WIECZÓR LITERACKI JULII LENKIEWICZ

22

Wrz

2020

22 Wrz 2020 1800
Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42, I piętro

22 września (wtorek), godz. 18.00 – WIECZÓR LITERACKI JULII LENKIEWICZ i prezentacja Jej debiutanckiego tomiku poezji pt. W rękach róże, w oczach szkło. Wieczór prowadzi dr hab. Karol Samsel. Tomik ukazał się dzięki pomocy finansowej Prezydenta Miasta Ostrołęki. - Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42, I piętro

Projekt: Przystanek Literacki Ostrołęka, realizowany przy współudziale Samorządu Miasta Ostrołęki

Młoda autorka pisze o sobie: Nazywam się Julia Lenkiewicz, mam 18 lat. Aktualnie jestem uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce oraz absolwentką Zespołu Szkół nr 4 w Ostrołęce. Pasję do pisania wierszy zaszczepiła we mnie moja prababcia. Dzięki jej opowieściom zaczęłam „przelewać na papier”. Początkowo były to opowiadania, a następnie wiersze. Swoją pasję tworzenia pielęgnuję od ponad 5 lat. Moje pierwsze wiersze wkładałam między kartki pamiętnika, dopiero po czasie kładłam je na biurku nauczycielki języka polskiego w szkole podstawowej - Pani Marleny Hrycyny. To Ona, jako pierwsza, wysłała moją pracę na Ostrołęcki Konkurs Poetycki „Pierwszy krok w poezję”, w którym zostałam jego laureatką.

Gdy przeszłam do gimnazjum, moja przygoda z poezją weszła na wyższy poziom świadomości poetyckiej, właściwie przerosła moje oczekiwania. Pod swoje skrzydła wzięła mnie wówczas wychowawczyni, także polonistka - Pani Beata Narożna, która wysyłała moją twórczość na różnorodne konkursy, zarówno miejskie, powiatowe, jak i wojewódzkie. Przekaz, jaki wnosiłam do swej poezji, powodował zainteresowanie odbiorcy, toteż za każdym niemal razem był dostrzegany przez jury. Dzięki opiece mej nauczycielki, a także jej merytorycznemu wsparciu, zajęłam I miejsce i otrzymałam tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im Andrzeja Sulimy-Suryna.

Czym tak naprawdę jest moja poezja i o czym? Wiersze, w moim przekonaniu, są „kawałkiem mnie”. To sekwencja różnorodnych uczuć, emocji, doznań, które towarzyszą młodemu człowiekowi wspinającemu się na szczyt dorosłości po bardzo stromym wzgórzu. Moja poezja to część mnie, którą znam tylko ja i dzięki niej pozwalam poznać się innym.

Poezja jest dla mnie swoistą formą wypowiedzi tego, co niewypowiedziane…

Książkę redagował i posłowiem opatrzył dr hab. Karol Samsel.

Tytuł całości – zagadkowy. Poetycki, symboliczny, usiłujący zawrzeć ostrą rzeczywistość finezyjną metaforą. Bo jeśli śmierć, jeżeli ból, to w oparach elegancji i pozoru poloru jak w wypadku wyrazistych bohaterek dramatów Henryka Ibsena? Rzecz w tym, że wnętrze tomu utalentowanej Julii Lenkiewicz przeczy poetyckości zapowiadającego wszystko tytułu, który cały czas pomimo to – pozostaje znakomity. W rękach róże, w oczach szkło… Tej autorki nie powinno się czytać wyłącznie po jednym, po kilku wierszach.” (fragment Posłowia do książki)

 

 

Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1