zdjecie 2026
zdjecie 2026
2021-02-12T18:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

OC w życiu prywatnym - na czym dokładnie polega?

REKLAMA
REKLAMA

OC wielu osobom kojarzy się jedynie z ubezpieczeniem, jednak taka forma ochrony może dotyczyć także zdrowia, życia i mienia innych osób. Wówczas mowa o  OC w życiu prywatnym, które pozwala na pokrycie kosztów odszkodowania w sytuacji, gdy wyrządzisz szkodę w wyniku nieumyślnego działania. Na czym dokładnie polega taka polisa i kiedy warto w nią zainwestować?

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym, w przeciwieństwie do ubezpieczenia komunikacyjnego, nie jest obowiązkowe. Warto jednak wykupić polisę, ponieważ pozwala ona na pokrycie kosztów ewentualnej szkody, nie obciążając Twojego portfela. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia takiego ubezpieczenia. Na czym dokładnie ono polega?

OC w życiu prywatnym działa w bardzo różnych przypadkach. Może ono pozwolić na pokrycie szkód wyrządzonych sąsiadowi poprzez zalanie jego mieszkania czy przypadkowe zniszczenie innych form mienia. Polisa OC w życiu prywatnym dotyczy również uszkodzeń spowodowanych przez Twoje dzieci lub zwierzęta. Jest to bardzo rozległa ochrona, która pozwala na poradzenie sobie z koniecznością wypłacenia odszkodowania, które w niektórych przypadkach może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Co dokładnie obejmuje OC w życiu prywatnym?

Nie ma stałego zakresu, który obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Każda ubezpieczalnia może oferować nieco inne warunki, dlatego przed zdecydowaniem się na konkretną firmę warto zapoznać się ze szczegółami usługi. Problemy pojawiają się bowiem w sytuacji, gdy np. jesteś właścicielem niebezpiecznych ras psów, które wyrządziły szkodę innej osobie. W chwili próby wypłacenia odszkodowania może okazać się, że zakupiona ochrona nie obejmuje takich przypadków. Z tego powodu zapoznanie się ze szczegółami oferty i umowy przed jej podpisaniem jest wręcz obowiązkowe.

Najpowszechniejsze sytuacje wchodzące w zakres polisy OC w życiu prywatnym:

  • szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe,
  • szkody wyrządzone przez dzieci,
  • zalanie mieszkania sąsiada,
  • uszkodzenie cudzego mienia (sprzętów elektronicznych, elewacji budynku, samochodu itd.),
  • uszkodzenia roweru lub hulajnogi elektrycznej,
  • uszkodzenie mienia dronem,
  • szkody wyrządzone w wyniku aktywności fizycznej.

Zakres polisy OC w życiu prywatnym jest niezwykle szeroki. Wszystkie przypadki uwzględnione przez takie ubezpieczenie powinny być zawarte w umowie. Wówczas klient nie ma wątpliwości odnośnie możliwości wypłacenia odszkodowania w danej sytuacji. Warto jednak pamiętać, że do działania polisy konieczne jest zachowanie jednego, niezwykle ważnego warunku. Każda szkoda musi być wyrządzona w sposób całkowicie nieumyślny. Gdy celowo zniszczysz mienie lub zdrowie innej osoby, nie możesz liczyć na wsparcie finansowe w wypłaceniu odszkodowania.

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym? Wszystko zależy od wybranej oferty. Zazwyczaj koszt takiej polisy nie jest wyższy niż kilkadziesiąt złotych rocznie. Jeśli zależy Ci na rozszerzeniu ochrony, konieczne będzie dopłacenie dodatkowych pieniędzy.

REKLAMA
zdjecie 2026
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×