Koncert "Perły" w MŻW

30

Wrz

2022

30 Wrz 2022 1700
Muzeum Żołnierzy Wyklętych, u. R. Traugutta 19

W piątek 30 września o godz. 17.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędzie się koncert "Perły". 

„PERŁY”
scenariusz i reżyseria: Dariusz Kowalski, słowo: Aleksandra Batko, Dariusz Kowalski, oprawa muzyczna: Marcin Pospieszalski z zespołem, Smooth Quartet, Andrzej Kołakowski, Chór Jednego Serca Jednego Ducha, wokaliści: Klara Płatek, Małgorzata Przybysz, Sławomir Giska, Arkadiusz Buczkowski, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Cudzich

Koncert w swojej wymowie jest hołdem dla tych wszystkich kobiet, które w czasie II wojny światowej i w tuż powojennym okresie, potrafiły opowiedzieć się za wolnością ojczyzny. Koncepcja koncertu opiera się na zestawieniu ze sobą postaci dwóch młodych kobiet, dziewcząt, które były w zasadzie rówieśniczkami. Poetka Teresa Bogusławska urodziła się w 1928 roku, była więc rok młodsza od „Inki”.

Życiorysy obydwu dziewcząt były emanacją tego samego patriotycznego polskiego ducha, który Inkę zaprowadził do 5 Wileńskiej Brygady AK, a Teresę Bogusławską do konspiracyjnych Szarych Szeregów. Mając niespełna trzynaście lat Teresa pisała w wierszu „Marsz”: Idziem ku Tobie, o Ojczyzno miła/ Dziś zmartwychwstała z podziemnych grot…/Z nami jest prawda i z nami siła/Idziem ku Tobie tysiącem rot. Bogusławską aresztowało Gestapo, Siedzikówną – polskie ramię NKWD.

Niezwykła dojrzałość, odwaga i poczucie misji to cechy wspólne całego pokolenia polskich dziewcząt tamtego czasu. Takich pereł mieliśmy więcej, można by z nich splatać całe naszyjniki. W osobach tych dwóch dziewcząt chcielibyśmy oddać hołd temu pokoleniu, odkurzyć pamięć o tych PERŁACH, żeby zabłysły jak drogocenny naszyjnik. 

Koncepcja całości zakłada, żeby zespół wykonawców składał się w przeważającej części z dziewcząt i młodych kobiet.  Warstwę muzyczną koncertu, za którą odpowiada Marcin Pospieszalski, stanowią piosenki Żołnierzy Wyklętych oraz piosenki, które mogły śpiewać nasze bohaterki jeszcze przed wojną, choćby w harcerstwie. W warstwie słownej sięgamy do polskiej poezji tworzonej przez kobiety, na czele z antykomunistką Beatą Obertyńską.

W programie: 

wiersze: 
• Teresy Bogusławskiej: „Marsz, Inaczej niż pod Somosierrą”, „Mogiłom i cieniom (fr.)”, „Echo listopadowe (fr.)”, ”Powstaniec z 29 listopada (fr.)”, „Pośród mogił jeno wiatr zawodzi (fr.)”, „Wiozą ich często nocą”, „W dniu trzeciego maja (fr.)”, „Echo listopadowe (fr.)”, „Pieśń żołnierska (fr.)” 

• Zbigniewa Herberta: „Nike która się waha”, „Odpowiedź”,  
• wyimki z pamiętników Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” 

wojenne utwory muzyczne m.in.:  

„Hej my partyzanci”, „Na znojną walkę”, „Kujawiak Akowski”, „Niech się pani pomodli”, „Deszcz jesienny deszcz”, „W przyszłości gdy się spotkamy”, „Piosenka ludzi bez domu”, „Wilki”, „Inka 1946”, „Modlitwa partyzancka”. Muzykę i słowo dopełnia projekcja multimedialna. 

 

Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×