2018-09-28T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Region,

Podróż kamperem – o czym musisz pamiętać?

REKLAMA
REKLAMA

W Polsce zainteresowanie karawaningiem wciąż rośnie. Nie ma się czemu dziwić, w końcu podróż kamperem to nie tylko sposób na zwiedzenie świata wzdłuż i wszerz, ale też na zacieśnienie więzi rodzinnych i poprawę zaniedbanych relacji. Nieoceniona wygoda i niebywały komfort, jakie wynikają z jazdy z domem na czterech kółkach, doceni każdy kto choć raz miał okazję zwiedzać świat w ten nietypowy sposób.


Brak konieczności rezerwacji noclegu, możliwość przenocowania w dowolnym miejscu na ziemi i nocleg co noc w innym miejscu – to tylko niektóre korzyści, jakie wynikają z podróżowania kamperem. Ale by móc w pełni się nimi cieszyć trzeba poczynić dobre przygotowania do wyjazdu, by nieszczęśliwe zdarzenie na drodze nie sprawiło, że nasza wyprawa zamieni się w koszmar. Zacznij od inwestycji w ubezpieczenie.


Wykup ubezpieczenie


Absolutnym minimum jest ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy uczestnik ruchu drogowego. Ale samo OC nie wystarczy, aby czuć się na drodze bezpiecznie. Chcąc uniknąć nieplanowanych wydatków takich jak koszty naprawy pojazdu w przypadku jego częściowego lub całkowitego uszkodzenia, warto wykupić jeszcze autocasco (AC). Można rozszerzyć jego ochronę o ryzyko kradzieżowe. Do pełni szczęścia potrzebne będzie już tylko ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i Assistance – zapewniające ubezpieczającemu pomoc techniczną, medyczną, informacyjną i prawną.

Przykładowy pakiet ubezpieczeń dla kampera znajdziesz tutaj: https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/.

Zaprzyjaźnij się z kamperem

Jeszcze przed wyjazdem warto dać sobie czas na zapoznanie się ze specyfiką prowadzenia pojazdu. Kamper jest większy, dłuższy i szerszy niż samochód osobowy, dlatego osobie, która wcześniej nie miała styczności z autem o takich gabarytach z początku może być trudno je prowadzić. Ale nie tylko jazda kamperem może sprawiać problem. Często kamperowicze nie wiedzą jak podłączyć pojazd do sieci energetycznej lub wodociągowej, w jaki sposób opróżnić toaletę czy napełnić zbiornik – warto zainteresować się tym dużo wcześniej niż dopiero podczas podróży.


Poznaj przepisy


Nie zapomnij też o nauce przepisów drogowych dla kamperów, jakie obowiązują w kraju do którego się wybierasz. Mogą się one różnić od tych obowiązujących w Polsce, a chyba nie chcesz dostać mandatu za niewiedzę.

W Polsce w terenie zabudowanym kamper o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t może rozwinąć prędkość 50 km/h w godzinach od 5 do 23 i 60 km/h od 23 do 5, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 130 km/h na autostradzie, a na drodze ekspresowej dwujezdniowej najwyższa prędkość jaką można jechaćmobilnym domem wynosi 110 km/h.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  1  2  3  4