2020-02-12T09:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Opiekunka osób starszych w Niemczech - jak podejść do opieki nad seniorem, który ma ograniczone możliwości ruchowe?

REKLAMA
REKLAMA

Praca w charakterze opiekunki w Niemczech stanowi bez wątpienia wyzwanie. Wyjazd poza granice własnego kraju, oddalenie od rodziny, gotowość do pomocy przez całą dobę - to cena, jaką trzeba zapłacić za solidną pensję i możliwość zrealizowania swoich dalekosiężnych planów. Sprawa staje się jeszcze bardziej utrudniona, kiedy mamy się opiekować seniorem, który nie może poruszać się w pełni samodzielnie. Wiele opiekunek ma silne obawy przed podjęciem tego rodzaju zobowiązania. Tymczasem strach ten wynika często w dużej mierze z niewiedzy. Zgłębienie tematu może pomóc w podjęciu decyzji o opiece nad osobą o ograniczonej ruchomości i pomaganiu jej w sposób skuteczny i profesjonalny.

Niemieckie opiekunki powinny zachęcać podopiecznych do wykonywania prostych czynności.

O tym, jak dalece będzie się różnić opieka nad seniorem niepełnosprawnym od zajmowania się starszą osobą, która jest w sporej mierze samodzielna, zależy stopień unieruchomienia. Przyczyn niepełnosprawności może być wiele. Czasem chodzi wyłącznie o ból, spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów lub innymi przewlekłymi chorobami. W ich wyniku chory często ogranicza swoją aktywność do minimum, bynajmniej nie pomagając sobie w ten sposób w zahamowaniu rozwoju choroby. W takim wypadku naszym zadaniem będzie w dużej mierze łagodne zachęcenie seniora do aktywizacji. Możemy mu pomóc, proponując wykonywanie prostych czynności, które nie sprawią mu dużej trudności. W dalszej kolejności zakres aktywności należy zwiększać, pozostając otwartym na sygnały wysyłane przez podopiecznego i nie forsując go. Tym, co najsilniej pomaga w takiej sytuacji jest pozytywne nastawienie niemieckiej opiekunki. Starsi ludzie mocno korzystają z towarzystwa spokojnych, optymistycznych i cechujących się dużą empatią osób, jeśli mają z nim do czynienia na co dzień. Wystarczy podejść do tematu z wyczuciem i nie traktować procesu wychodzenia chorego ze strefy komfortu zadaniowo. Ciepło, zrozumienie, troskliwość i pomysłowość dadzą tu znacznie lepsze efekty i pozwolą seniorowi poczuć się bezpiecznie i swobodnie w naszej obecności. A stąd już niedaleko do motywacji i zaciekawienia atrakcjami współczesnego świata, po które warto sięgnąć, by przeżyć schyłek życia w sposób przyjemny i wartościowy.

Opiekunka w Niemczech pracuje także z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich.

Jeśli chory, którym mamy się opiekować podczas pracy jako opiekunka w Niemczech, porusza się na wózku inwalidzkim, również nie powinno nas to przerażać. W pierwszej kolejności należy zdobyć informacje o tym, w jaki sposób przebiega transfer seniora z łóżka na wózek i z powrotem. Opis tej czynności powie nam wiele o tym, jak bardzo obciążająca będzie procedura, w której będziemy pomagać kilkakrotnie w ciągu całego dnia. O ile nasz podopieczny nie jest całkowicie sparaliżowany, prawdopodobnie ma możliwość wykonania wielu ruchów samodzielnie. W takim wypadku nie należy mu w tym przeszkadzać. Ograniczenie naszej pomocy wyłącznie do zakresu niezbędnego wsparcia jest ważne z punktu widzenia psychiki osoby niepełnosprawnej, która z reguły nie chce poczuć się dodatkowo ubezwłasnowolniona. Z uwagi na komfort chorego jego dom będzie często przystosowany do wygodnego poruszania się na wózku. Mając wprawne oko możemy jedynie wprowadzić za jego zgodą kilka udogodnień. 

Niezależnie od stopnia ruchomości seniora, opiekunka osób starszych w Niemczech powinna też zadbać o odpowiednią dietę osoby, która znajduje się pod jej opieką i stale zwracać uwagę na stan jej skóry. Siedzący lub leżący tryb życia sprzyja bowiem powstawaniu na ciele odgnieceń i otarć, które mogą się z czasem przekształcić w bolesne odleżyny. 

 

Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 5759