2019-05-16T13:22:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 1 10
Polska,

Obiektywy fotograficzne – rodzaje i zastosowanie

REKLAMA
REKLAMA
1
0

Każdy, kto choć trochę zajmuje się fotografią wie doskonale, że wybór odpowiedniego obiektywu ma ogromne znaczenie i wpływa na to, jak wyglądać będą nasze zdjęcia.

W dzisiejszych czasach jednak oferta obiektywów jest na tyle szeroka i różnorodna, że osoby, które nie mają doświadczenia w fotografii często nie mają pojęcia na zakup jakiego obiektywu warto się zdecydować. Przybliżmy więc jakie istnieją rodzaje obiektywów, oraz jakie mają zastosowanie.

Najważniejszy parametr obiektywu - ogniskowa

Jeśli chcemy wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne obiektywy powinniśmy zacząć od przybliżenia najważniejszego parametru jakim się charakteryzują, czyli właśnie ogniskowej. Mówiąc najprościej jest to parametr, który decyduje o kącie widzenia obiektywu. Im ogniskowa jest większa, tym większa jasność obrazu oraz jego szerokość, krótka ogniskowa pozwala zaś na uzyskanie głębi koloru i ostrości. Ze względu na ten parametr obiektywy dzielą się na stałoogniskowe oraz zmiennoogniskowe.

Obiektywy stałoogniskowe

Jak sama nazwa wskazuje, są to obiektywy, których nie możemy mieć wpływu na długość ogniskowej. Dostępne są w wielu różnych wariantach, które pozwalają uzyskać różnorodne efekty. Przykładowo: standardowe obiektywy o przedziale ogniskowej 35 – 60 mm pozwalają na wykonywanie zdjęć reportażowych, zaś te, które posiadają ogniskową o zakresie 200 – 600 mm sprawdzają się w fotografii przyrodniczej oraz sportowej. Co ważne, obiektywy stałoogniskowe cechują się łatwą obsługą a przy tym są tańsze niż obiektywy o zmiennej ogniskowej. Jednocześnie ich specjalizacja jest dość wąska, dlatego też, jeśli wykonujemy zdjęcia różnego typu i w różnych warunkach możemy potrzebować ich co najmniej kilka.

Obiektywy zmiennoogniskowe

To kolejny rodzaj obiektywów, który wyróżnia się większym zainteresowaniem fotografów. Większość z nich wykonuje bowiem różne typy zdjęć. Obiektywy tego typu pozwalają na ogniskowej za pomocą ruchu soczewek wzdłuż osi optycznej. Możemy więc dopasować obiektyw do naszych aktualnych potrzeb. Niestety, nie jest to wolne od wad. Obiektywy tego typu są znacznie cięższe a ich cena wyższa.
Warto dodać, że obiektywy tego typu również dzielą się na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to obiektyw typu “kit” czyli znajdujący się w zestawie z aparatem. Kolejne to obiektywy szerokokątne rektylinearne, które nie zaokrąglają zdjęcia, superzoomy dla miłośników fotografii makro oraz teleobiektywy reporterskie, które wykorzystywane są zarówno przez reporterów jak i pasjonatów fotografii.

Czym sugerować się przy wyborze obiektywu do swojego aparatu?

Jeśli przed tobą konieczność podjęcia decyzji co do wyboru odpowiedniego obiektywu musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim styl twoich fotografii. Zastanów się na jakich efektach ci zależy oraz jakie obiekty fotografujesz najczęściej. Czy chcesz, żeby obiektyw był lekki i poręczny, czy też bardziej zależy ci na szerszym spektrum możliwości. Tylko odpowiedź na te pytania pozwoli ci podjąć decyzję, z której będziesz w pełni zadowolony.

 

artykuł sponsorowany

REKLAMA
REKLAMA
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1