zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-10-27T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Kreatywność opiekuna - jak ćwiczyć umysł seniora?

REKLAMA
REKLAMA

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to nie tylko pomoc przy zachowaniu higieny i dbałość o dom. Równie ważne jest utrzymanie podopiecznego w jak najlepszej formie umysłowej i emocjonalnej. Jak wiadomo z wiekiem wydajność mózgu może spadać, sprzyja temu emerytura i brak konieczności wysiłku intelektualnego. Jednak kreatywne spędzanie czasu z seniorem może przynieść niezwykle pozytywne skutki także dla opiekunek osób starszych.

Dlaczego ćwiczenie umysłu podopiecznego jest tak ważne w pracy opiekunki?

Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego z wiekiem umiejętności intelektualne maleją. To pozwoli zrozumieć problemy seniora i dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Powodów jest wiele, już przez samo starzenie się, mózg może się skurczyć. Brak pracy zawodowej i stałej motywacji nie służy najlepiej. Winne są także zaburzenia związane z układem krwionośnym, zatkane żyły powodują niedotlenienie. Opiekunki osób starszych w Niemczech bardzo często spotykają się u swoich podopiecznych z chorobami Alzheimera i Parkinsona. Obydwie nazywane są neurodegeneracyjnymi, co znaczy, że niszczą one neurony- komórki w mózgu. Często u osoby starszej wystąpił wcześniej udar lub wylew.

Dla zachowania jak najdłużej dobrego funkcjonowania, niezbędny jest trening umysłu. Praca opiekunki w Niemczech to codzienne, regularne ćwiczenia z podopiecznym. U osoby w podeszłym wieku wystarczy nawet kilka minut dziennie z opiekunem. Dzięki nim poprawi się zdolność logicznego myślenia, pamięć, koncentracja i uważność. Wszystko to sprawi, że podniesie się jakość życia podopiecznego. Jeżeli uda się zniwelować pewne problemy, wzrośnie samoocena i energia osoby starszej.

Do pracy w opiece nad umysłem seniora nie są potrzebne żadne specjalne sprzęty czy wyjątkowe umiejętności. Wystarczą proste ćwiczenia z wykorzystaniem rzeczy do codziennego użytku.

Opieka w Niemczech- jak pracować z podopiecznym?

Najprostsze i najłatwiejsze ćwiczenie polecane dla opiekunek w Niemczech to po prostu rozmowa. Przyniesie korzyść obydwu stronom- opiekunka osób starszych podniesie swoją znajomość języka niemieckiego, a senior będzie miał okazję trenować pamięć. Można zachęcać do zapamiętywania imion bliskich, opowiadania o rodzinie i przyjaciołach. Także na wspólnych zakupach warto wykorzystać gry pamięciowe- krótka lista produktów będzie w sam raz.

Inne gry pamięciowo słowne, do stosowania których zachęca się opiekunów osób starszych, to np. skojarzenia lub próba opowiedzenia, co właśnie podopieczny usłyszał w radiu lub telewizji. Ciekawą metodą jest technika łańcuszkowa- zapamiętywanie ciągów wyrazów, które tworzą pewną historię. Doświadczenie w opiece podpowiada, że dobrym sposobem są różnego rodzaju krzyżówki i sudoku, seniorzy bardzo je lubią, a te poprawiają pamięć i zdolności logicznego myślenia. Ciekawe wydaje się również zachęcanie podopiecznego do grania w gry planszowe. Na rynku można obecnie znaleźć wiele pozycji, które zainteresują nie tylko najmłodszych, a przy tym pozytywnie wpływają na umysł.

Dla pobudzenia kreatywności, opiekunka może w pracy z osobami starszymi wykorzystać kolorowanki dla dorosłych. Tutaj, podobnie jak wśród gier, znajdziemy różnorodną tematykę dla każdego. Poza tym rysowanie i kolorowanie wpływa pozytywie na zdolności manualne i motorykę seniora.

Mózg uwielbia wręcz nowości, każda zmiana przyzwyczajeń jest niezwykle cenna dla intelektu. Także nauka nowych rzeczy, do czego opiekunki osób starszych w Niemczech jest w stanie użyć komputera lub smartfona. Sama umiejętność obsługi nowoczesnych urządzeń będzie dla podopiecznego satysfakcją. Kolejnym krokiem mogą być odpowiednie, dedykowane gry.

Praca w Niemczech z osobami starszymi może być dobrą motywacją dla zapoznania się z MTA, czyli mentalnym treningiem aktywizacyjnym. Jest on nazywany "joggingiem mózgu" i wystarczy kilka minut dziennie, by zauważyć jego efekty. Opiekunki bez problemu mogą umieścić te ćwiczenia w harmonogramie dnia swoim podopiecznym. Przykładem MTA są:

  • skreślanie sylab w tekście
  • literowanie wyrazów od tyłu
  • czytanie do góry nogami

Tak jak w każdym aspekcie życia, tak i tutaj ważnym elementem, o których opiekunka powinna pamiętać, jest zdrowy tryb życia. Zdrowa dieta i aktywność seniora pozwolą na lepsze działanie umysłu. Należy też pamiętać, że do ćwiczeń warto zachęcać, ale nigdy nie zmuszać.

 

ATERIMA MED - sprawdź aktualne oferty pracy w opiece osób starszych

 

Artykuł sponsorowany.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×