2022-01-04T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Kilka wskazówek, jak nauczyć psa chodzić na smyczy

REKLAMA
REKLAMA

Nauka chodzenia na smyczy to jeden z podstawowych obowiązków właściciela zarówno wobec dorosłego psa, przygarniętego ze schroniska, jak i szczenięcia. Aby nauczyć psa chodzić na smyczy, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  1. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
  2. Aby nauczyć psa chodzenia na smyczy pamiętaj o...

Naukę chodzenia trzeba dostosować do wieku i dotychczasowych umiejętności psa. Warto tez zabezpieczyć zwierzę, gdyby metody nauki zawiodły, a piec zerwał się ze smyczy.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Chcąc nauczyć psa chodzenia na smyczy, trzeba najpierw wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Dla dorosłego czworonoga potrzebna będzie odpowiednia obroża oraz smycz dopasowana do siły i wagi psa. Na początku warto zrezygnować ze smyczy automatycznej, ponieważ za jej pomocą trudno kontrolować zachowanie zwierzęcia. Można w nią zainwestować, kiedy pies nauczy się już chodzenia na luźnej smyczy i będzie reagował na poszczególne komendy ze strony właściciela. Taka smycz jest również nieodpowiednia dla szczeniąt - dla nich znacznie lepsza będzie krótka smycz skórzana oraz szelki.

Smycz służy głównie do kontrolowania zachowania psa, nie można się więc bać używać jej do tych celów. Kiedy pies ciągnie, należy przytrzymać smycz przez chwilę, a następnie ponownie ją rozluźnić, dając tym samym psu do zrozumienia, że jego zachowanie jest niewłaściwe. Właściciel powinien też przygotować się na chwalenie psa, kiedy ten dobrze się zachowuje. Tyczy się to zarówno szczeniąt, jak i dorosłych psów. Chwalenie powinno odbywać się bez podawania smakołyków. Pies łatwo przyzwyczaja się do nich, co może doprowadzić do tego, że nie będzie chciał posłusznie chodzić na smyczy, jeśli nie otrzyma ulubionego przysmaku.

Aby nauczyć psa chodzenia na smyczy pamiętaj o...

 Każdy pies jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. To ważne głównie w przypadku szczeniąt, które nie tylko nie posiadają jeszcze pożądanych przez właściciela umiejętności, ale również skupiają się głównie na zabawie i wesołych harcach. Początkowo należy przyzwyczaić psa do obroży, a następnie przypiąć psu smycz dopasowaną do rozmiaru psa. Szczeniak nauczy się być posłusznym podczas spaceru stosunkowo szybko, jeśli tylko właściciel zapewni mu odpowiednie warunki do nauki. W pierwszych tygodniach warto więc wybierać spokojne miejsce, gdzie szczenię nie będzie się zbyt mocno rozpraszać. Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie oraz o tym, że każda smycz może zawieść. Do obroży warto więc przypiąć adresówki dla psa, a więc niewielkie zawieszki z adresem i numerem telefonu do właściciela.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×