eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Miodobranie Kurpiowskie: Poznaj bogatą tradycję pięknego regionu Mazowsza

REKLAMA
zdjecie 1654
zdjecie 1654
REKLAMA

To będzie folklor w najpiękniejszym wydaniu. W najbliższy weekend w gminie Myszyniec odbędzie się Miodobranie Kurpiowskie 2023. To wspaniałe wydarzenie, które jest prawdziwą perłą Mazowsza: jeżeli wybieracie województwo mazowieckie na cel podróży 26 i 27 sierpnia, to nie omijajcie Kurpiowszczyzny!

Miodobranie Kurpiowskie - od 1976 roku do dziś

Miodobranie Kurpiowskie to jedna z największych imprez folklorystycznych na Mazowszu. Po raz pierwszy odbyła się w 1976 roku. Była to jedyna edycja Miodobrania, która odbyła się na placu przy myszynieckiej podstawówce. Później miejscem spotkań miłośników Kurpiowszczyzny była polana w Zawodziu koło Myszyńca, a od 2014 roku Miodobranie odbywa się w Kurpiowskiej Krainie w Wydmusach.

zdjecie

Miodobranie to doskonała okazja do poznania kultury kurpiowskiej w najlepszym wydaniu: taniec, śpiew, regionalne stroje i potrawy, z których znani są Kurpie. Tego wszystkiego możemy doświadczyć, przyjeżdżając w ostatni weekend sierpnia do gminy Myszyniec. Ale, jako, że Kurpie to gościnny region, często na Miodobraniu prezentują się zespoły folklorystyczne reprezentujące inne nurty kultury, także te zagraniczne. Przykładowo, w tym roku gościem specjalnym wydarzenia będzie zespół folklorystyczny z Ukrainy.

Początkowo Miodobranie zaczynało się od tradycyjnego pobierania miodu i wyświetlenia filmu o Kurpiach, a obecnie to już przedsięwzięcie na ogromną skalę, gwarantujące mnóstwo atrakcji.

Kurpie, na Mazowszu. Bogate tradycje i zwyczaje bartnicze

Niezwykłe jest miodobraniowe nabożeństwo w myszynieckiej bazylice mniejszej. Już sama świątynia w Myszyńcu może stanowić wartość dodaną podróży na Kurpie - takie budowle, jak kościół wzniesiony w latach 1909-1922, spotyka się nieczęsto.

Uroczystość rozpoczynająca Miodobranie Kurpiowskie jest odprawiana z elementami gwary kurpiowskiej. Warto przyjechać już na tę pierwszą część wydarzenia, by posłuchać mowy Kurpiów w najpiękniejszym wydaniu.

zdjecie

Po mszy świętej i przejechaniu korowodu do Kurpiowskiej Krainy zobaczymy widowiska i prezentacje folklorystyczne i koncerty gwiazd. W tym roku głównymi gwiazdami Miodobrania będą Jamal i Kombii. Ten zestaw gwarantuje dobrą zabawę! To już 27 sierpnia 2023 r. w Kurpiowskiej Krainie.

Dzień wcześniej, 26 sierpnia, odbędą się natomiast imprezy towarzyszące Miodobraniu: sportowcy pobiegną w Biegu Miodobrania Kurpiowskiego, z kolei miłośnicy kabaretów zobaczą wieczorem występy Artura Barcisia, Kabaretu „Pod Wyrwigroszem” czy Mariusza Kałamagi. Szczegółowy program imprezy znajdziecie tutaj.

zdjecie

Miodobranie Kurpiowskie pokazuje bogate tradycje i zwyczaje bartnicze Kurpiowszczyzny. To wydarzenie na pewno jest dobrym celem podróży na Mazowszu: szczególnie dla tych, którzy jeszcze nie odkryli tego, co w Kurpiach jest najwspanialsze. Widzimy się w Kurpiowskiej Krainie?

zdjecie

Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×