2021-11-29T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Jakie są wady upadłości konsumenckiej?

REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej prócz wielu korzyści, ma także pewne wady, jakich konsument decydujący się na złożenie wniosku w przedmiocie stwierdzenia upadłości winien być świadom. Po pierwsze, w dniu stwierdzenia upadłości konsumenckiej majątek dłużnika staje się masą upadłości, nad jaką zarząd obejmuje syndyk masy upadłości. Po drugie, syndyk masy upadłości dopełnia eliminacji masy upadłości, natomiast zatem przede wszystkim wydaje konkretne elementy funduszu należące do dłużnika (w tymże także mieszkanie w jakim upadły mieszka).

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest postępowaniem prawnym wyznaczonym do osób fizycznych, jacy z rozmaitych względów stali się niewypłacalni oraz niewiarygodni dla banku w celu osiągnięcia kredytu. Z kolei niewypłacalność to stan, w jakim dłużnik nie jest w stanie płacić za własne zobowiązania finansowe, np. brakuje mu środków na zakup materiałów domowego użytku lub zapłatę wierzytelności.

Kto może stwierdzić upadłość konsumencką?

Wniosek złożyć może osoba, jaka nie prowadzi działalności. Jednak może złożyć go dnia kolejnego po wyrejestrowaniu spółki z CEIDG. Dotyczy to działalności jednoosobowych. Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć bez względu na to, czy wniosek o upadłość spółki został złożony w czasie. Poza rzeczonym o stwierdzenie upadłości konsumenckiej starać się może każda osoba, jaka nie jest w stanie spłacać własnych zadłużeń. Jest wprowadzona do rejestru dłużników, jednak niewątpliwie nie musi być. Długi powinny być przeterminowane o 3 miesiące. Upadłość konsumencka wiąże się z oddaniem własnego majątku.

Dłużniku, rozpoznaj wady upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka ma niewątpliwie mnóstwo dobrych cech. Należałoby natomiast dla pokazania całkowitego wyglądu tego postępowania nadmienić także o wadach. Największym mankamentem oddłużania jest strata majątku. Dłużnik musi być świadom, iż syndyk, aby spełnić pożyczkodawców sprzeda cały jego dorobek. Osoby mające nieruchomości oraz ruchomości muszą być zdolne na ich stratę. Także zarobki dłużnika w części wejdą w skład masy upadłościowej, natomiast co za tymże idzie będą przekazywane pożyczkodawcy.

Należałoby także mieć świadomość tego, iż próba dostarczenia ważnych elementów mienia (na przykład mieszkania) osobom z rodziny na parę tygodni przed ogłoszeniem upadłości będzie rzeczą bezcelową. Nie jest niezbędna do tego żadna inna procedura. Należy liczyć się z konsekwencją w formie tego, iż konkretny element majątku także zostanie przyłączony do masy upadłościowej. Na niekorzyść stwierdzenia upadłości konsumenckiej świadczy także wydłużony okres trwania. Pewnym wyjściem może być wykonanie ułatwionej procedury upadłościowej. Przeważnie syndyk winien skończyć postępowanie w czasie 6 miesięcy, natomiast w praktyce prawie nigdy się to nie zdarza.

Strata własnego majątku

Nieodłącznym rezultatem stwierdzenia upadłości jest strata prawa do zarządu nad swym majątkiem i powstanie tzw. masy upadłości. Masą upadłości dysponuje syndyk. Do masy upadłości liczą się wszystkie dobra, jakie mogą zostać sprzedane poprzez syndyka oraz tymże samym służyć do spełnienia pożyczkodawców. Do masy upadłości kwalifikuje się więc pomiędzy innymi nieruchomości, ruchomości, wynagrodzenie za pracę dłużnika lub akcje czy udziały w firmach. Upadłość konsumencka jest mechanizmem długim oraz trudnym, jaki na dalekie lata odbiera nam godne działanie w społeczeństwie. Należałoby więc bardzo zastanowić się nad tą droga oddłużenia. W praktyce oraz wbrew stereotypowej opinii, upadłość powinna być ostatecznym wyjściem, którego dłużnik podejmuje się tylko wówczas, kiedy pozostałe formy oddłużania zawiodą czy są już nieosiągalne.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×