2019-11-19T12:36:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Koniec z drobnymi do automatów?

REKLAMA
REKLAMA
0
1
0

Z jednej strony możliwość zakupu posiłku lub kawy w automacie samoobsługowym to wygoda oraz dostępność „24/7”. Jednak konieczność posiadania przy sobie drobnych monet oraz zawodność mechanizmów automatów z żywnością faworyzuje rozwiązania bezgotówkowe.Polacy coraz rzadziej korzystają z gotówki. W portfelach zamiast gotówki nosimy karty płatnicze, a rozliczamy się chętnie za pomocą nawet takich gadżetów jak opaska lub telefon. Trend transakcji bezgotówkowych dotyczy również automatów, z których możemy skorzystać bez konieczności noszenia przy sobie bilonu.


 


Rekordowa liczba kart płatniczych w Polsce


 


Mimo że z każdym rokiem wydajemy coraz więcej, spada ilość gotówki w obiegu. Wynika to z popularności operacji bezgotówkowych. Pod koniec 2018 roku wśród ogólnej liczby transakcji przeprowadzonych w sklepach operacje bezgotówkowe po raz pierwszy przeważyły nad tymi z użyciem banknotów.


Faktem wartym podkreślenia jest stale rosnąca liczba kart płatniczych w Polsce. Jak podaje Narodowy Bank Polski na koniec I kwartału 2019 roku znajdowało się na rynku polskim 41,3 mln kart płatniczych. W kraju funkcjonuje zatem więcej kart płatniczych niż obywateli. Najwięcej posiadamy kart debetowych (79,2%). NBP podkreśla także rosnące zainteresowanie kartami do płatności zbliżeniowych. Na koniec marca 2019 r. w Polsce było ich 35 mln szt. Na przestrzeni kwartału liczba kart zwiększyła się o 330 tys. szt. Między styczniem a marcem przeprowadzono 1,4 mld transakcji przy użyciu karty, a średnia wartość każdej z nich wynosiła 125 zł. Polubiliśmy też płacenie za drobne zakupy bez konieczności weryfikacji kodem PIN.


 


Maszyny sprzedażowe bez drobnych


 


Większości z nas korzystanie z samoobsługowych maszyn z jedzeniem, napojami albo kawą kojarzy się z koniecznością posiadania przy sobie monet, którymi zapłacimy za produkt. Tymczasem wraz z rosnącą popularnością transakcji bezgotówkowych także automaty mogą być wyposażone w terminale do płatności zbliżeniowych. Takie urządzenia dostarcza producentom spółka Polskie ePłatności, specjalizująca się w procesowaniu płatności bezgotówkowych i dostarczaniu innowacyjnych usług dla biznesu.


Jak to działa w praktyce? Oprócz tradycyjnego mechanizmu automaty wyposażone są w wbudowany terminal umożliwiający uiszczenie opłaty przy użyciu karty, telefonu czy opaski do płatności zbliżeniowych. Całodobowe maszyny zapewniają dostęp do produktów nawet w sytuacjach, kiedy nie mamy przy sobie drobnych. Wśród różnych form płatności akceptowanych przez te urządzania warto wspomnieć o kartach pracowniczych, co jest praktycznym rozwiązaniem w wielu zakładach pracy. Także obsługa i konserwacja nowoczesnych maszyn samoobsługowych jest prostsza niż dawniej. Pojemnik na bilon nie zapełnia się tak szybko, a skomplikowany system rozpoznawania nominału, który często bywał awaryjny, jest zastępowany przez elektroniczne oprogramowanie znane z każdego sklepu.


REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6