2016-05-24T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 16 100%
Sport,

Kenijska dominacja na polskich biegach. Ile zarobili w Ostrołęce?

REKLAMA
REKLAMA
16
0
15
Najlepszy komentarz
~rodzicek , 09:57 24-05-2016,   -
Gdyby były testy to by im cała tablica Mendelejewa wyszła. Jak można w ciągu 3 dni pobiec 3 biegi i do tego bardzo długie podróże? Przecież to brzmi jak niewolnictwo.
odpowiedz   •   oceń :  
Kenijscy zawodnicy grupy Benedek Team zdominowali tegoroczny Półmaraton Kurpiowski, zajmując pierwsze cztery miejsca. Okazuje się, że afrykańscy biegacze tej grupy to członkowie maszynki do wygrywania zarządzanej przez managera z Węgier. Sprawdź ile zarobili w Ostrołęce reprezentanci Kenii.

Nie jest tajemnicą, że w Europie kwitnie biegowy proces, polegający na zatrudnianiu reprezentantów Afryki w celach występów na różnego rodzaju zawodach. Półmaratony i maratony nie stanowią żadnego problemu dla zawodników z odległych krajów. Mało tego, są oni na tyle wytrzymali - pozostaje tylko mieć nadzieję, że naturalnie, wszak nadzieja umiera ostatnia - iż potrafią przebiec w ciągu miesiąca kilka lub nawet kilkanaście takich biegów.

Benedek Team, którego członkowie zdominowali XXII Półmaraton Kurpiowski w Ostrołęce to grupa biegowa, mająca swoją siedzibę na Węgrzech. Obstawiają oni większość biegów we wschodniej Europie, w których do zdobycia są atrakcyjne nagrody finansowe. Tam gdzie pula nagród za podium przekracza kwotę czterocyfrową - tam znajdziemy także Kenijczyków z tej grupy. Ich zadanie jest proste - zgarnąć główne profity, co w ich przypadku nie jest wielką trudnością. Jedno jest pewne - są oni jedynie "niższą ligą" biegaczy w Kenii, nie mają szans na triumfy w wielkich europejskich czy światowych zawodach, a więc nawet najmniejsze kwoty wygrane przez nich na tego typu zawodach jak Półmaraton Kurpiowski pozwalają na utrzymanie ich samych oraz ich rodzin. Część nagrody zostaje u nich, część trafia do ich węgierskiego promotora. Jak wskazuje wielu ekspertów, afrykański biegacz "zwraca się" już po pierwszej wygranej, gdyż koszt jego ściągnięcia do Europy to około 4 tysiące złotych. Biegacze z Czarnego Lądu posiadają wiele predyspozycji, które pozwalają im górować nad rywalami z Europy. Ale tu pojawiają się także inne wątpliwości...

Biegacze ze stajni Zsolta Benedeka imponują niebywałą wręcz wytrzymałością. Tegoroczny zwycięzca Półmaratonu Kurpiowskiego Silas Kiprono Too jeszcze w poprzednim roku potrafił przez trzy dni z rzędu zaliczyć trzy biegi w dwóch krajach o łącznym dystansie prawie 50 kilometrów (do biegów doszły także długie podróże między Polską a Słowenią)! Ciekawie było też w ostatnim czasie. Już w tym miesiącu, 17 maja, Kirpono Too wygrał PKO Białystok Półmaraton. Po wygranej ruszył w dalszą trasę i dzień przed Półmaratonem Kurpiowskim (21.05) zajął czwarte miejsce w Półmaratonie Świętokrzyskim w Małogoszczy z czasem 01:08:48, a po przejechaniu kilkuset kilometrów wykręcił kolejny dobry wynik. Czy zdrowy, ludzki organizm - nawet w przypadku Afrykanina - jest w stanie udźwignąć takie obciążenia?

Wątpliwości w tym przypadku jest bardzo wiele, a dotyczą one oczywiście stosowania niedozwolonych substancji, "pomagających" w regeneracji organizmu. Nikt jednak jeszcze Kenijczyków nie złapał za rękę na stosowaniu zakazanych środków, a na biegach w mniejszych miastach brak jest testów antydopingowych. Te bowiem wiążą się ze sporymi kosztami dla organizatorów. W Ostrołęce istniał zapis o testach antydopingowych dla pierwszej dziesiątki, lecz były one tylko możliwością zastrzeżoną w regulaminie.

- Rzeczywiście, był taki zapis w regulaminie i miały zostać przeprowadzone testy, lecz z przyczyn niezależnych od organizatora nie została uruchomiona ta procedura - poinformował nas Marek Karczewski z Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowo-Turystycznych i Infrastruktury Technicznej w Ostrołęce.

Ile zarobili zawodnicy z Kenii podczas Półmaratonu Kurpiowskiego? Zdobyli oni nagrody finansowe za miejsca 1-4 w klasyfikacji open (od 500 do 1000 zł), za miejsca 1-3 w klasyfikacji kategorii wiekowej M20 (od 200 do 300 zł) i za zwycięstwo w klasyfikacji kategorii wiekowej M30 (300 zł). Czterech zawodników z Afryki podczas biegania w Ostrołęce zainkasowało łącznie 3950 zł. Nie wiadomo ile trafi do ich kieszeni, a ile będzie miał z tego ich manager. Dobry wynik osiągnięty nad Narwią zapewne zachęci ich do biegania w kolejnych edycjach ostrołęckiego półmaratonu. Być może za rok któremuś z Polaków uda się wyprzedzić na mecie Kenijczyków, już w tym roku bliski tego był nasz lokalny biegacz Przemysław Dąbrowski. Byłoby to wielkie sportowe zwycięstwo i do tego pewność, że poparte jedynie ciężką pracą na treningach.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~rodzicek , 09:57 24-05-2016,   -
Gdyby były testy to by im cała tablica Mendelejewa wyszła. Jak można w ciągu 3 dni pobiec 3 biegi i do tego bardzo długie podróże? Przecież to brzmi jak niewolnictwo.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:13 24-05-2016,   -
menago pewnie kosi sporą prowizję a chłopaki biegają bo to ich sposób na życie, a co z tego, że europejczycy bez szans...w następnym półmaratonie trzeba wprowadzić chyba zgłoszenia tylko dla biegaczy z Europy
odpowiedz   •   oceń :  
~Amator , 10:44 24-05-2016,   -
Prezydent miasta powinien zabronić startów panów z Afryki w naszym maratonie poniważ psuje to zdrową rywalizację. Powinno się zabronić startu tym panom w Polsce. Tak jak napisał rodzicek jakby zrobili im testy, to wyjdzie cała tablica mendelejewa. Było już o tym pisane na wielu forach dla biegaczy w Polsce, że nie możliwe jest przebiegnięcie kilku maratonów w roku a panowie z Keni zaliczają wszystko jak leci maratony, połmaratony w przeciągu kilku dni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Amator , 10:57 24-05-2016,   0%
http://warszawskibiegacz.pl/apel_zawody-kenijczycy/
odpowiedz   •   oceń :  
~łomżyniak , 11:03 24-05-2016,   -
zgadzam się, wprowadzić regulamin że bieg tylko dla europejczyków i po sprawie..jeździ ten Węgier z tym objazdowym taborem czarnoskórych i wozi ich po biegach a później pewnie sam kosi kase największą z tego. Poza tym w necie krążą głoski ze sam menago tej grupy kiedyś został złapany na dopingu więc wiecie co to może oznaczać
odpowiedz   •   oceń :  
~biegacz , 11:31 24-05-2016,   -
Bardzo dobry i potrzebny tekst! Dziękuję autorowi w imieniu normalnych, ciężko trenujących sportowców-amatorów (i nie tylko amatorów)
odpowiedz   •   oceń :  
~WB 1970 , 12:56 24-05-2016,   -
Nie jest możliwe żeby tyle biegał normalny człowiek uzyskując takie czasy. Ja po ciężko przepracowanej zimie zrobiłem rekordy życiowe w półmaratonie Warszawskim 1.29 oraz Maratonie 3.12 a na Kurpiowskim zszedłem z trasy po 11 km ze względu na kontuzję. Dlatego podkreślę jeszcze raz moim zadaniem to co wyprawiają ci ludzie jest nie możliwe. Biegacze na takim poziomie czasowym biegają 2-4 bigi rocznie a nie tygodniowo czy miesięcznie.
odpowiedz   •   oceń :  
~anty gall , 17:59 24-05-2016,   -
WOJTEK MA RACJĘ
odpowiedz   •   oceń :  
~Tak po prostu , 21:17 24-05-2016,   -
Zazdrość i wielki ból dupy. Widzę, że nie potraficie z honorem przegrywać. Nie będę wam czegoś tu tłumaczył, bo ze ścianą nie będę prowadził rozmowy. Powodzenia w następnych biegach i pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :  
~mario , 22:58 24-05-2016,   -
[quote=Tak po prostu ]Zazdrość i wielki ból dupy. Widzę, że nie potraficie z honorem przegrywać. Nie będę wam czegoś tu tłumaczył, bo ze ścianą nie będę prowadził rozmowy. Powodzenia w następnych biegach i pozdrawiam.  [/quote]

To może wytłumacz, bo nie rozumiem z jakiej racji nakoksowani obcokrajowcy maja być uznawani za zwycięzców a ludzie oddający serce swojej pasji i przede wszystkim czyści mają "przegrywać z honorem" z jaśnie panami z Afryki. No chyba że masz w sobie coś z murzyna to ładnie po polsku piszesz :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:37 25-05-2016,   -
[quote=Tak po prostu ]Zazdrość i wielki ból dupy. Widzę, że nie potraficie z honorem przegrywać. Nie będę wam czegoś tu tłumaczył, bo ze ścianą nie będę prowadził rozmowy. Powodzenia w następnych biegach i pozdrawiam.  [/quote]

Dziewczyno, wracaj na moją-platformę i dalej pisz tam głupoty w komentarzach. A jeśli już tu jesteś, to przeczytaj chociaż artykuł. Polecam też link, który dał jeden z przedmówców, w nim jest bardzo dokładnie opisane i są kolejne linki do artykułów. To jest zwykły biznes, a tych Kenijczyków pan Benedek ma głęboko gdzieś. Kiedyś wszystkie sterydy i to przemęczenie im wyjdą i będą kalekami po pięćdziesiątce, o ile jej dożyją.
odpowiedz   •   oceń :  
~Beatka , 10:20 25-05-2016,   -
Biegam na siebie, biegam bo lubie, biegam bo chce. a przede mna pko nocny wrocław półmaraton  i nie ważne jak długo będę biec, ważne jaka atmosfera.
odpowiedz   •   oceń :  
~biegacz , 13:44 25-05-2016,   -
oj tam! liczy się dobra zabawa i taka była! podobnie jak na PKO Białystok Półmaraton
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:39 25-05-2016,   -
Jestem za.. tak testy ... ale tylko na inteligencję piszących

odpowiedz   •   oceń :  
~white , 07:31 26-05-2016,   -
Przecież wystarczy zmniejszyć stawkę za wygraną i po kłopocie :) Tak zrobiono w Półmaratonie Węgorza w Węgorzewie i żadnego Afrykanina nie było bo im się nie opłaca !!!
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30