zdjecie 3328
zdjecie 3328
2021-08-02T13:40:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Parownica czy żelazko? Jakie są największe różnice i co wybrać?

REKLAMA
REKLAMA

Schludne, wygładzone ubrania wyglądają o wiele lepiej niż pogniecione t-shirty, koszule i sukienki. Chociaż prasowanie należy do najmniej chętnie wykonywanych prac domowych, to jednak jest niezbędne, aby doprowadzić odzież do stanu umożliwiającego jej założenie bez skrępowania.

Są na szczęście sposoby na to, aby umilić i ułatwić sobie to zajęcie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Do domowego użytku można wybrać parownicę lub żelazko. W tym artykule podpowiadamy, które z tych urządzeń jest odpowiednie dla Ciebie. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy nimi.

Parownica czy żelazko? Co przydaje się na co dzień?

Wybór pomiędzy parownicą a żelazkiem wydaje się prosty, jednak większość kupujących nie zdaje sobie sprawy z różnic pomiędzy jednym a drugim urządzeniem. Oba sprzęty są przeznaczone do innych celów, a ich używanie daje inne rezultaty.

Prasowanie odzieży jest jednym z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Obsługa żelazka wymaga sporo wysiłku, a wygładzanie zagnieceń na odzieży trwa długo. Dodatkowo płyta grzewcza jest bardzo gorąca, przez co przypadkowe dotknięcie spodu żelazka powoduje niebezpieczne poparzenie skóry.

Parownica do ubrań błyskawicznie wygładza tkaniny i nie wymaga dużego wysiłku ze strony użytkownika. Wystarczy przesuwać dyszą w pobliżu ubrania, a gorąca para usunie z materiału ślady po praniu i nieprzyjemne zapachy. Minusem parownicy jest brak możliwości rozprasowania silnych zagnieceń. Para nie wystarcza, by je wygładzić, przez co konieczne jest sięgnięcie po żelazko.

Parownica do ubrań - jakie są jej zalety?

Parownica ułatwia prasowanie niewielkich zagnieceń po praniu lub dłuższym leżeniu w szafie. Para wyrzucana z dyszy wnika głęboko we włókna i rozprostowuje je w kilka sekund. Używanie sprzętu jest proste i nie wymaga wysiłku. Para dociera do wszystkich zakładek, falbanek i innych trudno dostępnych miejsc. Dzięki niej można bezpiecznie prasować delikatne, wrażliwe na temperaturę tkaniny.

Czy parownica jest lepsza od żelazka? Oba urządzenia działają inaczej i powinny być wykorzystywane do różnych celów. Parownica umożliwia prasowanie w pozycji pionowej, gdy ubranie znajduje się na wieszaku lub manekinie. Strumień gorącej pary usuwa nieprzyjemne zapachy, nieduże zagniecenia i ślady użytkowania sukienki lub koszuli z poprzedniego dnia. Dzięki temu ubranie można szybko odświeżyć przed ponownym założeniem lub rozprostować je po praniu. Para jest jednak mniej efektywna do żelazka. Parownica nie usunie zagnieceń z pościeli, obrusów i wielu ubrań, których używa się na co dzień.

Szukasz żelazka dla siebie? Sprawdź produkty z oferty https://www.komputronik.pl/category/6685/zelazka.html

Jak wybrać parownicę do domowego użytku?

Parownica w domu jest dobrym uzupełnieniem klasycznego żelazka. Sprzęt sprawdza się dobrze, gdy posiada odpowiedniej wielkości zbiornik na wodę. Im będzie większy, tym dłużej będzie można wygładzać zagniecenia na ubraniach bez przerw na dolanie wody. Ponadto ważna jest moc urządzenia. Woda powinna szybko nagrzewać się do wysokiej temperatury. Długie oczekiwanie na wytworzenie pary jest problematyczne, zwłaszcza gdy ma się do wyprasowania większą ilość odzieży.

Do domowego użytku często poleca się parownice ręczne, które składają się z rączki z wbudowaną grzałką i zbiornika na wodę. Sprzęt tego typu jest niewielki i łatwy do przechowywania, jednak jego wydajność jest mała. Z jego pomocą łatwo wyprasuje się jedną lub dwie koszule, lecz w przypadku większej ilości ubrań ręczna parownica będzie niepraktyczna. Stojący model parownicy jest uzupełniony o wieszak na ubrania. Dzięki niemu wygodnie zawiesza się sukienkę, bluzkę lub koszulę i usuwa się z niej zagniecenia w optymalnej pozycji. Parownice stojące mają również większą moc, co sprawia, że szybciej i efektywniej wygładzają tkaniny.

Żelazko do domowego użytku - jak wybrać?

Żelazko umożliwia rozprasowanie największych zagnieceń nawet na grubych i sztywnych tkaninach. W domowym użytku dobrze sprawdzają się żelazka parowe, które są efektywne i łatwe w obsłudze. Dzięki gorącej parze z ich pomocą szybko rozprasowuje się duże zagniecenia na tkaninach z lnu i grubej bawełny. Prasowanie nie wymaga dużego wysiłku, gdyż para rozprostowuje włókna i zwiększa ich podatność na działanie gorącej płyty żelazka.

Sprawdź ofertę żelazek parowych https://www.komputronik.pl/search-filter/6685/zelazka-parowe

A może generator pary?

Jeśli chce się połączyć zalety parownicy i klasycznego żelazka, można zdecydować się na generator pary. Urządzenie posiada osobny zbiornik do wytwarzania pary i stopę żelazka, dzięki czemu wytwarza więcej pary niż zwykłe żelazko. Para prostuje nawet trudno dostępne miejsca i falbany. Jednocześnie gorąca płyta szybko usuwa zagniecenia z rękawów koszuli, pościeli i sukienek z grubych materiałów. Ubranie jest idealnie gładkie i schludne w kilka minut bez zbędnego wysiłku, dlatego generatory pary cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wadą są spore rozmiary oraz dość wysoka cena, jednak warto w nie zainwestować, gdy ma się sporo ubrań do prasowania.

Zamów generator pary dla siebie https://www.komputronik.pl/search-filter/6685/zelazka-z-generatorem-pary

Artykuł sponsorowany.

REKLAMA
zdjecie 3328
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×