ofert poszczególnych banków, dzięki czemu szybko i sprawnie będziesz w stanie je ze sobą porównać i wybrać najlepszą z nich. 

Czy pieniądze na koncie osobistym są bezpieczne?

Tak. To najprostsza odpowiedź na to pytania. Oczywiście, wiele osób ma obawy przed zawierzeniem swoich pieniędzy instytucji, ale w tym przypadku naprawdę nie ma ku temu podstaw.

Przede wszystkim, zawsze masz gwarancję, że nie stracisz swoich pieniędzy, nawet jeśli bank zbankrutuje. Gwarancje te dotyczą kwoty do 100 000 euro. Zatem jeśli posiadasz większe środki, po prostu trzymaj je w kilku różnych bankach. Do tego bankructwa banków zdarzają się bardzo rzadko, ale dla pewności załóż konto w sprawdzonym, rzetelnym banku i to w nim trzymaj większe sumy. 

To, że pieniądze trzymane w banku są bezpieczne, nie oznacza, że powinieneś zachowywać się niefrasobliwie. Niestety tak jak możesz paść ofiarą złodzieja, który zabierze ci gotówkę z portfela, tak i ktoś może ukraść pieniądze z twojego konta. Możesz jednak temu przeciwdziałać. 

Przede wszystkim nigdy nie trzymaj numeru PIN do karty razem z kartą. Po drugie, jak tylko zorientujesz się, że straciłeś kartę płatniczą, natychmiast zgłoś się do banku i ją zablokuj. Od tego momentu twoje konto będzie bezpieczne, a złodzieje nie dadzą rady wypłacić z niego środków, ani zrobić zakupów na twój koszt. 

Pamiętaj także, że twój bank nigdy nie będzie prosił cię o potwierdzanie tożsamości za pomocą loginu czy hasła. Służą ci one jedynie do logowania do bankowości elektronicznej. Zatem, jeśli otrzymasz wiadomość, w której „bank” prosi cię o podanie tych danych, najpewniej wzięli cię na celownik oszuści. W takiej sytuacji po prostu niczego nie klikaj ani nie podawaj żadnych danych. Możesz ewentualnie powiadomić swój bank, dzięki czemu będzie on w stanie ostrzec innych klientów przed oszustami. 

Podsumowując, pieniądze na koncie bankowym są bezpieczne. Niemniej jednak zawsze musisz być świadomy tego, że złodzieje mogą stosować różne sztuczki, abyś samodzielnie, choć zupełnie nieświadomie, udostępnił im dostęp do swojej gotówki, zdeponowanej na koncie. 

Czy konto osobiste jest obowiązkowe?

Nie, nikt nie ma obowiązku posiadania konta osobistego. Niemniej jednak ciężko będzie ci odnaleźć się w świecie, w którym posługujesz się tylko gotówką. Dlatego też dziś praktycznie każdy ma przynajmniej jedno konto bankowe, z którego zarządza swoimi finansami.

Konto bankowe to wygodny sposób na zarządzanie swoimi finansami. Najważniejsze jednak jest to, że nie musisz za tę wygodę przepłacać. Wystarczy, że skorzystasz z Rankingu Kont Osobistych i znajdziesz rachunek, który najlepiej wpisze się w twoje potrzeby i możliwości finansowe.

 

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×